dnes
Pondělí - snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
10°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Praha se obává velkého severského mejdanu, přípravy na nájezd tisíců mladých Dánů vrcholí
Ilustrační foto: archiv

Praha se obává velkého severského mejdanu, přípravy na nájezd tisíců mladých Dánů vrcholí

Dánští studenti, jejichž kolegové před rokem v Praze způsobili výtržnosti, by do Česka mohli přijet na prázdniny druhý únorový týden. Dánská ambasáda očekává, že by jich Prahu mohlo navštívit asi 10 000, tedy podobné množství jako loni. ČTK to řekl dánský velvyslanec v Praze Christian Hoppe. Podle informací české policie by na podobné pobyty mohlo do Prahy přijet i 5000 mladých lidí ze Švédska.

Policisté museli loni v únoru řešit desítky incidentů, kdy opilí Dánové vyvolávali rvačky a demolovali ubytovací zařízení. Do Prahy je tehdy přilákaly speciální slevové nabídky a levné pivo. Podle ambasády asi 30 mladých Dánů skončilo v nemocnici a šest bylo zadrženo kvůli násilí proti dalším Dánům nebo policistům. 

Hoppe ČTK řekl, že ambasáda udělá vše pro to, aby se podobné události neopakovaly. Zúčastní se proto příští týden v Örestadu v Dánsku konference, na které zástupci dánských úřadů, studentů, rodičů, škol a studentských organizací budou diskutovat o tom, jak podobným událostem předejít. 

Po konferenci se Hoppe sejde se starostou Prahy 1 Oldřichem Lomeckým (TOP 09). Ten ve středu řekl, že chce mluvit s ambasadory Dánska a Velké Británie. Chtěl by je vyzvat, aby v jejich tisku avizovali, že v Česku návštěvníky, kteří budou porušovat zákon, bude čekat „tvrdé přijetí“. 

Na příjezd mladých seveřanů se chystají i pražští policisté. Jejich mluvčí Tomáš Hulan ČTK řekl, že podle současných informací policie by mohlo Prahu navštívit asi 10 000 Dánů a přibližně 5000 Švédů. Zdůraznil, že to jsou nynější informace, které se mohou změnit. Policie podle něj přijme taková opatření, aby předešla jakékoli mimořádné události. 


Další články
Nahoru