Dnes Úterý - zatazeno 14°C
Zítra Středa - zatazeno 15°C
Úterý 21. 5. 2024
Svátek má Monika
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha se chce připojit ke změně územního plánu o zastřešení u hlavního nádraží
Kolejiště u hlavního nádraží. Foto: archiv

Praha se chce připojit ke změně územního plánu o zastřešení u hlavního nádraží

Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) se chce připojit k podnětu na změnu územního plánu, kterou podali vlastníci pozemků v okolí hlavního nádraží a která má umožnit zastřešení kolejiště a výstavbu domů. Řekli to účastníci středečního jednání výboru pro územní rozvoj pražského zastupitelstva, který doporučil začít změnu dělat. Finálně o tom budou hlasovat zastupitelé v plénu. Provedení změny podporuje i vedení Prahy 2.

Žádost o změnu podaly společnosti CR-City, ve které jsou zastoupeny mimo jiné České dráhy a Penta, která s tímto záměrem přišla před několika lety. V plánu je zastřešení platformy, na ploše o rozloze asi 135 000 metrů čtverečních v okolí mají vzniknout bytové či administrativní domy. Jednou z možností je podle dřívějšího vyjádření mluvčího Penty Martina Lánského také stavba nové budovy Národní knihovny.

Přesná podoba projektu zatím není jasná, při pořizování změny územního plánu se má podle zástupců magistrátu upřesnit i rozsah zástavby. Na celkovou urbanistickou koncepci i podoby jednotlivých domů mají být vypsány soutěže.

„My jsme se rozhodli, že se k tomu podnětu připojíme jako spolužadatel," řekl na jednání výboru zástupce ředitele IPR Marek Zděradička. Místostarosta Prahy 2 Jan Recman (ODS) pak řekl, že vedení radnice chtělo na nadcházejícím zastupitelstvu schvalovat podání vlastního podnětu na změnu, ale nevyloučil ani připojení k té již podané.

„Chceme, aby v diskusi dostaly prostor všechny důležité otázky urbanismu a koordinace všech funkcí; včetně ochrany životního prostředí, urbanismu, památkové ochrany a dalších. Chceme, aby debata byla maximálně otevřená a transparentní," komentoval za Pentu středeční doporučení výboru Lánský. Dodal, že lokalita hlavního nádraží je jednou z posledních v centru města, kde může vzniknout velká veřejná budova.

Postup radnice Prahy 2 dříve kritizovali opoziční Piráti, podle nichž nebyl podnět plánovaný městskou částí projednán s magistrátem, památkáři či s IPR. Nesouhlasí proto „s tímto netransparentním a narychlo ušitým postupem" a požadují participaci s veřejností. Každé obdobně zásadní změně musí předcházet odborná i veřejná diskuse se všemi aktéry, uvedli ve svém vyjádření.

Záměr kritizuje také Klub za starou Prahu. „Návrh změny územního plánu nevyplývá ze závěrů veřejné diskuse nebo reálných potřeb města, ale vychází z představy investora, jejíž podstatou je intenzivní komerční zástavba dosud volných prostor mezi Novým Městem a Vinohrady," uvedl ve stanovisku klub.

Společnost Penta v současné době staví domy v okolí nedalekého Masaryková nádraží. Zde stojí například dům podle návrhu architektonického ateliéru architektky Zahy Hadidové a Penta při rekonstrukci Masarykova nádraží nad ním vybuduje platformu, která překlene kolejiště. Lidem umožní přejít z Florence do Hybernské ulice a z Masarykova na hlavní nádraží.


Autor: ČTK

Praha 6 se letos poprvé připojila ke Světovému dni včel

Včera ve 23:41

Instalace včelích úlů na střeše Polikliniky Pod Marjánkou a v parku Ladronka, memorandum s Včelařským spolkem či výstava ve spolupráci s Velvyslanectvím Slovinské republiky. To jsou aktivity, kterými se letos městská část Praha 6 poprvé připojí ke Světovému...

Módní přehlídka z píseckého víkendu módy a designu 2024

Včera v 17:17

Písecký víkend módy a designu 2024 nabídl místním i návštěvníkům z celé republiky jedinečnou módní přehlídku udržitelných módních značek a designérů a design market složený z kvalitních výběrových produktů.

V bytě na sídlišti Antala Staška byla nalezena mrtvá žena

19. května 2024 ve 22:37

V neděli odpoledne bylo v bytě v krčské ulici Fillova na sídlišti Antala Staška nalezeno tělo mrtvé dvaatřicetileté ženy. Policisté zjišťují, za jakých okolností k tragédii došlo. Přesnou příčinu určí pitva. Podle serveru aktu.cz je příčinou smrti nešťastná...

Festival otevřených budov zaznamenal více než 103 tisíc návštěv

19. května 2024 ve 21:26

Prezidentská rezidence, Lobkowiczký palác, Nová Oranžerie na Pražském hradě od Evy Jiřičné, Goethe institut na nábřeží, vinohradská Čapkova vila, Clam-Gallasův palác na Starém Městě, budova bývalých Elektrických podniků Praha – dnes Bubenská 1 na Vltavské či nově zrekonstruované prostory Fantovy...

Na obchodní dům Máj dělníci instalují druhého motýla od Černého

19. května 2024 v 11:53

Na obchodní dům Máj na Národní třídě v neděli dělníci instalují druhého několikametrového motýla od výtvarníka Davida Černého s trupem napodobujícím stíhačku spitfire. První motýl byl na fasádu Máje připevněn v sobotu, druhý byl v neděli před 10:30 zatím stále na zemi. S jeho instalací se čeká na...

V Lipencích hořela garáž

19. května 2024 v 10:29

Profesionální hasiči z Radotína a dobrovolní hasiči z Lipencí zasahovali v pátek 17. května od 19:30 hodin v ulici Obilní v Praze-Lipencích u požáru garáže. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru