Dnes Středa - prehanky-dest 5°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 5°C
Středa 1. 2. 2023
Svátek má Hynek
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Praha se nechce vrátit na metu osmi milionů návštěvníků ročně, zájem není hlavně o alkoturisty
Jedním se symbolů alkoturismu v centru Prahy byla takzvaná pivní kola. Jejich provoz je zde již zakázaný. Foto: Městská policie hl. m. Prahy

Praha se nechce vrátit na metu osmi milionů návštěvníků ročně, zájem není hlavně o alkoturisty

Turistů v Praze loni po propadu v roce 2020 kvůli rozsáhlým omezením proti šíření nemoci covid-19 přibylo. V pražských hotelech, penzionech či kempech se ubytovalo 2,36 milionu lidí, meziročně o 8,1 procenta více. Strávili v nich i více nocí. Mezi ubytovanými hosty přibyli Češi, cizinců meziročně ubylo. Vyplynulo to z dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Rok 2021 byl pro cestovní ruch v metropoli opět katastrofální. Podle údajů ČSÚ se propadl o více než 70 procent oproti předcovidovému roku 2019. Data však ukazují, že došlo k mírnému zlepšení ve srovnání s rokem 2020, a to o 8 procent. Do Prahy dorazilo 2,4 milionů návštěvníků, z toho 40 procent tvořili domácí turisté.

Během posledních tří měsíců loňského roku do hlavního města zavítal téměř milion návštěvníků. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2019 došlo k propadu 52 procent. V prosinci a během Vánoc a silvestra metropoli navštívilo téměř čtvrt milionů turistů.

„Nízké počty turistů z loňského roku nás samozřejmě netěší, ale naší metou postupně přestává být návrat na čísla příjezdového cestovního ruchu před pandemií. Do budoucna chceme zaujmout jiný typ klientů a také rodiny s dětmi, seniory, či pořadatele veletrhů – zkrátka kultivovanější turisty, kterých sice přijede méně, zato v Praze zůstanou delší dobu a utratí zde i více peněz, než eurovíkendoví alkoturisté,” uvedla radní pro kulturu a cestovní ruch Hana Třeštíková (Praha Sobě).

Na konci loňského roku, během adventu, do hlavního města dorazilo téměř 245 tisíc návštěvníků. Nejpočetnější skupinu tvořili domácí hosté a turisté z Německa. Ve srovnání s rokem 2019, kdy během prosince do metropole zavítalo na 700 tisíc návštěvníků, se však jedná o pětašedesátiprocentní pokles.

„Prosinec a období Vánoc a silvestra patří k turisticky nejoblíbenějším částem roku. Tento rok však příjezdový cestovní ruch negativně ovlivnilo zrušení vánočních trhů, které bývají každoročním lákadlem. Bohužel i kvůli tomu docházelo k rušení rezervací v hotelech a letů. Proto se návštěvnost Prahy na konci roku dostala na necelých 35 procent roku 2019,“ vysvětlil František Cipro, předseda představenstva Prague City Tourism (PCT).

Od poloviny října marketingová organizace PCT spustila s Letištěm Praha a Asociací hotelů a restaurací ČR digitální kampaň Stay in Prague na podporu příjezdového cestovního ruchu.

Kampaň představila novou image hlavního města a cílila na klienty starší 35 let, aby eliminovala představu o Praze jako večírkové destinaci. Praha se stala mnohem vyhledávanější destinací než sousední Vídeň nebo Berlín, ale hlavně si připravila půdu pro další kampaně, které budou díky tomu mnohem efektivnější.

„Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021 odbavilo Letiště Praha na linkách z typicky příjezdových trhů o přibližně 20 procent cestujících více než ve třetím čtvrtletí. V porovnání se stejným obdobím roku 2019 to však bylo stále o přibližně 63 procent cestujících méně. Přesto rok 2021 dokázal, že zde existuje silný potenciál pro obnovu příjezdového cestovního ruchu, který však bude nutné výrazně podpořit, a to zejména v konkurenci blízké Vídně nebo Budapešti,“ řekl Jaroslav Filip, ředitel leteckého obchodu Letiště Praha.

