Dnes Středa - zatazeno 17°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 17°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha se dočkala, v roce 2026 bude poprvé hostit Olympiádu dětí a mládeže
Olympiádu dětí a mládeže 2024 budou na konci června hostit České Budějovice, za dva roky to bude Praha. Foto: Český olympijský výbor

Praha se dočkala, v roce 2026 bude poprvé hostit Olympiádu dětí a mládeže

Představitelé hlavního města společně se zástupci Českého olympijského výboru (ČOV) v úterý na Nové radnici v Praze 1 oficiálně oznámili konání Olympiády dětí a mládeže na území metropole v roce 2026. Významná sportovní akce se v metropoli uskuteční vůbec poprvé a zúčastnit by se jí mělo až 4,5 tisíce mladých sportovců ze všech krajů Česka. Informoval o tom mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Slavnostní zahájení pětidenní akce se uskuteční na fotbalovém stadionu Slavie Praha ve Vršovicích.

„Jsem rád, že se Praha dočkala, Olympiáda dětí a mládeže je významná, oblíbená a mimořádně prospěšná akce,“ říká primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS).

 „Naše spolupráce s pražskými univerzitami nám umožní poskytnout potřebné zázemí pro tuto akci. Jsem velmi rád, že již v procesu příprav se do projektu kromě pražských univerzit zapojuje i SK Slavia Praha, která přislíbila kapacity svého sportovního zázemí včetně samotného zahájení akce,“ uvedl radní Prahy pro oblast školství, sportu a volného času Antonín Klecanda (STAN). 

Rada Prahy schválila podání přihlášky k pořadatelství Her XII. letní olympiády dětí a mládeže ČR 2026 v Praze už 8. dubna. Nyní ČOV pořadatelství Prahy oficiálně potvrdil. 

V metropoli se sportovní akce uskuteční od neděle 21. do pátku 26. června 2026. První den bude na programu příjezd výprav, ubytování a slavnostní zahájení her, následovat budou čtyři sportovní dny zakončené ve čtvrtek 25. června 2026 slavnostním závěrečným ceremoniálem. Poslední den je naplánován odjezd výprav zpět domů.

Konkrétní seznam sportovních disciplín bude upřesněn po jednání s jednotlivými sportovními svazy. Zároveň budou také vybrána sportoviště a stanoven bude i přesný program.

Jisté už ovšem je, že slavnostní zahájení Olympiády dětí a mládeže 2026 bude na fotbalovém stadionu Slavie Praha, ve vršovickém sportovním areálu by se pak měla konat i celá řada sportovních soutěží.

V blízké době bude také podepsáno memorandum o spolupráci s pražskými univerzitami, které by měly pomoci se zajištěním zázemí akce, a to zejména formou poskytnutí ubytovacích kapacit na vysokoškolských kolejích nebo vybraných sportovišť. Olympiády dětí a mládeže 2026 by se měly zúčastnit až 4,5 tisíce mladých sportovců ze všech krajů Česka.

„Jedná se o historický moment, kdy můžeme oznámit, že z rozhodnutí ČOV se pořadatelem Olympiády dětí a mládeže v roce 2026 stává Praha. Pro nás je tento projekt velmi důležitý, stejně jako samotný rozvoj sportu u mládeže. Byl jsem už mnohokrát dotazován, kdy se Olympiády dětí a mládeže zhostí také Praha, protože byla poslední z krajů v Česku, která pořadatelství dosud nezískala. Jsem velmi rád, že to nyní už neplatí,“ dodal Filip Šuman, místopředseda Českého olympijského výboru.

Olympiáda dětí a mládeže je republiková soutěž krajských výprav, která se koná každoročně od roku 2003 a je určena mladým sportovcům ve věku od dvanácti do šestnácti let v kategoriích mladších a starších žáků a žákyň.

Sportovcům navozuje atmosféru opravdových olympijských her. Mladí účastníci nejsou ochuzeni o zapálení olympijského ohně, slavnostní ceremoniály, soužití v olympijské vesnici nebo složení olympijské přísahy.

