Dnes Čtvrtek - jasno 26°C
Zítra Pátek - polojasno 25°C
Čtvrtek 11. 8. 2022
Svátek má Zuzana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha se nechce vrátit na metu osmi milionů návštěvníků ročně, zájem není hlavně o alkoturisty
Jedním se symbolů alkoturismu v centru Prahy byla takzvaná pivní kola. Jejich provoz je zde již zakázaný. Foto: Městská policie hl. m. Prahy

Praha se nechce vrátit na metu osmi milionů návštěvníků ročně, zájem není hlavně o alkoturisty

Turistů v Praze loni po propadu v roce 2020 kvůli rozsáhlým omezením proti šíření nemoci covid-19 přibylo. V pražských hotelech, penzionech či kempech se ubytovalo 2,36 milionu lidí, meziročně o 8,1 procenta více. Strávili v nich i více nocí. Mezi ubytovanými hosty přibyli Češi, cizinců meziročně ubylo. Vyplynulo to z dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Rok 2021 byl pro cestovní ruch v metropoli opět katastrofální. Podle údajů ČSÚ se propadl o více než 70 procent oproti předcovidovému roku 2019. Data však ukazují, že došlo k mírnému zlepšení ve srovnání s rokem 2020, a to o 8 procent. Do Prahy dorazilo 2,4 milionů návštěvníků, z toho 40 procent tvořili domácí turisté.

Během posledních tří měsíců loňského roku do hlavního města zavítal téměř milion návštěvníků. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2019 došlo k propadu 52 procent. V prosinci a během Vánoc a silvestra metropoli navštívilo téměř čtvrt milionů turistů.

„Nízké počty turistů z loňského roku nás samozřejmě netěší, ale naší metou postupně přestává být návrat na čísla příjezdového cestovního ruchu před pandemií. Do budoucna chceme zaujmout jiný typ klientů a také rodiny s dětmi, seniory, či pořadatele veletrhů – zkrátka kultivovanější turisty, kterých sice přijede méně, zato v Praze zůstanou delší dobu a utratí zde i více peněz, než eurovíkendoví alkoturisté,” uvedla radní pro kulturu a cestovní ruch Hana Třeštíková (Praha Sobě).

Na konci loňského roku, během adventu, do hlavního města dorazilo téměř 245 tisíc návštěvníků. Nejpočetnější skupinu tvořili domácí hosté a turisté z Německa. Ve srovnání s rokem 2019, kdy během prosince do metropole zavítalo na 700 tisíc návštěvníků, se však jedná o pětašedesátiprocentní pokles.

„Prosinec a období Vánoc a silvestra patří k turisticky nejoblíbenějším částem roku. Tento rok však příjezdový cestovní ruch negativně ovlivnilo zrušení vánočních trhů, které bývají každoročním lákadlem. Bohužel i kvůli tomu docházelo k rušení rezervací v hotelech a letů. Proto se návštěvnost Prahy na konci roku dostala na necelých 35 procent roku 2019,“ vysvětlil František Cipro, předseda představenstva Prague City Tourism (PCT).

Od poloviny října marketingová organizace PCT spustila s Letištěm Praha a Asociací hotelů a restaurací ČR digitální kampaň Stay in Prague na podporu příjezdového cestovního ruchu.

Kampaň představila novou image hlavního města a cílila na klienty starší 35 let, aby eliminovala představu o Praze jako večírkové destinaci. Praha se stala mnohem vyhledávanější destinací než sousední Vídeň nebo Berlín, ale hlavně si připravila půdu pro další kampaně, které budou díky tomu mnohem efektivnější.

„Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021 odbavilo Letiště Praha na linkách z typicky příjezdových trhů o přibližně 20 procent cestujících více než ve třetím čtvrtletí. V porovnání se stejným obdobím roku 2019 to však bylo stále o přibližně 63 procent cestujících méně. Přesto rok 2021 dokázal, že zde existuje silný potenciál pro obnovu příjezdového cestovního ruchu, který však bude nutné výrazně podpořit, a to zejména v konkurenci blízké Vídně nebo Budapešti,“ řekl Jaroslav Filip, ředitel leteckého obchodu Letiště Praha.

Na marketingovou kampaň Stay in Prague chce Prague City Tourism s partnery navázat během tohoto roku. Odborníci na cestovní ruch z PCT a Letiště Praha predikují pro tento rok, že se návštěvnost Prahy dostane na 50 procent roku 2019, kdy do metropole dorazilo 8 milionů turistů. V letošním roce se navíc aerolinky chystají otevřít i zámořské lety.


Autor: Jan Puci

V KC Zahrada se otevře kroužek plný příběhů dějin 20. století

Včera v 09:18

V první polovině září zahájí Divadlo Paměti národa v KC Zahrada první semestr divadelního kroužku. Kroužek je otevřený dětem a mladým lidem od 12 do 18 let a bude se věnovat práci s příběhy pamětníků historických událostí 20. století. Studenti se seznámí s archivními materiály a budou společně...

Sportovní hala Jána Mahora

Včera v 08:16

Praha 8 zve na prezentaci architektonické studie plánované sportovní haly na sídlišti Ďáblice. Prezentaci povede autor návrhu Tomáš Podrázský a účastnit se budou rovněž zástupci sportovních klubů.

Praha 11: Týden otevřených kroužků

8. srpna 2022 v 15:24

Prázdniny se přehouply do své druhé poloviny. Již nyní si ale můžete vybírat z nabídky kroužků v KC Zahrada v Praze 11, které jsou určeny dětem i dospělým. Od pondělí 5. září začíná Týden otevřených kroužků, kdy můžete vyzkoušel ukázkové lekce zdarma.

Praha finalizuje přípravy na výstavbu lávky k železniční zastávce Rajská zahrada

7. srpna 2022 v 17:22

Praha připravuje stavbu nové lávky pro pěší, která propojí stanici Rajská zahrada s nově vybudovanou železniční zastávkou. Magistrát nyní vyhlásil výběrové řízení na zhotovitele lávky a technický dozor stavebníka. Veřejnost bude mít možnost zapojit se do procesu a rozhodnout o tom, jakou barvu...

Soutěž o pohlednici Jižního Města do konce srpna

7. srpna 2022 v 15:14

Jižní Město oslavilo 1. září loňského roku 50 let od svého vzniku. Vzhledem k opatřením spojeným s pandemií covid-19 však nebylo možné tohle kulaté výročí řádně oslavit, proto letos Praha 11 rozhodla, že k této příležitosti letos vznikne limitovaná série pohlednic s motivy Jižního Města. Na tvorbě...

Dvojka pro pejskaře. Brožura Prahy 2

7. srpna 2022 ve 12:57

V Praze 2 žije téměř dva tisíce psů. Kromě radosti, kterou pes přináší, sebou nese ale také občas pro majitele starost a hlavně zodpovědnost.

E-shop PID Lítačky s novým designem

7. srpna 2022 v 09:29

Od pondělí 1. srpna je uživatelům k dispozici nový e-shop PID Lítačky. Jeho grafický redesign společně s responzivním vzhledem nabízí přívětivější uživatelské rozhraní. Registrovaní uživatelé se na nový e-shop přihlásí se stejným přihlašovacím jménem a heslem, redesignem se pro ně nic...

Magistrát: Adaptační opatření chrání Pražany před dopady městského tepelného ostrova

7. srpna 2022 v 06:21

Českou republiku sužují extrémní vedra. Situace je o to vážnější ve velkých městech, kde vysoké teploty komplikují každodenní život. Výjimkou samozřejmě není ani tuzemská metropole Praha, která je vzhledem ke svému charakteru jednou z lokalit, kde jsou dopady efektu městského tepelného ostrova...

Další články
Nahoru