Na marketingovou kampaň Stay in Prague chce Prague City Tourism s partnery navázat během tohoto roku. Odborníci na cestovní ruch z PCT a Letiště Praha predikují pro tento rok, že se návštěvnost Prahy dostane na 50 procent roku 2019, kdy do metropole dorazilo 8 milionů turistů. V letošním roce se navíc aerolinky chystají otevřít i zámořské lety.


Autor: Jan Puci

Dezinformační sondy Marie Koldinské: Veřejné debaty v Kampusu Hybernská

Včera v 07:46

Univerzita Karlova v Kampusu Hybernská organizuje cyklus veřejných debat nad problematikou dezinformací. Cílem této řady je umožnit komunikaci mezi aktéry akademické i mimoakademické sféry a vytvořit prostor pro objevování společných možností obrany před rozšiřováním dezinformačních...

Farmářské tržiště se vrací na Rašínovo nábřeží

30. ledna 2023 ve 14:55

V sobotu 4. února zde najdete malé výrobce, farmy a biofarmy, lokální a sezonní zeleninu, s ovoce, byliny, pečivo, maso, uzeniny, mléčné výrobky a domácí vajíčka.

První den na farmářském tržišti Kubáň

29. ledna 2023 ve 20:05

Farmářské tržiště Kubáň v sobotu 4. února zahájí sezonu sousedským opékáním špekáčků na otevřeném ohni v ocelovém koši aneb „Wurst kunst“.

Vyšší odborná škola publicistiky v Praze otevře dveře

29. ledna 2023 v 11:11 | Aktualizováno 30. ledna 2023, 12:25

Vyšší odborná škola publicistiky v Praze pořádá 7. a 21. února Dny otevřených dveří. Všechny zájemce o denní i kombinované studium uvítají pracovníci školy ve Spálené ulici 14 v učebně číslo 311.       

Pololetní prázdniny v Praze 6

27. ledna 2023 v 17:46

Dům Dětí a Mládeže v Praze 6 otevře dveře pro školní děti v době pololetních prázdnin a nabídne různé druhy činnost, jako hry v klubu, turnaj v šipkách, rytmohraní, divadlo, zookoutek, výtvarné dílny, netradiční sporty, 3D tisk, počítačová herna a mnoho dalšího.

V Green Table se dozvíte, kam putuje oblečení ze sbírky

27. ledna 2023 v 11:10

Novoroční sbírka oblečení a doplňků Nadačního fondu Veolia, která probíhá v Green Table Na Florenci 15 v Praze 1, představí kde a komu pomůže oblečení, které jste přinesli.

Policisté uspořádali sbírku pro děti

26. ledna 2023 v 09:36

Příslušníci Speciální pořádkové jednotky Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy již šestnáctým rokem uspořádali sbírku pro dětské oddělení.

Natáčejte a hlaste se. Začíná Antifetfest 2023

24. ledna 2023 v 17:17

Antifetfest aneb Jde to i jinak! 2023 je soutěžní festival amatérských filmů s tematikou rizikového chování, určený dětem a mládeži ze školských zařízení a nízkoprahových klubů pro děti a mládež.

Den otevřených dveří na Fakultě stavební ČVUT

24. ledna 2023 ve 13:30

Den otevřených dveří, který se koná na Fakultě stavební ČVUT v Praze v sobotu 28. ledna, nabídne uchazečům o studium informace o přijímacím řízení, přijímacích zkouškách, možnostech přípravných kurzů a jednotlivých bakalářských studijních programech. 

Komici z Vtípečků se zelím rozesmějí Bar B52

24. ledna 2023 v 09:05

Mladé a neokoukané tváře české stand up komedie zavítají do pražského Baru B52. Diváky rozesmějí nevšedními pohledy na život, absurdními úvahami a neočekávanými pointami. Představení se koná v neděli 29. ledna od 19 hodin.

Další články
Nahoru