Dnes Sobota - mlha 20°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 22°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zpravodajství

Praha se chce připojit do mezinárodní sítě měst ICORN

Radní hl. m. Prahy na pondělním zasedání schválili zahájení procesu o připojení do mezinárodní sítě měst International Cities of Refuge Network (ICORN). V té se sdružují města, která chtějí pomáhat spisovatelům a umělcům, jež jsou pronásledováni za vyjadřování svých názorů nebo nápadů prostřednictvím své práce nebo umění, často v zemích s nedemokratickým režimem. 

Síť ICORN je nezávislá organizace, která poskytuje úkryt a bezpečné úto¬čiště spisovatelům a dalším umělcům v nebezpečí. Je určena výhradně těm, kteří prosazují svobodu projevu, snaží se bránit demokratické hodnoty a propagovat mezinárodní solidaritu, a kvůli tomu jsou ve svých zemích pronásledováni.

Města zapojená v programu ICORN poskytují dlouhodobé dočasné ubytování těm, kterým hrozí postihy za jejich tvůrčí aktivitu. Od roku 2006 se do programu zapojilo více než 70 měst a více než 200 spisovatelů a umělců zde nalezlo přístřeší. Členství v síti ICORN by zároveň znamenalo rozšíření tohoto programu a zapojení Prahy do sítě měst, která podporují svobodu projevu v zemích s nedemokratickým režimem.

Města následně mohou přijmout umělce a zajistí pro něj či případně jeho rodinu zázemí včetně možného ubytování, dále mu pomohou v integraci, zajištění péče či dalších nezbytných služeb.

Předpokládané náklady na členství a činnost Prahy v síti ICORN jsou 600 000 korun až 700 000 korun ročně. O finálním připojení do sítě ICORN bude ještě jednat Zastupitelstvo hl. m. Prahy.


Autor: Cen

Střet vlaku s lokomotivou u hlavního nádraží způsobil velkou škodu

Včera ve 22:43

Škodu za více než 100 milionů korun v pátek dopoledne střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Včera v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru