Dnes Středa - zatazeno 0°C
Zítra Čtvrtek - snih 0°C
Středa 29. 11. 2023
Svátek má Zina
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Praha se opět plní turisty, loni se jich ubytovalo šest milionů
Výhled na Staré Město, Malou Stranu a Hradčany z věže Staroměstské radnice. Foto: Prague City Tourism

Praha se opět plní turisty, loni se jich ubytovalo šest milionů

Turistů v hlavním městě loni meziročně výrazně přibylo, jejich počet ale stále nedosahuje čísel z předcovidových let. V pražských hotelech, penzionech či kempech se loni ubytovalo 5,98 milionu turistů, což je asi 2,5krát více než v roce 2021, ale zhruba o dva miliony méně než v předcovidovém roce 2019. Přibylo především zahraničních turistů. Vyplynulo to z dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) a Prahou vlastněné akciové společnosti Prague City Tourism (PCT).  

Podle nově zveřejněných dat Českého statistického úřadu dorazilo v loňském roce do Prahy 5 976 267 cestovatelů, což jsou přibližně tři čtvrtiny roku 2019. Až jednu čtvrtinu z nich tvořili tuzemští turisté, jejichž návštěvnost oproti roku 2019 vzrostla o více než pětinu. Dle dat ČSÚ se v zimním období do Prahy začali vracet i cestovatelé z asijských států, kteří v minulých letech v metropoli chyběli. 

Praze se navíc dle reportu Asociace hotelů a restaurací ČR během posledního roku dařilo zvyšovat průměrnou cenu za pokoj a dorovnávat tak konkurenční metropole jako je Budapešť. I to je ukazatel toho, že se Praha profiluje jako prémiová destinaci, kde jsou turisté ochotni utratit své peníze.  Nejvíce do Prahy za loňský rok přijelo turistů z tuzemska, Německa, Slovenska, Spojených států, Polska a Velké Británie.

Oproti předchozím rokům poznamenaných pandemií se do metropole pozvolna začali vracet turisté z asijských zemí, jejich počet se ve srovnání s rokem 2021 zvedl o téměř 400 procent. Nejvíce asijských cestovatelů v minulém roce dorazilo z Jižní Koreje (47 416) a Indie (40 886). Čísla jsou však stále na necelých 25 procentech roku 2019, kdy do Prahy ročně přijelo více než milion asijských turistů. 

„Po několika letech se do Prahy vrací tradiční turisté z Asie. Jsme velmi rádi, že se v březnu obnoví pravidelná linka ze Soulu do Prahy a otevře se tak opět spojení s asijských trhem, který patří k velmi důležitým zdrojovým trhům,” sdělila místopředsedkyně představenstva PCT Jana Adamcová. Z celkového počtu turistů do metropole míří také stále více cestovatelé z tuzemska, v posledním kvartálu roku 2022 jich přijelo 419 939.

Trend růstu příjezdovosti domácích návštěvníků začal v roce 2020 stoupat, v minulém roce přijelo přibližně o 20 procent více domácích turistů než v roce 2019. Mezi další nejvýše zastoupené země patřily již tradičně sousední státy, první příčky drželo Německo (859 260) a Slovensko (349 504). Třetí příčku drží turisté z USA, kterých v roce 2022 přijelo 323 042. První pětku uzavírá Polsko (276 512) a Velká Británie (268 750).  

Podle Asociace hotelů a restaurací ČR dosáhly hotely v Praze v roce 2022 průměrné obsazenosti 58 procent. To je o 20 procent méně než v roce 2019, nicméně podle zástupců asociace loňský rok představoval i tak významné oživení proti předchozím dvěma rokům. Průměrná cena čtyřhvězdičkových hotelů v roce 2022 činila 98 eur, což je přibližně o 3 eura více než v roce 2019. 

„Jsme rádi, že i díky spolupráci s PCT jsme zažili v loňském roce významné oživení cestovního ruchu v Praze. Je také patrné, že se průměrná cena hotelů mírně navyšovala oproti roku 2019, náklady totiž rostly o více než 30 procent. Praha ožívá, i když se stále částečně potýkáme s problematikou krátkodobých pronájmů bytů v Praze turistům. Všichni turisté, bez ohledu na to, kde se ubytují využívají služby města stejně, proto by pro všechny měla platit stejná pravidla,” uzavřel Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací ČR.

Praha se za poslední dva roky profiluje a prezentuje jako prémiová destinace i prostřednictvím svým marketingových kampaní. Loni spustila společně s Letištěm Praha a agenturou CzechTourism digitální kampaň Stay in Prague. Ta oslovila zhruba 24 milionů cestovatelů se zájmem o kulturu, gastronomii a kvalitní služby. 


Autor: Karel Netolický

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

27. listopadu 2023 ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Odbory v Národním muzeu jdou do stávky

27. listopadu 2023 ve 12:07

Základní odborová organizace Odborového svazu pracovníků kultury a ochrany přírody v Národním muzeu vyhlašuje na pondělí 27. listopadu hodinovou výstražnou stávku od 12:20 do 13:20 hodin.  

Praha 1 nechá upravit průjezd Polikliniky Palackého

26. listopadu 2023 v 09:57

Na úterním jednání Rady MČ Praha 1 byla schválena zakázka na projektovou dokumentaci ke stavebním úpravám průjezdu Polikliniky Palackého.

Další články
Nahoru