Dnes Sobota - obcasny-dest 23°C
Zítra Neděle - oblacno 22°C
Sobota 15. 6. 2024
Svátek má Vít
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha se opět plní turisty, loni se jich ubytovalo šest milionů
Výhled na Staré Město, Malou Stranu a Hradčany z věže Staroměstské radnice. Foto: Prague City Tourism

Praha se opět plní turisty, loni se jich ubytovalo šest milionů

Turistů v hlavním městě loni meziročně výrazně přibylo, jejich počet ale stále nedosahuje čísel z předcovidových let. V pražských hotelech, penzionech či kempech se loni ubytovalo 5,98 milionu turistů, což je asi 2,5krát více než v roce 2021, ale zhruba o dva miliony méně než v předcovidovém roce 2019. Přibylo především zahraničních turistů. Vyplynulo to z dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) a Prahou vlastněné akciové společnosti Prague City Tourism (PCT).  

Podle nově zveřejněných dat Českého statistického úřadu dorazilo v loňském roce do Prahy 5 976 267 cestovatelů, což jsou přibližně tři čtvrtiny roku 2019. Až jednu čtvrtinu z nich tvořili tuzemští turisté, jejichž návštěvnost oproti roku 2019 vzrostla o více než pětinu. Dle dat ČSÚ se v zimním období do Prahy začali vracet i cestovatelé z asijských států, kteří v minulých letech v metropoli chyběli. 

Praze se navíc dle reportu Asociace hotelů a restaurací ČR během posledního roku dařilo zvyšovat průměrnou cenu za pokoj a dorovnávat tak konkurenční metropole jako je Budapešť. I to je ukazatel toho, že se Praha profiluje jako prémiová destinaci, kde jsou turisté ochotni utratit své peníze.  Nejvíce do Prahy za loňský rok přijelo turistů z tuzemska, Německa, Slovenska, Spojených států, Polska a Velké Británie.

Oproti předchozím rokům poznamenaných pandemií se do metropole pozvolna začali vracet turisté z asijských zemí, jejich počet se ve srovnání s rokem 2021 zvedl o téměř 400 procent. Nejvíce asijských cestovatelů v minulém roce dorazilo z Jižní Koreje (47 416) a Indie (40 886). Čísla jsou však stále na necelých 25 procentech roku 2019, kdy do Prahy ročně přijelo více než milion asijských turistů. 

„Po několika letech se do Prahy vrací tradiční turisté z Asie. Jsme velmi rádi, že se v březnu obnoví pravidelná linka ze Soulu do Prahy a otevře se tak opět spojení s asijských trhem, který patří k velmi důležitým zdrojovým trhům,” sdělila místopředsedkyně představenstva PCT Jana Adamcová. Z celkového počtu turistů do metropole míří také stále více cestovatelé z tuzemska, v posledním kvartálu roku 2022 jich přijelo 419 939.

Trend růstu příjezdovosti domácích návštěvníků začal v roce 2020 stoupat, v minulém roce přijelo přibližně o 20 procent více domácích turistů než v roce 2019. Mezi další nejvýše zastoupené země patřily již tradičně sousední státy, první příčky drželo Německo (859 260) a Slovensko (349 504). Třetí příčku drží turisté z USA, kterých v roce 2022 přijelo 323 042. První pětku uzavírá Polsko (276 512) a Velká Británie (268 750).  

Podle Asociace hotelů a restaurací ČR dosáhly hotely v Praze v roce 2022 průměrné obsazenosti 58 procent. To je o 20 procent méně než v roce 2019, nicméně podle zástupců asociace loňský rok představoval i tak významné oživení proti předchozím dvěma rokům. Průměrná cena čtyřhvězdičkových hotelů v roce 2022 činila 98 eur, což je přibližně o 3 eura více než v roce 2019. 

„Jsme rádi, že i díky spolupráci s PCT jsme zažili v loňském roce významné oživení cestovního ruchu v Praze. Je také patrné, že se průměrná cena hotelů mírně navyšovala oproti roku 2019, náklady totiž rostly o více než 30 procent. Praha ožívá, i když se stále částečně potýkáme s problematikou krátkodobých pronájmů bytů v Praze turistům. Všichni turisté, bez ohledu na to, kde se ubytují využívají služby města stejně, proto by pro všechny měla platit stejná pravidla,” uzavřel Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací ČR.

Praha se za poslední dva roky profiluje a prezentuje jako prémiová destinace i prostřednictvím svým marketingových kampaní. Loni spustila společně s Letištěm Praha a agenturou CzechTourism digitální kampaň Stay in Prague. Ta oslovila zhruba 24 milionů cestovatelů se zájmem o kulturu, gastronomii a kvalitní služby. 


Autor: Karel Netolický

Při srážce s nákladním autem zemřel ve Vršovicích chodec

Včera ve 22:43

Srážku s nákladním autem ve Vršovické ulici u Kubánského náměstí v Praze 10 ve čtvrtek ráno kolem deváté hodiny nepřežil zhruba sedmdesátiletý muž. Jak uvedl server Novinky.cz, nejdřív řidič od nehody ujel, protože si nevšiml, že někoho srazil. Na situaci ho upozornil řidič auta jedoucího za ním....

O více než 70 procent snížila Praha počet reklamních zařízení v ulicích

13. června 2024 v 17:33

Hlavní město pokračuje v procesu kompletní výměny zastávkových přístřešků a postupné redukce samostatně stojících nepřístřeškových reklamních prvků rozmístěných na území metropole. Z původního počtu přibližně 650 kusů těchto zařízení, která byla primárně tvořena reklamními vitrínami nebo sloupy...

Úplný zákaz sdílení motorových koloběžek na svém území chce Praha 1

12. června 2024 ve 22:20

Vedení hlavního města se chce nyní pokusit řešit novou smlouvou s provozovateli sdílených koloběžek s motorovým pohonem, která by obsahovala udělení úplatného souhlasu se zvláštním užíváním veřejného prostoru. Tedy jakousi regulací. Praha 1 ale dál trvá na úplném vyloučení nabízení motorových...

Další články
Nahoru