Dnes Pátek - obcasny-dest 6°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 6°C
Pátek 16. 4. 2021
Svátek má Irena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha se připravuje na očkování proti covidu, kromě státních center zřídí i jedno vlastní
Začalo očkování proti covidu, na běžnou populaci se však dostane až za čtvrt roku. Foto: vlada.cz

Praha se připravuje na očkování proti covidu, kromě státních center zřídí i jedno vlastní

Pražský magistrát doplní státem stanovená očkovací centra vlastním, které zřídí ve Spálené ulici Městská poliklinika Praha. Co se očkování proti onemocnění covid-19 v Česku týká, podle odhadů přijde běžná populace na řadu za čtvrt roku. 

V současné době slouží pro přípravu na plošné očkování proti onemocnění COVID-19 státní Strategie očkování proti covid-19 v České republice, ve které však chybí některé důležité informace. Vedení hlavního města proto konzultuje postup s dalšími zapojenými aktéry a dobrovolníky.

„Intenzivně komunikuji s vedením VZP, armádou, nemocnicemi, národním i naším krajským koordinátorem. Podle vládní očkovací strategie se na první pohled může zdát, že pro kraje nezbude mnoho práce, opak je ale pravdou – stát sice nakoupí očkovací látku, všechno další ale už bude na nás a samozřejmě poskytovatelích zdravotních služeb,“ komentuje situaci pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Metropole proto na dnešek svolala on-line jednání s osmi nemocnicemi, které mají být v Praze zásobeny očkovací látkou a kde nyní začíná první fáze očkování, a se zástupci praktických lékařů a dalšími důležitými aktéry.

Zásadní pro hladký průběh očkování bude podle vedení města informační kampaň, kterou nyní Praha připravuje, a v prvních fázích také organizace cíleného očkování prioritních skupin. K těm patří zejména zdravotníci, personál a klienti pobytových služeb pro seniory, rizikové skupiny pacientů, příslušníci složek Integrovaného záchranného systému, ale také pracovníci kritické infrastruktury.

Krajský koordinátor se nyní věnuje také zjišťování velikosti jednotlivých skupin, protože vládní strategie tyto počty vůbec neobsahuje. 

Praha chce navíc doplnit státem stanovená očkovací centra i svým vlastním očkovací centrem. „Očkovací centrum by mělo vzniknout v prostorech naší Městské polikliniky Praha, kde již máme zřízené odběrové centrum a provádíme antigenní testy. Vedení polikliniky připravuje vybavení a promýšlí, jak účelně zvládnout administrativu, která bude u očkování o poznání složitější než v případě testování,“ říká pražská radní pro zdravotnictví a sociální politiku Milena Johnová (Praha Sobě).

Mimo jiné se také pracuje na mapování zájmu o očkování mezi pracovníky a klienty pobytových služeb pro seniory, neboť senioři vyššího věku v kolektivních zařízeních patří k nejohroženějším skupinám. Podle vládní strategie by měli být očkováni v první fázi, tedy v lednu a únoru příštího roku.

Podle prvotních zpráv je zájem o očkování proti covid-19 znatelně vyšší než v případě očkování proti sezonní chřipce, kterou hlavní město propagovalo a domovům dodávalo na podzim.

„Počítáme s tím, že mezi prvními se k očkování dostanou nejkřehčí klienti, kteří ještě onemocnění covid-19 neprodělali, a zdravotní sestry, které jsou naprosto zásadní pro chod těchto pobytových služeb v době epidemie. Budeme vycházet z podzimních zkušeností a pro personál i ošetřující lékaře připravíme metodickou podporu,“ doplňuje Johnová.

„Městská poliklinika Praha, jakožto garant a koordinátor očkování pro Prahu, se bude snažit vše organizovat tak, aby spolupráce mezi všemi zainteresovanými subjekty probíhala maximálně bezproblémově a transparentně. Cílem nás všech je proočkovat maximální počet obyvatel hlavního města,“ říká David Doležil, ředitel Městské polikliniky Praha a koordinátor očkování pro metropoli.

V neděli se začalo očkovat jen v několika pražských a brněnských nemocnicích, v pondělí se přidaly další jihomoravské nemocnice a dnes Fakultní nemocnice v Ostravě. V první fázi dostanou vakcínu zdravotníci a senioři v ústavní či nemocniční péči.

Česko dostane postupně 15,9 milionu vakcín pro 8,95 milionu lidí a očkovat se bude následujících devět měsíců. Počet dávek se zřejmě ještě zvýší, protože se ukázalo, že z jedná ampule vakcíny Pfizer a BioNTech je možné nabrat nikoliv avizovaných pět, ale šest dávek.


Praha poskytne dotace na výstavbu bytového domu a rekonstrukce bytového fondu

Včera ve 12:28

Praha uvolní další finanční prostředky z Fondu rozvoje dostupného bydlení. Peníze budou použity na opravu 21 bytů spravovaných Prahou 3 a 32 bytů Prahy 10. Další dotace poputuje městské části Praha-Zbraslav, která na svém území plánuje výstavbu bytového domu o třinácti bytech. Materiál bude ve...

Praha 2 pomůže seniorům 65+

14. dubna 2021 v 17:36

Senioři 65 let a více mohou kontaktovat radnici na bezplatné informační lince 800 604 604. Linka je v provozu každý všední den od 8 hod do 16 hodin.

Další články
Nahoru