dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - zatazeno
4°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
7°C
Pražská politika

Praha rozvíjí OpenData a Smart Cities

Veřejnost se může od včerejší půlnoci seznámit s prvními OpenDaty, která zveřejnil Magistrát hl. m. Prahy.  Praha do včerejšího dne OpenData jako celek nepublikovala, přestože má dílčí zkušenosti s jejich využitím. Návštěvníci webové stránky opendata.praha.eu se mohou seznámit s prvními sety uveřejněných OpenDat, týkajících se například dopravy, bezpečnosti, hlukové problematiky nebo technické infrastruktury. 

První sety dat pocházejí zejména ze zdrojů Magistrátu hl. m. Prahy a Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy. V brzké době by však svá data měly zveřejnit i ostatní městské společnosti.

Hlavním cílem publikace OpenDat je zvýšení otevřenosti magistrátu, a to nejen vůči Pražanům, ale také vůči soukromému sektoru. Vývojáři tak budou moci pracovat s daty hlavního města, aniž by museli zdlouhavě řešit výběrová řízení nebo smluvní vztahy s hlavním městem. Praha od projektu očekává také vytvoření příležitostí pro nové podnikatelské subjekty v oblasti ICT.

Téma otevřených dat je pro většinu českých měst zatím jen novinkou. Praha se touto aktivitou chce zařadit mezi moderní města, aktivní v rámci konceptu Smart Cities, který je aktuálně velkou prioritou Evropské komise. Praha začíná pracovat na komplexní strategii, která by definovala jasnou cestu v politice Smart Cities. 


Další články
Nahoru