dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Praha se odhodlala zakázat provoz segway v centru, do začátku sezony to nestihne
Doposud mohou lidé s vozítky segway na chodníky. To se brzy změní. Foto: archiv

Praha se odhodlala zakázat provoz segway v centru, do začátku sezony to nestihne

Praha se chystá zakázat provoz vozítek segway. Zákaz nebude platit po celém území města, ale ve vybraných částech. Metropole nyní chystá návrh nařízení, které provoz segway omezí – takzvané nařízení schvaluje městská rada. Proti segwayům bojuje dlouhodobě zejména radnice Prahy 1, která eviduje velké množství stížností.

Až novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, kterou schválili na konci loňského roku poslanci, zavedla definici osobního přepravníku (segway), pravidla jeho pohybu a především dala obcím možnost nařízením vymezit na svém území místa, kde je provozování osobního přepravníku zakázáno.

V Praze jsou vozítka provozována především v historickém centru. Radnice „jedničky“ si na provoz prakticky bez jakýchkoli pravidel (na segway bylo doposud nahlíženo jako na chodce) dlouhodbě stěžovala. Jejím cílem bylo dostat těžká vozítka z chodníků, protože na úzkých cestách docházelo opakovaně ke srážkám s chodci, které často končily zraněním.

Proto už na konci ledna radní první městské části přijali usnesení, kterým deklarovali vůli zakázat provoz segway na chodnících a stezkách pro chodce na celém území Prahy 1. Nicméně vyhlášky vydává město, takže bez aktivity politiků sedících v pražském zastupitelstvu radnice sama nic nezmůže.

Posledních šest měsíců byla Praha bez funkčního vedení, neúplná rada řešila většinou technické tisky. Od některých radních sice zaznívaly hlasy, že provoz segway Praha omezí, ale k „akci“ se odhodlali až nyní, kdy zastupitelstvo na konci dubna dovolilo radní ze stran staronové koalice.  

Náměstek pražské primátorky a radní pro dopravu Petr Dolínek předloží Radě hlavního města Prahy návrh nařízení, kterým bude zakázán provoz segway na vymezeném území hlavního města.

„Návrh nařízení jsem připravil ve spolupráci s kolegy z Prahy 1, místostarosty Danielem Hodkem a Richardem Burešem, protože právě centra se problém segwayů dotýká logicky nejvíce. V tuto chvíli obsahuje návrh několik variant, na jakém území by byl zákaz uplatněn. Pokud materiál projde Radou, zahájíme vnitřní i vnější připomínkové řízení, jehož výsledkem bude konečná varianta,“ uvedl Dolínek.

„Chce se mi říci, no konečně! Aktivitu města vítáme. Bohužel přichází až čtvrt roku po usnesení Prahy 1, takže je zřejmé, že vzhledem k nutným procedurám při přípravě vyhlášky se začátek její platnosti nestihne během pár týdnů, kdy se s letní turistickou sezonou rapidně zvýší počet segwayů v centru. Obávám se proto, že zpočátku v tom bude docela chaos,“ sdělil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který za první městskou část boj proti provozu segway bez pravidel inicioval.

Anketa

Souhlasíte se snahou omezit provoz dvoukolek segway v centru Prahy?

85.4%
(85.4%)
14.6%
(14.6%)
Provoz segway by měl být podle vedení města zakázán na chodnících, stezkách pro cyklisty a chodce a v pěších a obytných zónách. Jednou z variant je zakázat provoz segwayů na území Pražské památkové rezervace a přilehlém území ohraničeném východní frontou domů Legerovy ulice po křižovatku s ulicí Rumunskou, dále jižní frontou domů Rumunské ulice, náměstím Míru, severozápadní frontou domů Anglické ulice po křižovatku s ulicí Legerovou, a dále východní frontou domů Legerovy ulice.

V dalších variantách by zákaz mohl platit například území vymezeném sdruženou zónou zákazu vjezdu nákladních automobilů nad 3,5 tuny a zákazu vjezdu autobusů, tedy území MČ Praha 1 a části území MČ Praha 2 mezi ulicemi Vodičkova – Lazarská – Myslíkova – Masarykovo nábř. – Resslova – a Karlovým náměstím nebo na území vymezeném zónou zákazu vjezdu nákladních automobilů nad 6 tun celkové hmotnosti, tedy širším území Pražské památkové rezervace na území městských částí Prahy 1 a 2 a části území městských částí Prahy 4 a 5. Existuje i varianta, podle níž by byl vytvořen speciální seznam ulic a lokalit, kde by byl provoz zakázán.

„Považuji za velmi dobrou zprávu pro Pražany, že již skutečně v dohledné době skončí nájezdy segwayů na centrum města. Celý proces nebyl vůbec jednoduchý, byl podmíněn změnou zákona a dohodou mezi ministerstvy, magistrátem a městskými částmi, ale nyní už jsme skutečně ve finále,“ uvedl zástupce starosty Prahy 1 Daniel Hodek, který je zároveň radním hlavního města Prahy pro sociální oblast.

Praha 1 dříve navrhovala, aby mohla vozítka jezdit jen ve vymezených oblastech, navíc s povolenkami a vybavená GPS. Zakázala už vjezd do průchodu Richterova domu mezi Michalskou ulicí a Malým náměstím. Od srpna loňského roku platí zákaz také pro Kampu. Radnice eviduje desítky stížností od obyvatel, kterým vozítka na chodníku vadí.


Další články
Nahoru