Dnes Úterý - skorojasno 28°C
Zítra Středa - polojasno 19°C
Úterý 3. 10. 2023
Svátek má Bohumil
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha se chce zúčastnit případných aukcí pošty, preferuje však přímý odkup
Hlavní budova České pošty stojí v Jindřišské ulici. Foto: VitVit / Wikimedia Commons - (CC BY-SA 4.0)

Praha se chce zúčastnit případných aukcí pošty, preferuje však přímý odkup

Hlavní město se chce zúčastnit případných aukcí České pošty na prodej centrální pobočky v Jindřišské ulici a dalších nemovitostí, nadále však bude jednat o přímém odkupu. Rada města v pondělí schválila, že se Praha aukcí v případě jejich vypsání zúčastní, ještě o tom budou hlasovat zastupitelé. Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) se v pondělí sešel se zástupci pošty a věří, že možnost přímého odkupu městem je stále ve hře.

Česká pošta se podle informací z minulého týdne bude o případném prodeji centrální pobočky v Jindřišské ulici rozhodovat na základě ekonomické situace. Pokud se pro něj rozhodne, plánuje podle mluvčího Matyáše Vitíka využít formu elektronické aukce, aby za nemovitost získala co nejvyšší cenu. Proti prodeji v aukci se už dříve ohradili zástupci vedení Prahy.

Pro případ, že se město s poštou nedohodne, v pondělí radní schválili pověření, o kterém budou ve čtvrtek hlasovat zastupitelé. „Zastupitelstvo by zmocnilo radu, aby se mohlo město zúčastnit případných dražeb České pošty na prodej jejích budov," vysvětlil Zábranský.

Dodal, že město má kromě budovy v Jindřišské zájem i o další nemovitosti pošty, například v Moravské ulici na Vinohradech nebo v ulici Na Strži nedaleko metra Pankrác.

Primátor Svoboda se dnes sešel se zástupci pošty. „Vedeme jednání se všemi zúčastněnými stranami včetně vedení České pošty. Věřím, že možnost přímého odkupu budovy v Jindřišské ulici je stále ve hře," uvedl.

Rozsáhlá novorenesanční budova v pražské Jindřišské ulici byla postavena v letech 1871 až 1874 a následně rozšiřována. V roce 1998 byla prohlášena za kulturní památku. Pošta v ní nabízí široký okruh služeb, v bočním traktu s vchodem z ulice Politických vězňů sídlí ředitelství České pošty.

Zajímavostí je 1780 poštovních přihrádek, které se v budově nacházejí. Některé z nich mají původní podobu, některé jsou moderní. Česká pošta v budově sídlí od roku 1873.

Česká pošta loni vykázala ztrátu 1,73 miliardy korun, letos to měly být až čtyři miliardy korun, proto musela sáhnout k úsporným opatřením. Pošta zaměstnává téměř 23 000 lidí, ke konci května zrušila v souvislosti s rušením poboček 924 míst, z toho dostalo výpověď asi 600 zaměstnanců.


Autor: ČTK

Bazárek v Modré škole

Dnes v 11:34

Tradiční bazárek se koná v sobotu 14. října od 9 do 16 hodin v prostoru atria a školní jídelny v Modré škole ZŠ Kupeckého v Praze 11.

Praha 6: Den zvířat na faře

Dnes v 09:45

Mši s požehnáním zvířatům, divadlo pro děti a táborák nabídne Den zvířat, který se bude konat na faře u sv. Matěje v Dejvicích.

Procházka s prohlídkou: O brutalismu a tak

Dnes v 09:44

Poznávat pražské brutalistické stavby vznikající v 70. a 80. letech 20. století můžete v neděli 8. října v 16:30 hodin.

To nejlepší z Apenin míří do Prahy

Dnes v 09:29

To nejlepší z italské pouliční kuchyně bude k mání v Holešovické tržnici v rámci nové gurmánské série představující kuchyně všech druhů a vůní světa. Koncept Pop-up dnů bude tentokrát zaměřen na Apeninský poloostrov, který však rozhodně není jen o světovém besteselleru pizze. A tak v Tržnici bude...

Papír Fest

Dnes v 07:25

Milujete vůni papíru? Jste vášniví sběratelé sešitů, bloků, plánovačů a dalších papírenských pokladů? Nenechte ujít podzimní edici Papír Festu, který spojuje lásku k papírnictví s originální lokální tvorbou.  

Swap oblečení a knížek v knihovně

Dnes v 05:32

Máte doma oblečení či knížky, které již nevyužijete? Přijďte je vyměnit za jiné. Stačí v sobotu 7. října dorazit do volnočasového centra H55.

Procházka: Barvitius a perly Olšanských hřbitovů

Včera v 09:39

Vydejte se v sobotu 7. října ve 14 hodin a procházku Olšanskými hřbitovy, které patří mezi největší pohřebiště v Čechách.

Praha 9 zve v říjnu do Plzeňky U Brabců

Včera v 08:49

Koncerty, soutěže, moderovaný program. Plzeňka U Brabců zve na říjnové akce.

Zítra: Svět podle Čapků

1. října 2023 v 10:52

V pondělí 2. října se od 18 hodin uskuteční v Prostě Kafe v Kodaňské ulici v Praze 10 Storytelling: Svět podle Čapků.

Nápad pro Šestku. Návrhy posílejte do konce října

30. září 2023 v 07:43

Bydlíte v Praze 6 nebo zde pracujete a máte nápad, jak život v šesté městské části zlepšit, můžete se přihlásit do Nápadu pro Šestku. Do 30 října své návrhy posílejte na adresu napadprosestku.cz.

Radnice a spolek budou na tržišti radit, jak správně kompostovat

30. září 2023 v 06:05

Na sobotu 30. září připravila radnice Prahy 10 ve spolupráci se spolkem Ekodomov poradnu k tématu kompostování.

Další články
Nahoru