dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - oblacno
6°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
5°C
Praha se poprvé připojí k flamenkovému svátku, taneční školy otevřou dveře
Den Flamenka se blíží. Foto: archiv

Praha se poprvé připojí k flamenkovému svátku, taneční školy otevřou dveře

Flamenko je hudební a taneční žánr, který nezastupitelně charakterizuje Španělsko na kulturní mapě Evropy. Pro svou sílu a nadčasovost bylo zapsáno do seznamu nehmotného dědictví UNESCO a 16. listopadu se milovníci žánru setkávají na oslavách El dío del Flamenco. Letos se k nim poprvé připojí i Praha. 

Projekt agentury Fiesta Flamenca odstartuje již v předvečer svátku 15. listopadu a přejde přes půlnoc ve „flamenkovém silvestru“. Program umožní seznámení se s jednotlivými školami flamenka, které se na programu podílejí.

Den flamenka v Praze, neděle 15. listopadu

12:00 – 13:00 AKADEMIA FLAMENKERIA, Veletržní 61, Praha 7
Lekce flamenka pro úplné začátečníky
Přijďte si vyzkoušet tento úžasný tanec. Stačí přijít, vše ostatní nechte na nás! Budeme tančit ve stylu „por tangos“.
Co na sebe? Pohodlné cvičební oblečení, širší sukni, boty na stabilním širším podpatku s kulatou špičkou.
 
14:00 – 15:00 STUDIO ITAKA, Korunní 35, Praha 2
Malý sál – Lekce flamenka pro děti
Ve Španělsku se děti rodí s tanečními botami na nohou a kytarou v ruce. Pohyb, nad kterým dospělý člověk složitě přemýšlí, dítě udělá přirozeně a samo.
 

Střední sál – Flamenkové taneční rekvizity
Flamenco využívá celou řadu vizuálních a rytmických doplňků a rekvizit. Přijďte se s nimi seznámit. Odvážní si budou moci vše vyzkoušet, ostatní sledovat naši šikovnou lektorku a tanečnici. Uvidíte práci s mantonem (velký hedvábný vyšívaný šátek), kastanětami, vějířem, bastonem (hůl), batou de cola (dlou-há vlečka s volány).

Velký sál – Flamenkový bazar
Pokud vás flamenco nadchlo, tak máte jedinečnou možnost pořídit si hned „něco na sebe“. Flamenkové tanečnice provětrají své šatníky a místnost se zaplní flamenkovou módou.
 
16:00 – 17:00 STUDIO ELEMENT, Opletalova 27, Praha 1
Historie a hudební teorie flamenka
Flamenko je složitý žánr, protože v sobě snoubí hned několik kultur. Dozvíte se v kostce, kdy a v jakých podmínkách vzniklo, jaký byl jeho vývoj od zrodu až po současnost. Vysvětlíme základní pojmy, strukturu a styly. Hned vám bude jasné, že je to umění na celý život.
 
Tyto taneční školy se zároveň představí na programu v klubu Retro na Francouzské třídě, kde se budou prezentovat vystoupeními svých lektorek.
 
V klubu Retro proběhne tentýž večer také premiéra Flamenco Experience -  projektu, který vznikl napříč školami a přístupy k tomuto žánru. Zde však hraje roli flamenko jako partner jazzu, tedy žánru, se kterým má podobnou genezi vzniku: z obyčejných popěvků, podupů, jednoduše života, vystoupil svébytný umělecký žánr. Projekt vznikl z iniciativy slovenského kytarového umělce Stanislava Kohútika, který je v hudebních kruzích známý jako Morenito de Triana, a který velmi výrazně ovlivňuje tvář flamenkového žánru na Slovensku i u nás. Jeho jazzovým protějškem v projektu je basista Tomáš Liška.
 
Kromě perkusí Michala Cáby, kláves Václava Greifa a akordeonu Nikoly Zarici představení uvádí také tanečnici Virginii Delgado, která ve svých choreografiích spojuje čisté flamenko a prvky současného tance.
 
FLAMENKOVÝ VEČER, Retro Music Hall – Francouzská 4, Praha 2
 
19:00 TANEČNÍ EXHIBIČNÍ VYSTOUPENÍ
Šest flamenkových akademií a souborů z Čech i Slovenska předvede své nejvypilovanější taneční choreografie.
 
20:45 FLAMENCO EXPERIENCE SEXTET (koncert)
Česká premiéra mezinárodního flamenko – jazzového projektu kytaristy Morenita de Triana (SK), jazzového kontrabasisty Tomáše Lišky, perkusisty Michaela Cáby, klavíristy Václava Greifa, akordeonisty Nicoly Zarica (SRB) a flamenkové tanečnice Virginie Delgado (ESP).
 
22:30 FLAMENKOVÁ DISKOTÉKA  (DJ Ekirne)
U míchání žánrů setrváme! Vrhněte se na parket ve víru flamenco-latino hudebních vln. Hrajeme i na přání!
 
24:00 FLAMENKOVÝ SILVESTR
Oslavíme první skutečné minuty mezinárodního Día del Flamenco!
 
Na otevřené hodiny akademií je vstup zdarma.
VSTUPNÉ na večer: 390 korun v předprodeji, 420 korun na místě, 900 korun VIP. 
 

Více informací na: www.fiestaflamenca.cz.


České fetiše pomohou pražským bezdomovcům

1. listopadu 2017 v 16:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Lidé bez domova, kteří prodávají časopis Nový prostor, letos na Vánoce nabídnou svým čtenářům a příznivcům krom časopisu i knihu. Půjde o druhý výběr fejetonů Jana Sterna nazvaný Česko je hezko. Prodejci Nového Prostoru začnou knihu prodávat 1. listopadu. Jsou jejím výhradním distributorem, jinde...

Další články
Nahoru