Dnes Pátek - polojasno 19°C
Zítra Sobota - bourky 20°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha rozšiřuje zákaz vjezdu kamionů nad 12 tun přes rezidenční čtvrti
Pražský primátor Zdeněk Hřib (vpravo) a radní Prahy 6 Ondřej Matěj Hrubeš instalují zákazovou značku. Zdroj foto: MČ Praha 6

Praha rozšiřuje zákaz vjezdu kamionů nad 12 tun přes rezidenční čtvrti

Praha rozšiřuje zákaz tranzitní nákladní dopravy přes rezidenční části města. Technická správa komunikací začala proto v Praze 5 a 6 instalovat dopravní značení o zákazu vjezdu nákladních automobilů nad 12 tun. Opatření v pátek novinářům představili zástupci města a Prahy 6. Do 1. července jich má být zhruba 150. Cílem je zlepšení životního prostředí, a to jak kvůli emisím, tak zatěžování obytných čtvrtí hlukem. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

TSK nyní osazuje poslední kusy dopravního značení, poté zkontroluje správnost umístění a nejpozději do letošního července bude možné zahájit kontrolu neoprávněných vjezdů.  

„Důvodem pro tuto regulaci s místní úpravou provozu na pozemních komunikacích je odklonit těžkou nákladní dopravu z rezidenčních čtvrtí. Nebylo úplně jednoduché toto opatření připravit a schválit. Proti přišlo zhruba devadesát připomínek, které musel náš odbor vypořádat,“ řekl 1. náměstek primátora pro oblast dopravy Zdeněk Hřib (Piráti).  

Na Pražském okruhu je třeba instalovat velkoformátové značky a dodatkové značky. „Na značky zakazující vjezd vozidlům nad 12 tun čekají občané Prahy 6 netrpělivě už řadu měsíců. Doufáme, že po jejich instalaci bude provádět policie pravidelně kontroly a zbavíme se tak konečně kamionů na Břevnově,“ sdělil radní Prahy 6 pro dopravu Ondřej Matěj Hrubeš (ODS). 

„Toto je jen první krok. Břevnov a Bílá Hora dlouhodobě trpí nadměrnou dopravou. Ocenili bychom, kdyby se jednou podařilo zahloubit ulici Patočkova od křižovatky Malovanka směr na Vypich. Zdejší lokalitě také hodně pomůže výstavba chybějící části Pražského okruhu na severozápadě,“ pokračoval. „Za Prahu 6 máme mít s Policií ČR schůzku. Chceme, aby se to vymáhalo, i za cenu toho, že kamiony budou odstaveny v pravém jízdním pruhu," dodal. 

Vzhledem k již existujícím objízdným trasám, dobudovaným částem D0 – Pražského okruhu, je možné tento zákaz pro nákladní tranzitní dopravu zavést a rozšířit v jihozápadní a západní části Prahy. Jedná se zejména o komunikace na území městské části Praha 6 – například Evropská třída, Karlovarská a Strahovský tunel, části Prahy 5 – například Plzeňská a Rozvadovská spojka a příjezd ze severu Prahy přes Cínoveckou do Liberecké ulice a dále do tunelů na Městském okruhu.  

Úprava spočívá v umístění a úpravách dopravního značení za účelem omezení vjezdu nákladních automobilů s celkovou hmotností nad 12 tun na vybraná území Prahy. 

Bude tak aktualizován současný systém dopravních omezení pro těžkou nákladní dopravu v Praze za účelem zajištění ochrany obyvatel hustě obydlených oblastí metropole, zejména Liboce, Veleslavína, Střešovic, Dejvic, Břevnova, Zličína, Řep, Motola, Stodůlek, Košíř, Smíchova, Hloubětína, Černého Mostu, Střížkova, Libně aj. před jejími negativními vlivy zapříčiněnými především závlekem zbytné kamionové dopravy v případech, kdy těžká nákladní vozidla těmito dotčenými oblastmi pouze projíždějí, i když pro ně existují alternativní trasy po nadřazené komunikační síti.


Autor: Jan Puci

Národní technické muzeum spouští v expozici Doprava mobilního průvodce TourStories

17. května 2024 ve 14:12

Přijďte oslavit Mezinárodní den muzeí do Národního technického muzea. Do všech poboček NTM bude v sobotu 18. května snížené vstupné. V Praze se muzeum připojuje k festivalu Máme otevřeno a pro návštěvníky připravilo zdarma program: poprvé si mohou vyzkoušet v Dopravní hale průvodce v aplikaci...

Stržená trolej zastavila provoz tramvají na Výtoni

16. května 2024 v 09:16

Provoz tramvají na Výtoni zastavila dnes ráno krátce před půl sedmou stržená trolej. Na svědomí to měl řidič nákladního auta, které projíždělo frekventovanou křižovatkou. K obdobným událostem dochází v místě opakovaně. Jak uvedl dopravní podnik na svém webu, ke stržení troleje a přerušení provozu...

Praha 6 slaví 45 let linky 180

16. května 2024 v 08:17

Třikrát byla zavedená, dvakrát zrušená. Od 28. května 1979 jezdí linka 180 v trase, která z velké části vede Prahou 6. Ve čtvrtek 30. května od 18 hodin můžete oslavit 45 let linky 180 na šestce jízdou muzejním autobusem jak v historické, tak současné trase.

Nové zóny placeného stání na Hradčanech a ve Vokovicích

15. května 2024 ve 14:25

Na základě požadavku Prahy 6 došlo k rozšíření zón placeného stání v oblasti Hradčan a Vokovic.

Kvůli závadě nejezdilo na soupravě nejezdilo metro na části linky B

15. května 2024 v 09:37

Technická závada na jedné ze souprav přerušila ve středu od 6:45 na půl hodiny provoz metra na lince B v úseku mezi stanicemi Českomoravská a Černý Most. Cestující mohli v době omezení využít autobusové a tramvajové linky, dopravní podnik jejich trasy prodloužil.

Další články
Nahoru