dnes
Sobota - zatazeno
2°C
zítra
Neděle - snih
1°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
0°C
Praha se o pojistku za palác bude soudit dál
Pravé křídlo Průmyslového paláce zůstalo při požáru v roce 2008 ušetřeno. Foto: Jindřich Dvořák

Praha se o pojistku za palác bude soudit dál

Zastupitelé ve čtvrtek o čtyři hlasy neschválili mimosoudní dohodu, jež by uzavřela kauzu pojistky za shořelé levé křídlo Průmyslového paláce na Výstavišti. Při vyrovnání s pojišťovnami mohla Praha získat zhruba sto milionů. Soud tak bude pokračovat.

Pro mimosoudní vyrovnání mezi městem a pojišťovnami se již dříve vyjádřila Rada hlavního města Prahy. „Pro město je to výhodnější. Pokračováním soudního sporu by vznikly další náklady, museli bychom vrátit i už získaných 180 milionů korun,“ řekl radní Václav Novotný (TOP 09) na čtvrtečním jednání zastupitelstva uvedl.

Žaloba totiž byla podána s chybami. Zastupitel Lukáš Kaucký (ČSSD) reagoval, že Praha, kdyby žalobu sepsala bezchybně, mohla získat více než jednu a půl miliardy korun.

„Pokud nebudeme pokračovat v soudním sporu, může to být kdykoli napadeno, že jsme nejednali s péčí řádného hospodáře,“ řekl. Finální částka, kterou by město získalo mimosoudním vyrovnáním, je podle něj směšně nízká.

Zastupitel Milan Richter (ODS) se podivil nad tím, že Praha dodnes neví, zda žaloby na pojišťovny podala také Incheba, která v areálu Výstaviště stále sídlí. Novotnému vyčetl, že ji v tomto směru nekontaktoval.

„Peníze by přece v každém případě inkasovala Praha,“ řekl. Podle Richtera by měli s případnou trestní odpovědností počítat všichni, kdo mimosoudní vyrovnání podpoří. Město tím totiž podle něj může přijít asi o miliardu korun.

Historie sporu

Levé křídlo historického Průmyslového paláce vyhořelo na podzim roku 2008. Město následně nahlásilo pojistnou událost. Konkrétně pojišťovnám: Uniqa, Česká podnikatelská pojišťovna a Vienna Insurence Group. Následně se začalo s pojišťovnami soudit.

Loni vydal Obvodní soud pro Prahu 6 rozsudek, kterým žalobu podanou hlavním městem zamítl, pojišťovnám přiznal náhradu nákladů soudního řízení. Praha přitom původně požadovala přes miliardu korun.

Rozsudek byl odůvodněn zejména tím, že se „žalobci nepodařilo prokázat tvrzení, podle něhož je oprávněnou osobou z pojistné smlouvy“.

Praha podala proti rozsudku soudu prvního stupně odvolání k pražskému Městskému soudu. Na základě rozhodnutí Rady hlavního města byla přesto obnovena jednání s pojišťovnami. Podle pražské rady totiž zamítnutí žaloby došlo k významnému oslabení procení pozice hlavního města.

Pojišťovny – i přes počáteční úspěch u soudu – s jednáním na narovnání sporu souhlasily. Obě strany tak požádaly Městský soud Praha o odročení soudního jednání.

Ke konci roku 2014 opustí pražské Výstaviště slovenská společnost Incheba, která má areál pronajatý dlouhodobě. Město už teď hledá nového investora.

Incheba obývala areál i v roce 2008, kdy vyhořelo západní křídlo Průmyslového paláce a škody byly způsobeny i v jiných částech. S Inchebou se Praha také soudí.


Autor: Anna Skálová

Praha 3: Nemůžete se za závažných důvodů dostavit k volbám?

12. ledna 2018 v 09:14

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.

Další články
Nahoru