
Praha schválila postup při revitalizaci a ochraně Trojmezí
10. května 2025 07:05
Trojmezí je důležitou rekreační lokalitou pro obyvatele Chodova, Spořilova, Hostivaře či Záběhlic, kteří využívají místo jako park. Kromě přírodní památky Meandry Botiče se tu nachází i několik retenčních nádrží nebo rozsáhlý zanedbaný ovocný sad.
V dubnu 2021 proto magistrát společně s městskými částmi vydal memorandum o společném postupu při využití území Trojmezí. Na základě tohoto memoranda pak IPR vypracoval krajinářskou studii pro celou lokalitu.
Nejen krajinářská studie, ale i Zásady územního rozvoje hl. m. Prahy definují Trojmezí jako nezastavitelnou oblast s potenciálem transformace směrem k lepšímu rekreačnímu využití a zvýšení podílu zeleně. „Proto Rada Prahy zrušila své předchozí usnesení, které plánovalo analyzovat prostor Trojmezí pro výstavbu sociálního bydlení, což by nyní už bylo v rozporu s aktuálními plány a dokumentacemi,“ sdělil Hofman.
Schválením konceptu řešení krajinářské studie podle něj pražští radní také logicky navázali na připravovaný Metropolitní plán, který Trojmezí definuje jako nezastavitelnou rekreační lokalitu. Tím je vytvořen lepší předpoklad k ochraně dochovaných přírodních hodnot před exploatací.
Aby město lépe vyhovělo potřebám uživatelů území, celý proces doprovázela řada participačních aktivit, včetně několika komentovaných vycházek. Dílčí aspekty návrhu byly opakovaně konzultovány s dotčenými městskými částmi a jejich požadavky byly zapracovány.
„Naše dlouhodobá snaha udržet území jako rekreační a do budoucna nezastavitelné je na dobré cestě, dalšími kroky nyní budou jednání s majiteli pozemků a hledání dohody, cílem je mimo jiné zlepšení prostupnosti území, péče o zeleň a přestavba dnešní suché retenční nádrže u sadu na vodní plochu s možností přístupu,“ uved náměstek pražského primátora pro oblast územního a strategického rozvoje Petr Hlaváček (STAN).
Pro dosažení cílů stanovených krajinářskou studií je klíčové získání potřebných pozemků do vlastnictví města, nebo dohoda s jejich vlastníky na společných krocích k postupnému naplnění priorit.
Rada Prahy nyní potvrdila, že je připravena jednat s vlastníky pozemků, pokud budou mít zájem své pozemky prodat, nebo v případě shody svými dalšími kroky podpořit soukromé projekty, které budou v souladu se schválenou studií.
Celý projekt Trojmezí se zabývá revitalizací místy zanedbaného území v příjemný prostor pro bezpečný pohyb a pobyt. Jeho hlavním cílem je citlivá úprava lokality coby cenného krajinného celku s důrazem na péči o přírodní hodnoty a v souladu s okolním prostředím. Postupnými kroky se zlepší prostupnost území a budou doplněny „měkké“ formy rekreačních aktivit s ohledem na ochranu krajiny. Hlavní město předpokládá možnost zachování zemědělského hospodaření v ohleduplné formě či další rozvoj komunitního zahradničení.
„Trojmezí je důležitou budoucí rekreační plochou pro několik městských částí širšího centra. Je skvělé, že se podaří zafixovat rozsáhlé pozemky jako klidovou zónu. Zelených oáz klidu a přírody nebude v Praze nikdy dost, takže jsem ráda za každou, která se podaří uhájit pro obyvatele Prahy,“ řekla Jana Komrsková (Piráti), náměstkyně pražského primátora pro oblast životního prostředí a klimatického plánu.
Místní obyvatelé a významní aktéři měli možnost sdílet se zpracovateli studie své názory na hodnoty, zátěže a potenciál místa.
„V rámci zpracování krajinářské studie jsme uspořádali řadu participačních akcí, které zahrnuly celou oblast Trojmezí. Zaměřili jsme se nejen na setkání a sběr informací od místních obyvatel, ale také na setkání s městskými částmi a klíčovými vlastníky pozemků. Díky těmto akcím jsme získali cenné podněty o tom, jak by mělo být toto území dále využíváno. Pracovní návrh studie byl pak představen všem zainteresovaným stranám s možností připomínek, které jsme následně zapracovali do finální podoby studie,“ uzavřel Ondřej Boháč, ředitel IPR.