dnes
Čtvrtek - zatazeno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C

Praha se představí na veletrhu PAMÁTKY 2013 stánkem s bohatým programem

Od dnešního dne do 5. října proběhne na holešovickém Výstavišti 2. ročník specializovaného veletrhu PAMÁTKY 2013 zaměřeného na různé aspekty související s péčí a rozvojem kulturního dědictví – především obnova, restaurování, financování a nové využití památkových objektů.

Hlavní město Praha – spolu s některými dalšími institucemi – převzalo nad letošním ročníkem veletrhu záštitu a aktivně se také zapojilo mezi vystavovatele. Do svého veletržního stánku Praha přizvala kromě svých příspěvkových organizací ze sféry kulturního dědictví – Pražská informační služba a Muzeum hl. m. Prahy – také některé partnerské instituce – Správu Průhonického parku, Muzeum Karlova mostu a Muzeum gastronomie.

Na základě spolupráci s těmito organizacemi jsou pro návštěvníky stánku připraveny zajímavé materiály – např. DVD s dokumentárními filmy o historickém centru města a mapy a brožury s praktickými informacemi k návštěvě jednotlivých památek.

Jednou z akcí, které také stánek nabídne, je projekt Muzea hl. m. Prahy „Klíče k pražským věžím“. Představí objekty, které muzeum loni získalo do své správy: Prašná brána, Staroměstská mostecká věž, Malostranská mostecká věž, Svatomikulášská městská zvonice, Petřínská rozhledna a bludiště na Petříně. Je zaměřena prostřednictvím pracovních listů a makety klíčníka především na rodiny s dětmi.

Svoji aktivní účastí na tomto veletrhu chce Hl. m. Praha podtrhnout význam rozvíjení i obnovu kulturního dědictví jaké jedné z priorit vedení města. Každý rok je tato oblast podporována především poskytováním grantů z městského rozpočtu určeným na regeneraci památkových objektů. V letošním roce jde na tyto granty více než 40 milionů korun.

Zároveň se Praha snaží prezentovat úspěchy dosažené v této oblasti v posledních letech. Např. v loňském roce Praha vstoupila do dobrovolného svazku obcí České dědictví UNESCO a letos byla připravena nová mapa Pražské památkové rezervace určená obyvatelům i návštěvníkům města, která zde bude poprvé veřejnosti představena.

Celá problematika památek na veletrhu je však pojata velice široce a multidisciplinárně – důraz je kromě klasického stavebně-technického přístupu mimo jiné kladen i na vztah krajiny a celkového prostředí památek i segment cestovního ruchu.

Doprovodný program veletrhu tvoří proto celá řada zajímavých oborových seminářů a workshopů a také několik výstav.

Hlavní město Praha přeje všem návštěvníkům veletrhu příjemný zážitek.


Videomapping na Werichově vile

Dnes v 19:26

Vánoční setkání před Werichovou vilou zítra, 15. prosince v 18:30. Pětiminutový průřez historií vily v podobě videomappingu na průčelí domu uvidíte v 18:45, 19:45 a 20:45.

Chyba strojvedoucího omezila na dvě hodiny provoz vlaků na Masarykově nádraží

Dnes v 18:37

Dnes po patnácté hodině projel strojvedoucí vlaku společnosti KŽC návěstidlo zakazující další jízdu. Nikdy nebyl zraněn.

Praha posiluje svoji protidrogovou politiku

Dnes v 17:36

Rada hlavního města Prahy schválila tento týden v úterý návrh radního pro zdravotnictví Radka Lacka na poskytnutí finanční dotace 490 tis. korun na projekty Protidrogové politiky hl. m. Prahy. 

Maminka si musela na toalety v obchoďáku pro nezletilou dcerku. Nebyla v hezkém stavu

Dnes v 15:55

Strážníci nalezli v obchodním domě na Vinohradech opilou nezletilou dívku. Se dvěma promile skončila v péči záchranářů. Celou věcí se budou dále zabývat pracovníci sociálky.

Magistrát i letos uspořádal Vánoční jarmark

Dnes ve 13:54

Vánoční jarmark – již tradiční a opět vydařený – se konal ve středu 13. prosince ve Škodově paláci. Návštěvníci i zaměstnanci úřadu doslova obsypali prodejní stánky s vánočními dekoracemi, dárkovými i praktickými předměty, květinami, šperky a sladkými i slanými...

Rada odsouhlasila dotace pedagogicko-psychologickým poradnám

Dnes ve 12:37

Rada Prahy posvětila návrh radního pro oblast zdravotnictví Radka Lacka na uvolnění finančních prostředků z rozpočtu na protidrogovou politiku v celkové výši 309 000 korun na projekty specifické primární prevence pedagogicko-psychologických poraden. 

Ceny pohonných hmot se v Praze měnily jen nepatrně

Dnes ve 12:33

Litr benzinu zdražil o haléř a prodává se nyní průměrně za 31,14 koruny, nafta zase o haléř zlevnila na 30,21 Kč/l.

Praha 3 zve na Předsilvestrovské Trhy na Jiřáku

Dnes v 07:49

Předposlední den v roce 2017 se můžete těšit na Trhy na Jiřáku od 8 do 14 hodin. 30. prosince vám zahraje oblíbená tržní kapela LoveSong Orchestra.

Sobotní procházka Olšanskými hřbitovy

Dnes v 07:47

Na tomto hřbitově leží nejen mnoho známých a významných osobností české historie, ale můžete zde i obdivovat mistrovská díla tzv. funerálního umění.

Pamětní deska Haně Epsteinové

Dnes v 07:26

Městská část Praha 2 odhalí pamětní desku vychovatelce židovských dětí, která byla zavražděna v koncentračním táboře.

Na výstavu´Václavák´ se chystá i zakladatel Semaforu Jiří Suchý

Včera v 17:58

Na Václavském náměstí je až do konce roku k vidění ojedinělá velkoformátová výstava ´Václavák´, která připomíná dějiny tohoto prostoru. V noci nasvícené panely ukazují unikátní historické i současné fotografie a kresby, které doplňují citace související s Václavským náměstím. Součástí jsou také...

Požár přístřešku v Jinonicích

Včera v 17:41

Hasiči dnes v 11:45 zasahovali u požáru dřevěného provizorního přístřešku v Tichnově ulici v Jinonicích. Požár se částečně rozšířil na okolní porost.

Další krátké zprávy
Nahoru