V minulosti unikátní atmosféru zažila řada dnes úspěšných sportovců, jako jsou například Ester Ledecká či Josef Dostál.  

Olympiáda dětí a mládeže je projektem ČOV, který si ke spolupráci vybírá jako pořadatele jednotlivé kraje. Olympiády se odehrávají ve dvouletých cyklech a střídá se jejich letní a zimní podoba. Jednotlivé výpravy sestavují příslušné krajské úřady na základě nominačních kritérií jednotlivých sportovních svazů.


Autor: red

Olympiáda na míru: Warner Bros. Discovery představila novinky ve svých aplikacích

Včera ve 13:37

Warner Bros. Discovery na svých streamovacích platformách v Evropě během 19 dnů olympijských her nabídne všech 10 500 sportovců, 762 sportovních utkání, 329 medailových událostí a 3 800 hodin živých přenosů. Novinky v aplikacích, zahrnující časovou osu se záchytnými body pro 15 sportů, upozornění...

Léto na Čtyřce 2024 na koupališti Lhotka

14. července 2024 v 06:53

Vodní pólo a paddleboard můžete zkusit 22. července od 15 hodin.

Komentované prohlídky Slavia Musea a stadionu Fortuna Arena

11. července 2024 v 07:07

Nasát fotbalovou atmosféru můžete 17. a 24. července na komentovaných prohlídkách Slavia Musea a stadionu.

Přidejte se k Běhu proti násilí, začala registrace

10. července 2024 v 09:20

Případů násilí mezi blízkými lidmi stále přibývá. Často je ale obtížné domácí násilí odhalit a zůstává skryté za zavřenými dveřmi. Aby toto téma nebylo tabu, pořádá Středisko celostátních programů a služeb Diakonie ČCE již šestý ročník „Běhu proti násilí“. Jeho cílem je upozornit širokou veřejnost...

Kdo nastoupí ve finále letošní Speedway of Nations? Rozhodnou úterní a středeční semifinále

8. července 2024 v 16:22

Je rozhodnuto, jaké týmy budou startovat v letošních semifinále FIM Speedway of Nations, která proběhnou toto úterý a středu v britském Manchesteru a bude je živě přenášet Eurosport. O prvenství ve zkoušce týmových dovedností budou na National Speedway Stadium bojovat reprezentanti patnácti zemí....

Jóga v parcích Prahy 10 pokračuje i v červenci

5. července 2024 v 10:26

Úterky a čtvrtky až do 26. září od 18:00 do 19:00 hodin patří lekcím jógy.

FESTKA pořádala symbolickou cyklojízdu z Prahy do Karlových Varů

29. června 2024 v 08:02

FESTKA, český výrobce špičkových kol se sídlem v Praze, letos již podeváté uspořádal každoroční cyklojízdu z Prahy do Karlových Varů u příležitosti zahájení Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Tato jízda oslavuje a vzdává symbolický hold jedinečné atmosféře klasického cyklistického...

Sportovní soutěž O Pohár Věry Čáslavské obhájila stejnojmenná škola

28. června 2024 v 06:49

Do letošního ročníku soutěž O Pohár Věry Čáslavské se letos zapojilo 4715 soutěžících dětí z 21 škol. Vítězem 6. ročníku Poháru Věry Čáslavské, celoročního seriálu sportovních soutěží a turnajů pro děti ze škol a víceletých gymnázií z Prahy 6, jsou sportovně nadaní školáci ze Základní školy Věry...

Českou unii sportu dál povede Miroslav Jansta

27. června 2024 v 07:19

Na 42. valné hromadě v Nymburce volili zástupci sportovních svazů a klubů nové vedení České unie sportu. Na pozici předsedy byl opět zvolen Miroslav Jansta, a to jednomyslně. 

Zdarma: Jóga na Kampě

21. června 2024 v 08:06

Cvičit můžete vždy v neděli v 17 hodin.

Další články
Nahoru