Dnes Sobota - oblacno 17°C
Zítra Neděle - polojasno 17°C
Sobota 22. 6. 2024
Svátek má Pavla
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha schválila plán investic do vodohospodářské infrastruktury na příští čtyři roky
Ústřední čistírna odpadních vod na Císařském ostrově. Foto: PVS

Praha schválila plán investic do vodohospodářské infrastruktury na příští čtyři roky

Praha potřebuje vložit v následujících pěti letech do rekonstrukce vodohospodářské infrastruktury přes 26 miliard korun. Práce chce financovat především z vybraného nájemného od společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK), která má síť do roku 2028 od města pronajatu. Vyplývá to z dokumentu, který nedávno schválili pražští radní.    

Pražští radní na konci července schválili Střednědobý investiční plán vodohospodářské infrastruktury na území hl. m. Prahy pro roky 2024–2028. Plán zajistí městská firma Pražská vodohospodářská společnost (PVS). V příštích letech se počítá například s další modernizací Ústřední čistírny odpadních vod i rekonstrukcí vodovodních řadů. 

Plán je zpracován ve shodě se Strategií rozvoje vodohospodářské infrastruktury na území hlavního města v období 2022–2035 a s přestavbou a rozšířením Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. 

Plány počítají s tím, že jednotková cena pro vodné a stočné do roku 2028 meziročně roste o dvě procenta nad inflaci a od roku 2029 již pouze o inflaci. 

„Schválený Střednědobý investiční plán je zásobníkem projektů pro časový horizont pěti let. Projekty v něm obsažené jsou zaměřeny na obnovu, rekonstrukce, modernizace a rozvoj vodohospodářského majetku, který je ve vlastnictví hlavního města a zároveň je spravován Pražskou vodohospodářskou společností. Ze strategických projektů v něm obsažené jsou to například přípravy klíčových projektů Kalového hospodářství nebo Energocentra v Ústřední čistírně odpadních vod,“ uvedl pražský radní pro infrastrukturu Michal Hroza (TOP 09). 

Plán zahrnuje projektovou přípravu a realizace těchto strategických investic: Obnova Káranských řadů, Projektová příprava projektu Přivaděč Flora, Rekonstrukce úpravny vody Podolí II. etapa, Projektová příprava projektu Vodojem Kopanina, ÚČOV – Rekonstrukce stávající vodní linky, ÚČOV – Investice podmiňující rekonstrukci SVL, ÚČOV – Projektová příprava projektu Kalové hospodářství – anaerobní stabilizace kalu, ÚČOV – Energocentrum nízko potenciálního tepla projektová příprava, Náhradní zdroje elektrické energie a Zabezpečení vodohospodářského majetku. 

Pro každý projekt jsou stanoveny celkové plánované náklady, které jsou rozděleny do jednotlivých let, přičemž plánované náklady jsou stanoveny na základě současných cen. 

Částka plánovaná k investici do vodohospodářské infrastruktury by se měla podle schváleného plánu postupně zvyšovat. Zatímco v příštím roce to bude necelých 4,15 miliardy korun, tak v roce 2025 překročí pětimiliardovou hranici.

V roce 2028 to potom bude více než 6,13 miliardy korun. Větší část peněz bude určena na obnovu infrastruktury pro odpadní vody, ta menší pak pro opravy vedení pitné vody.


Autor: puc

Pražští hasiči zasahovali kvůli následkům bouřky jen u pár drobných případů

Dnes ve 12:15

Kvůli pátečnímu pásmu bouřek v Česku posílili pražští hasiči souvislosti s výstrahou na velmi silné bouřky operační středisko. Prověřili jejich běžná opatření a v režimu zvýšené pohotovosti bylo připraveno 16 dobrovolných jednotek. Nakonec byl klid, hasiči zasahovali jen u pěti případů zlomených...

V Praze se konalo mezinárodní setkání partnerů projektu Interreg Europe Repower Industries

Včera v 17:20

V Praze se uskutečnilo úvodní setkání projektu Interreg Europe Repower Industries pod záštitou ČVUT UCEEB jako vedoucího partnera projektu, který má za cíl v průběhu čtyř let zlepšit podmínky pro podporu energetické nezávislosti, účinnosti a udržitelnosti v průmyslu. Setkání se zúčastnili...

Další články
Nahoru