Praha schválila plán investic do vodohospodářské infrastruktury na příští čtyři roky
7. srpna 2023 08:48
Pražští radní na konci července schválili Střednědobý investiční plán vodohospodářské infrastruktury na území hl. m. Prahy pro roky 2024–2028. Plán zajistí městská firma Pražská vodohospodářská společnost (PVS). V příštích letech se počítá například s další modernizací Ústřední čistírny odpadních vod i rekonstrukcí vodovodních řadů.
Plán je zpracován ve shodě se Strategií rozvoje vodohospodářské infrastruktury na území hlavního města v období 2022–2035 a s přestavbou a rozšířením Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově.
Plány počítají s tím, že jednotková cena pro vodné a stočné do roku 2028 meziročně roste o dvě procenta nad inflaci a od roku 2029 již pouze o inflaci.
„Schválený Střednědobý investiční plán je zásobníkem projektů pro časový horizont pěti let. Projekty v něm obsažené jsou zaměřeny na obnovu, rekonstrukce, modernizace a rozvoj vodohospodářského majetku, který je ve vlastnictví hlavního města a zároveň je spravován Pražskou vodohospodářskou společností. Ze strategických projektů v něm obsažené jsou to například přípravy klíčových projektů Kalového hospodářství nebo Energocentra v Ústřední čistírně odpadních vod,“ uvedl pražský radní pro infrastrukturu Michal Hroza (TOP 09).
Plán zahrnuje projektovou přípravu a realizace těchto strategických investic: Obnova Káranských řadů, Projektová příprava projektu Přivaděč Flora, Rekonstrukce úpravny vody Podolí II. etapa, Projektová příprava projektu Vodojem Kopanina, ÚČOV – Rekonstrukce stávající vodní linky, ÚČOV – Investice podmiňující rekonstrukci SVL, ÚČOV – Projektová příprava projektu Kalové hospodářství – anaerobní stabilizace kalu, ÚČOV – Energocentrum nízko potenciálního tepla projektová příprava, Náhradní zdroje elektrické energie a Zabezpečení vodohospodářského majetku.
Pro každý projekt jsou stanoveny celkové plánované náklady, které jsou rozděleny do jednotlivých let, přičemž plánované náklady jsou stanoveny na základě současných cen.
Částka plánovaná k investici do vodohospodářské infrastruktury by se měla podle schváleného plánu postupně zvyšovat. Zatímco v příštím roce to bude necelých 4,15 miliardy korun, tak v roce 2025 překročí pětimiliardovou hranici.
V roce 2028 to potom bude více než 6,13 miliardy korun. Větší část peněz bude určena na obnovu infrastruktury pro odpadní vody, ta menší pak pro opravy vedení pitné vody.