dnes
Sobota - skorojasno
0°C
zítra
Neděle - zatazeno
1°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
3°C
Pražská politika

Praha rozdělí ve školství granty. Nově se zaměří i na vzdělávání seniorů

Na úterním zasedání pražští radní schválili návrh na rozdělení grantů v rámci celoměstských programů rozvoje vzdělávání a vzdělávací soustavy hlavního města. Z celkem 385 žádostí vybrala komise projekty za celkem 23,4 milionů korun. Město tak podpoří například soutěže pro nadané žáky, výuku se zapojením rodilých mluvčích, výjezdy do zahraničí či nově oblast vzdělávání seniorů. O návrhu bude příští týden rozhodovat pražské zastupitelstvo. Po jednání městské rady to uvedla radní pro školství Irena Ropková.

Celkem 23,4 milionů korun hodlá hlavní město přidělit žadatelům v rámci šesti celoměstských programů rozvoje vzdělávání a vzdělávací soustavy. Komise vybírala z celkem 385 žádostí v celkové požadované sumě 43,4 milionů korun.

Takzvaný šestý program, zaměřený na vzdělávání seniorů, je letos do celoměstských programů zahrnut poprvé. V tomto roce jej město podpoří více než 3,2 miliony korun. Finančních prostředků se tak dočká například vznik seniorské akademie v Praze 8, projekt zaměřený na bezpečnostní výuku seniorů či kurzy grafiky a kresby pro osoby v důchodovém věku.

V rámci prvního programu hlavní město podporuje rozvoj vzdělanosti, spolupráci škol s akademickou obcí, vědeckými centry a neziskovými organizacemi a současně též rozvoj vzdělávání pedagogických pracovníků ve školství. V rámci tohoto programu plánuje město rozdělit více než 3,3 milionu korun.

Druhý celoměstský program je zaměřený na vzdělávání dětí, žáků a studentů. V rámci tohoto programu město tradičně podporuje soutěže pro nadané žáky, vědomostní soutěže, implementaci nových výukových metod či například projekty zaměřené na podporu podnikavosti studentů. Zde město hodlá rozdělit celkem 7 milionů korun.

V rámci třetího programu město podporuje rozvoj jím zřizovaných škol, a to zejména v oblasti jazykové výuky, studijních pobytů a odborných praxí v zahraničí a rovněž zahraničních prezentací základních uměleckých škol. Zde město rozdělí bezmála 7,9 milionu korun.

Čtvrtý program je zaměřený na rozvoj vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. Na něj věnuje město bezmála 1,9 milionu korun. Prostředky v rámci pátého programu, jež je od roku 2015 zaměřen na podporu účasti dětí, žáků a studentů ze sociálně znevýhodněných rodin na školních akcích, se tradičně rozdělují zvlášť. Na tento program město vyčlenilo více než 600 tisíc korun.


Pražští zastupitelé odmítli stáhnout z programu jednání rozpočet metropole na rok 2019

13. prosince 2018 v 15:48

Opozičním ODS a ANO se nepodařilo prosadit vyškrtnutí návrhu rozpočtu na rok 2019 z programu dnešního jednání pražských zastupitelů. Po téměř dvouhodinové diskusi zastupitelé návrh v hlasování odmítli, uvedla ČTK. 

ODS: Nechceme, aby měla Praha 80 procent prostředků na investice zaparkováno v rezervách

13. prosince 2018 v 10:30

Na dnešní tiskové konferenci před jednáním pražského zastupitelstva představitelé zastupitelského klubu ODS kritizovali návrh rozpočtu hlavního města na rok 2019. Je podle nich málo ambiciózní.

ANO: Návrh pražského rozpočtu v aktuální podobě je pro nás nepřijatelný

13. prosince 2018 v 09:50

Na dnešní tiskové konferenci před jednáním pražského zastupitelstva představitelé zastupitelského klubu ANO prohlásili, že návrh rozpočtu hlavního města na rok 2019 toto opoziční hnutí nepodpoří. Rozpočet má být hlavním bodem programu jednání zastupitelstva, které začne v 10...

Další články
Nahoru