dnes
Pondělí - jasno
12°C
zítra
Úterý - jasno
12°C
pozítří
Středa - zatazeno
10°C
Pražský sport

Praha se proměnila v metropoli sportu

Nepřetržitě 24 hodin cvičilo z pátku na sobotu téměř 500 lidí z Prahy a okolí ve sportcentrech FitnessAction, Be Balanced a Rehafit. Podpořili tak a celorepublikový Maraton s roztroušenou sklerózou – MaRS 2017, který se konal již pošesté a pravidelně jej organizuje Nadační fond IMPULS. V Praze organizátoři z dobrovolného vstupného vybrali 207 509 korun, které poputují na nákup rehabilitačních pomůcek pro pacienty s RS.

Již šestým rokem je úkolem MaRSu zvyšovat povědomí o nemoci a upozornit na to, že pohyb pacientům s RS prospívá. Letos se kromě důležitosti zdravého životního stylu zaměřil také na psychickou stránku života s nemocí.

„Cvičili rodiny, přátelé pacientů, terapeuti, kolegové z práce, zapojil se každý, kdo chtěl podpořit dobrou věc,“ uvedla po skončení akce Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS. Účastnili se také imobilní pacienti, kteří cvičili z domu a poslali organizátorům fotku. MaRS 2017 v pátek ve sportcentru FitnessAction slavnostně zahájila patronka projektu, úspěšná česká golfistka Šideri Váňová.

Pacienty přišla podpořit řada známých osobností, již pravidelně Jan Čenský nebo herečka Dana Kolářová. Za sportovce na MaRS přišla Ilona Burgerová a další basketbalistky USK Praha, tým amerických fotbalistů Prague Black Panters a amerických fotbalistek Black Cats. Maraton vyvrcholil koncertem Maranatha Gospel Choir.

V průběhu cvičení se Praha spojila s dalšími zapojenými městy, a pomyslně jim tak předala status sportovní metropole. „Na dobrovolném vstupném jsme jen v Praze vybrali 207 509 korun, které poputují na nákup rehabilitačních pomůcek,“ říká Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS.

„Účinky pravidelného pohybu bývají často podceňovány, a to nejen u lidí s roztroušenou sklerózou. Pohyb zlepšuje fyzický stav pacientů, ale také výrazně pomáhá uvolnit psychickou zátěž. Samozřejmě nesmíme zapomenout na to, že vzplanutí nemoci a její příznaky oddaluje včasná biologická léčba, kterou ve Středočeském kraji dostává přibližně 1 380 pacientů,“ říká doc. MUDr. Dana Horáková, Ph.D., z RS Centra při neurologické klinice 1. LF UK a VFN v Praze. Alarmujícími příznaky RS jsou zejména poruchy hybnosti, koordinace pohybu, citlivosti a zraku. „Pokud u sebe člověk pociťuje některý z těchto projevů nemoci, je vhodné vyhledat pomoc neurologa. Ten by měl zaléčit ataku a v případě potvrzení diagnózy odeslat pacienta do specializovaného RS centra, kde lékař rozhodne o nasazení dlouhodobé léčby,“ dodává doc. Horáková.

MaRSu se letos účastnilo 26 měst z tuzemska i zahraničí. Kromě Prahy také Brno, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Jihlava, Karlovy Vary, Kouřim, Kyjov, Liberec, Most, Nový Bor, Ostrava/Klimkovice, Plzeň, Poděbrady, Teplice, Uherské Hradiště, Ústí nad Orlicí/Letohrad, Velké Losiny, Žďár nad Sázavou, Žireč u Dvora Králové n. L. Ze zahraničí budou cvičit týmy ze Slovenska, Švýcarska, Turecka, Francie a Polska.


Kluziště na Letné funguje i o jarních prázdninách. Na Valentýna chystá speciální program

11. února 2019 v 16:16

Jednou z možností jak strávit příjemné chvíle o jarních, je určitě také návštěva kluziště na Letné. To je v provozu až do 24. února, tedy i v termínu pražských jarních prázdnin. Na den svatého Valentýna, na 14. února, je připraven speciální program – Valentýnské...

Praha 11: Tereza Šínová mistryní ČR v halovém pětiboji juniorek

11. února 2019 v 10:37

Talentovaná závodnice oddílu Atletika Jižní Město Tereza Elena Šínová se stala v sobotu 9. února mistryní ČR v halovém pětiboji v osobním rekordu 4.047 bodů.

Kluziště v Praze 8 budou v provozu do března

7. února 2019 ve 14:45

Kasárna Karlín, hřiště u ZŠ Glowackého, koupaliště Ládví – veřejná kluziště Prahy 8 se těší velkému zájmu a díky příznivým klimatickým podmínkám se bude bruslit i v březnu.

Praha 13: Veteráni si zahrají volejbal

6. února 2019 v 07:46

Stodůlecký veteránský volejbalový turnaj pořádá volejbalový oddíl Sokola Stodůlky v sobotu 20. února v tělocvičně ZŠ Bronzová

Okruh Na Vypichu je prodloužen

4. února 2019 v 18:24

Za hranice areálu na téměř 2 km prodloužili dnes organizátoři běžkařský okruh, který zájemci mohou užívat denně zdarma.

Pražský Pohár v běhu na lyžích

4. února 2019 v 08:07

Ve středu 6. února se na Vypichu koná intervalový závod pro všechny věkové kategorie. Start v 17 hodin, registrovat se můžete od 15 hodin.

Na Veronském náměstí se stále bruslí

28. ledna 2019 v 08:01

Od prosince je v provozu umělá ledová plocha v areálu školy Veronské náměstí v Praze 15.

V Praze 22 se běhá. Běžecká škola zdarma

24. ledna 2019 v 07:56

Zapojit se do Běžecké školy Prahy 22 můžete každé úterý v 18 hodin u kostela Všech svatých.

Praha 11: Bruslit můžete i v únoru

22. ledna 2019 ve 12:27

Jihoměstské veřejné kluziště si můžete vyzkoušet i v únoru. Radnice Prahy 11 se rozhodla provoz kluziště na prostranství U Modré školy – v blízkosti stanice metra Háje prodloužit až do 17. února.

Další články
Nahoru