Dnes Středa - jasno 25°C
Zítra Čtvrtek - jasno 24°C
Středa 27. 9. 2023
Svátek má Jonáš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha schválila plán investic do vodohospodářské infrastruktury na příští čtyři roky
Ústřední čistírna odpadních vod na Císařském ostrově. Foto: PVS

Praha schválila plán investic do vodohospodářské infrastruktury na příští čtyři roky

Praha potřebuje vložit v následujících pěti letech do rekonstrukce vodohospodářské infrastruktury přes 26 miliard korun. Práce chce financovat především z vybraného nájemného od společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK), která má síť do roku 2028 od města pronajatu. Vyplývá to z dokumentu, který nedávno schválili pražští radní.    

Pražští radní na konci července schválili Střednědobý investiční plán vodohospodářské infrastruktury na území hl. m. Prahy pro roky 2024–2028. Plán zajistí městská firma Pražská vodohospodářská společnost (PVS). V příštích letech se počítá například s další modernizací Ústřední čistírny odpadních vod i rekonstrukcí vodovodních řadů. 

Plán je zpracován ve shodě se Strategií rozvoje vodohospodářské infrastruktury na území hlavního města v období 2022–2035 a s přestavbou a rozšířením Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. 

Plány počítají s tím, že jednotková cena pro vodné a stočné do roku 2028 meziročně roste o dvě procenta nad inflaci a od roku 2029 již pouze o inflaci. 

„Schválený Střednědobý investiční plán je zásobníkem projektů pro časový horizont pěti let. Projekty v něm obsažené jsou zaměřeny na obnovu, rekonstrukce, modernizace a rozvoj vodohospodářského majetku, který je ve vlastnictví hlavního města a zároveň je spravován Pražskou vodohospodářskou společností. Ze strategických projektů v něm obsažené jsou to například přípravy klíčových projektů Kalového hospodářství nebo Energocentra v Ústřední čistírně odpadních vod,“ uvedl pražský radní pro infrastrukturu Michal Hroza (TOP 09). 

Plán zahrnuje projektovou přípravu a realizace těchto strategických investic: Obnova Káranských řadů, Projektová příprava projektu Přivaděč Flora, Rekonstrukce úpravny vody Podolí II. etapa, Projektová příprava projektu Vodojem Kopanina, ÚČOV – Rekonstrukce stávající vodní linky, ÚČOV – Investice podmiňující rekonstrukci SVL, ÚČOV – Projektová příprava projektu Kalové hospodářství – anaerobní stabilizace kalu, ÚČOV – Energocentrum nízko potenciálního tepla projektová příprava, Náhradní zdroje elektrické energie a Zabezpečení vodohospodářského majetku. 

Pro každý projekt jsou stanoveny celkové plánované náklady, které jsou rozděleny do jednotlivých let, přičemž plánované náklady jsou stanoveny na základě současných cen. 

Částka plánovaná k investici do vodohospodářské infrastruktury by se měla podle schváleného plánu postupně zvyšovat. Zatímco v příštím roce to bude necelých 4,15 miliardy korun, tak v roce 2025 překročí pětimiliardovou hranici.

V roce 2028 to potom bude více než 6,13 miliardy korun. Větší část peněz bude určena na obnovu infrastruktury pro odpadní vody, ta menší pak pro opravy vedení pitné vody.


Autor: puc

Praha 1 prodlouží ubytování ukrajinským uprchlíkům

Včera v 18:03

Radní Prahy 1 v úterý odsouhlasili prodloužení nájmu ubytovacích prostor pro ukrajinské občany, kteří uprchli před ruskou agresí.

Na veletrhu EXPO REAL v Mnichově se společně představí Praha, Ostrava a Moravskoslezský kraj

Včera v 09:25

Na jednom z nejvýznamnějších investičních veletrhů světa, EXPO REAL v Mnichově, se prezentují desítky tisíc účastníků z více jak 70 zemí. Letos, podobně jako v předešlých letech, se ve společné expozici představí Praha, Ostrava a Moravskoslezský kraj. Jejich společná expozice s názvem Czech Cities...

Pokračuje zvýšená údržba pochozí zóny Háje

25. září 2023 v 15:49

„Opravené schody, odplevelené dlaždice, strojní čištění. Nevzdáváme základní kultivaci společně s dohledem na bezpečnost veřejnosti,“ uvedla k pochozí zóně u stanice metra Háje starostka Prahy 11 Šárka Zdeňková (HPP 11).

Praha poskytne peníze na stavbu domu s pečovatelskou službou v Řepích

25. září 2023 ve 14:53

Hlavní město poskytne návratnou finanční výpomoc na stavbu domu s pečovatelskou službou v Praze 17. V Řepích v ulici K Šancím vznikne bydlení pro seniory. Městská část získá na stavbu díky podpoře hlavního města půjčku ve výši 180 milionů korun. Poskytnutí finanční výpomoci v pondělí schválila...

Další články
Nahoru