Dnes Čtvrtek - zatazeno 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 18°C
Čtvrtek 23. 3. 2023
Svátek má Ivona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praha se opět plní turisty, loni se jich ubytovalo šest milionů
Výhled na Staré Město, Malou Stranu a Hradčany z věže Staroměstské radnice. Foto: Prague City Tourism

Praha se opět plní turisty, loni se jich ubytovalo šest milionů

Turistů v hlavním městě loni meziročně výrazně přibylo, jejich počet ale stále nedosahuje čísel z předcovidových let. V pražských hotelech, penzionech či kempech se loni ubytovalo 5,98 milionu turistů, což je asi 2,5krát více než v roce 2021, ale zhruba o dva miliony méně než v předcovidovém roce 2019. Přibylo především zahraničních turistů. Vyplynulo to z dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) a Prahou vlastněné akciové společnosti Prague City Tourism (PCT).  

Podle nově zveřejněných dat Českého statistického úřadu dorazilo v loňském roce do Prahy 5 976 267 cestovatelů, což jsou přibližně tři čtvrtiny roku 2019. Až jednu čtvrtinu z nich tvořili tuzemští turisté, jejichž návštěvnost oproti roku 2019 vzrostla o více než pětinu. Dle dat ČSÚ se v zimním období do Prahy začali vracet i cestovatelé z asijských států, kteří v minulých letech v metropoli chyběli. 

Praze se navíc dle reportu Asociace hotelů a restaurací ČR během posledního roku dařilo zvyšovat průměrnou cenu za pokoj a dorovnávat tak konkurenční metropole jako je Budapešť. I to je ukazatel toho, že se Praha profiluje jako prémiová destinaci, kde jsou turisté ochotni utratit své peníze.  Nejvíce do Prahy za loňský rok přijelo turistů z tuzemska, Německa, Slovenska, Spojených států, Polska a Velké Británie.

Oproti předchozím rokům poznamenaných pandemií se do metropole pozvolna začali vracet turisté z asijských zemí, jejich počet se ve srovnání s rokem 2021 zvedl o téměř 400 procent. Nejvíce asijských cestovatelů v minulém roce dorazilo z Jižní Koreje (47 416) a Indie (40 886). Čísla jsou však stále na necelých 25 procentech roku 2019, kdy do Prahy ročně přijelo více než milion asijských turistů. 

„Po několika letech se do Prahy vrací tradiční turisté z Asie. Jsme velmi rádi, že se v březnu obnoví pravidelná linka ze Soulu do Prahy a otevře se tak opět spojení s asijských trhem, který patří k velmi důležitým zdrojovým trhům,” sdělila místopředsedkyně představenstva PCT Jana Adamcová. Z celkového počtu turistů do metropole míří také stále více cestovatelé z tuzemska, v posledním kvartálu roku 2022 jich přijelo 419 939.

Trend růstu příjezdovosti domácích návštěvníků začal v roce 2020 stoupat, v minulém roce přijelo přibližně o 20 procent více domácích turistů než v roce 2019. Mezi další nejvýše zastoupené země patřily již tradičně sousední státy, první příčky drželo Německo (859 260) a Slovensko (349 504). Třetí příčku drží turisté z USA, kterých v roce 2022 přijelo 323 042. První pětku uzavírá Polsko (276 512) a Velká Británie (268 750).  

Podle Asociace hotelů a restaurací ČR dosáhly hotely v Praze v roce 2022 průměrné obsazenosti 58 procent. To je o 20 procent méně než v roce 2019, nicméně podle zástupců asociace loňský rok představoval i tak významné oživení proti předchozím dvěma rokům. Průměrná cena čtyřhvězdičkových hotelů v roce 2022 činila 98 eur, což je přibližně o 3 eura více než v roce 2019. 

„Jsme rádi, že i díky spolupráci s PCT jsme zažili v loňském roce významné oživení cestovního ruchu v Praze. Je také patrné, že se průměrná cena hotelů mírně navyšovala oproti roku 2019, náklady totiž rostly o více než 30 procent. Praha ožívá, i když se stále částečně potýkáme s problematikou krátkodobých pronájmů bytů v Praze turistům. Všichni turisté, bez ohledu na to, kde se ubytují využívají služby města stejně, proto by pro všechny měla platit stejná pravidla,” uzavřel Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací ČR.

Praha se za poslední dva roky profiluje a prezentuje jako prémiová destinace i prostřednictvím svým marketingových kampaní. Loni spustila společně s Letištěm Praha a agenturou CzechTourism digitální kampaň Stay in Prague. Ta oslovila zhruba 24 milionů cestovatelů se zájmem o kulturu, gastronomii a kvalitní služby. 


Autor: Karel Netolický

Praha 2: Sousedské setkání s radním pro dopravu

Včera v 11:02

Sousedské setkání a diskuze a radním pro dopravu Tomášem Halvou na téma Sekaninovi ulice – zvýšení bezpečnosti chodců, snížení průjezdové rychlosti, navýšení počtu parkovacích míst či bezpečná cyklostezka.

Přístup státu k Praze v oblasti školství se musí změnit, usnesl se Sněm starostů

21. března 2023 ve 20:33

Kdy přijde náraz a pražské děti nebudou mít kam usednout do lavic? Už přišel, shodli se starostové a starostky 57 městských částí, kteří se v pondělí 20. března sešli na vysočanské radnici Prahy 9 na Sněmu starostů. Hlavním tématem jednání byl hrozící kolaps pražského školství, katastrofální...

Další články
Nahoru