dnes
Úterý - prehanky-dest
26°C
zítra
Středa - jasno
26°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
28°C
Pražský sport

Praha se proměnila v metropoli sportu

Nepřetržitě 24 hodin cvičilo z pátku na sobotu téměř 500 lidí z Prahy a okolí ve sportcentrech FitnessAction, Be Balanced a Rehafit. Podpořili tak a celorepublikový Maraton s roztroušenou sklerózou – MaRS 2017, který se konal již pošesté a pravidelně jej organizuje Nadační fond IMPULS. V Praze organizátoři z dobrovolného vstupného vybrali 207 509 korun, které poputují na nákup rehabilitačních pomůcek pro pacienty s RS.

Již šestým rokem je úkolem MaRSu zvyšovat povědomí o nemoci a upozornit na to, že pohyb pacientům s RS prospívá. Letos se kromě důležitosti zdravého životního stylu zaměřil také na psychickou stránku života s nemocí.

„Cvičili rodiny, přátelé pacientů, terapeuti, kolegové z práce, zapojil se každý, kdo chtěl podpořit dobrou věc,“ uvedla po skončení akce Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS. Účastnili se také imobilní pacienti, kteří cvičili z domu a poslali organizátorům fotku. MaRS 2017 v pátek ve sportcentru FitnessAction slavnostně zahájila patronka projektu, úspěšná česká golfistka Šideri Váňová.

Pacienty přišla podpořit řada známých osobností, již pravidelně Jan Čenský nebo herečka Dana Kolářová. Za sportovce na MaRS přišla Ilona Burgerová a další basketbalistky USK Praha, tým amerických fotbalistů Prague Black Panters a amerických fotbalistek Black Cats. Maraton vyvrcholil koncertem Maranatha Gospel Choir.

V průběhu cvičení se Praha spojila s dalšími zapojenými městy, a pomyslně jim tak předala status sportovní metropole. „Na dobrovolném vstupném jsme jen v Praze vybrali 207 509 korun, které poputují na nákup rehabilitačních pomůcek,“ říká Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS.

„Účinky pravidelného pohybu bývají často podceňovány, a to nejen u lidí s roztroušenou sklerózou. Pohyb zlepšuje fyzický stav pacientů, ale také výrazně pomáhá uvolnit psychickou zátěž. Samozřejmě nesmíme zapomenout na to, že vzplanutí nemoci a její příznaky oddaluje včasná biologická léčba, kterou ve Středočeském kraji dostává přibližně 1 380 pacientů,“ říká doc. MUDr. Dana Horáková, Ph.D., z RS Centra při neurologické klinice 1. LF UK a VFN v Praze. Alarmujícími příznaky RS jsou zejména poruchy hybnosti, koordinace pohybu, citlivosti a zraku. „Pokud u sebe člověk pociťuje některý z těchto projevů nemoci, je vhodné vyhledat pomoc neurologa. Ten by měl zaléčit ataku a v případě potvrzení diagnózy odeslat pacienta do specializovaného RS centra, kde lékař rozhodne o nasazení dlouhodobé léčby,“ dodává doc. Horáková.

MaRSu se letos účastnilo 26 měst z tuzemska i zahraničí. Kromě Prahy také Brno, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Jihlava, Karlovy Vary, Kouřim, Kyjov, Liberec, Most, Nový Bor, Ostrava/Klimkovice, Plzeň, Poděbrady, Teplice, Uherské Hradiště, Ústí nad Orlicí/Letohrad, Velké Losiny, Žďár nad Sázavou, Žireč u Dvora Králové n. L. Ze zahraničí budou cvičit týmy ze Slovenska, Švýcarska, Turecka, Francie a Polska.


Na kole po Suchdole a okolí

Dnes v 11:02

Komentovaná cyklojízda se starostou Petrem Hejlem po Suchdole a okolí. Vhodné pro náročné i nenáročné, malé i velké cyklisty. Povinná cyklovýbava nutná. V případě vytrvalého deště se akce nekoná.

Metrostav Handy Cyklo Maraton vyvrcholil na Kampě

7. srpna 2018 ve 12:16

Trasa vedoucí všemi kraji a na ní čtyřicítka týmů s třemi stovkami zdravých i handicapovaných cyklistů, kteří názorně ukázali, že lidé s postižením i bez něj mohou fungovat jako jeden tým. To byl šestý ročník Metrostav Handy Cyklo Maratonu, který otevřela časovka na Petřín a jehož cíl byl...

Praha 9 zve na další závod Bike Ranch Cup 2018

7. srpna 2018 v 10:33

Bike Ranch Cup 2018 pokračuje dalším závodem v parku Višňovka v neděli 12. srpna. Závody budou odstartovány v 10 hod ráno dětskými kategoriemi.

Bach a jóga na střeše Lucerny

29. července 2018 v 07:02

Poslední červencové úterý od 7 do 22 hodin na střeše Lucerny den plný jógy. Vybrané lekce budou probíhat za živého doprovodu Bachových suit v podání violoncellisty Viléma Vlčka.

Parkourové léto beztíže v Praze 3

24. července 2018 v 10:30

Praha 3 zve na Parkourové léto beztíže které se koná Na Jarově 2 ve čtvrtek 26. července. Akce je zdarma pro všechny od 10 do 26 let.

Praha 11 zve: Jóga pod širým nebem

24. července 2018 v 06:07

Ve středu 25. července se cvičí od 18 do 19 hodin.

Jóga pro Čalantiku

18. července 2018 v 10:40

Zacvičte si v parku a pomozte dětem. V úterý 24. července se cvičí jóga od 16 hodin. Akci v Riegrových sadech podpořila starostka Prahy 2 Jana Černochová.

Aktivní Desítka zve na squash

11. července 2018 v 16:54

Hrajete squash a máte volno v sobotu 21. července? Nebo byste si squash rádi zkusili?

V Praze 15 můžete cvičit jógu přímo na úřadě

11. července 2018 v 10:40

V obřadní síni Úřadu městské části Praha 15 se koná každé úterý od 15:10 hodin.

Žluté lázně žijí fotbalovým mistrovstvím

3. července 2018 ve 20:46

Areál Žluté lázně v Podolí žije fotbalovou horečkou. Návštěvníci lázní mohou sledovat denně na obrazovkách Mistrovství světa ve fotbale, které se koná v Rusku. Ve vybrané dny organizátoři připravili promítání na velkoplošné obrazovce nebo plátně. Žluté lázně nabízí i doprovodný...

Další články
Nahoru