Dnes Pondělí - oblacno 28°C
Zítra Úterý - polojasno 28°C
Úterý 27. 7. 2021
Svátek má Věroslav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha se stylově rozloučí s tramvajemi, které vozily cestující čtvrt století
Tramvaje T6A5 DPP ve vozovně Motol. Foto: Robert Mara / DPP

Praha se stylově rozloučí s tramvajemi, které vozily cestující čtvrt století

MHD v metropoli se v sobotu 19. června rozloučí s tramvajemi T6A5, které pražský dopravní podnik (DPP) provozoval 26 let. V současnosti jich má ve své flotile už jenom šest, z toho je jeden vůz ev. č. 8702 muzejní.

Všechny tramvaje T6A5, kromě muzejní, DPP nasadí tuto sobotu od 8 do 18 hodin na linku číslo 4, na symbolické rozlučkové jízdy. Jako sólo vozy budou jezdit v intervalu 15 minut v úseku mezi obratišti Smíchovské nádraží a Čechovo náměstí.

Bude na nich platit standardní tarif Pražské integrované dopravy, tedy jízdenky na jednotlivou jízdu, krátkodobé jízdenky nebo elektronické či papírové kupony.

„Čtyřka byla svého času jakousi kmenovou linkou těchto tramvají. Proto jsme ji záměrně vybrali i na sobotní rozlučku, navíc o sobotách a nedělích běžně nejezdí,“ řekl technický ředitel DPP Jan Šurovský.

Muzejní tramvaj bude od 8 do 18 hodin stát ve smyčce Smíchovské nádraží a všichni fanoušci MHD si u ní mohou vyzvednout a orazítkovat speciální pamětní jízdenky.

Všech šest vozů se následně vydá na průvod Prahou po trase Anděl – Arbesovo náměstí – Újezd – Malostranské náměstí – Malostranská – Chotkovy sady – Špejchar, kde si je všichni fanoušci MHD budou moci v čase od zhruba 18:30 do 19 hodin společně vyfotit. Následně se tramvaje vydají na svoji poslední jízdu do domovských vozoven.

Do budoucna si DPP kromě muzejního vozu ponechá ještě další dvě tramvaje T6A5, které plánuje nasazovat pouze do retroprovozu. Zbylá vozidla nabídne k prodeji.

Tramvaje vyráběla v letech 1991 až 1998 ČKD Tatra v Praze, brány továren opustilo celkem 296 vozů. Všechny vozy se vyráběly v novém závodě ČKD Tatra v Praze – Zličíně a pro jejich předávání DPP byla vybudována speciální kolej u smyčky Sídliště Řepy, kde byly vozy skládány ze železničních vozů a přetahovány do kolejové sítě tramvají.


Z dálnice D11 u Prahy se nepodařilo odklidit vybouraný materiál

Včera v 09:25

Dálnici D11, která je kvůli demolici mostu uzavřená na okraji Prahy od sobotního odpoledne, se dnes nepodařilo zprovoznit před ranní dopravní špičkou.

Praha 8 zve na Karlínské náměstí, bude se zpívat

25. července 2021 v 09:44

Velké finále pěvecké soutěže začne dnes ve 14 hodin. Finalisté vystoupí s živou kapelou a s nimi i další hosté.

V sobotu se otevře zámek a park Veltrusy

23. července 2021 v 11:30

Dva nové prohlídkové okruhy v hlavní zámecké budově – Zlaté časy ve službách císařovny a Rodinný život pana hraběte se 24. července otevírají veřejnosti.

Expozici novodobých dějin v Česku najdete v Národním muzeu

23. července 2021 v 09:18

Národní muzeum otevřelo novou expozici s názvem Dějiny 20. století výjimečnou jak svým rozsahem, tak i komplexností. Na téměř 2000 m2 vypráví prostřednictvím bezmála 1000 exponátů příběh české moderní historie od první světové války až po vstup České republiky do Evropské...

Co v sobotu na trzích v Praze 6? Ochutnejte hmyz tepelně upravený

22. července 2021 v 09:59

Trhy na Kulaťáku se konají v sobotu 24. července od 8 hodin.

Před školou v Ďáblicích bude zpomalovací práh

21. července 2021 ve 14:41

Řidiči v ulici U Parkánu v Ďáblicích budou muset zpomalit. Před místní základní školou vznikne kvůli zvýšení bezpečnosti zpomalovací práh, přechod pro chodce a parkovací místa K+R (kiss and ride), uvedla ČTK.

Označování elektromobilů a dobíjecích stanic má nová pravidla

21. července 2021 v 08:47

Počet elektromobilů a dobíjecích stanic v Evropě stále roste a v této souvislosti schválila Evropská unie jednotná pravidla pro značení u dobíjecích stanic a vozidel do zásuvky (elektromobily a plug-in hybridy). Konkrétně se jedná vedle osobních vozů i o užitková vozidla, autobusy, autokary,...

V Božanovské ulici dojde k demolici mostu. Dálnice D11 bude uzavřena

20. července 2021 v 16:22

K demolici mostního objektu dojde ve dnech 24. – 25. července, kdy bude uzavřena dálnice D11 od sobotních 17 hodin do neděle do 9 hodin ráno.

Další články
Nahoru