dnes
Středa - prehanky-dest
23°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
23°C
pozítří
Pátek - zatazeno
23°C
Zpravodajství

Praha rozdělí školské granty za bezmála 24 milionů korun. Pomohou žákům, pedagogům i seniorům

Pražští radní na úterním zasedání schválili návrh na rozdělení grantů v rámci celoměstských programů rozvoje vzdělávání a vzdělávací soustavy hlavního města. Letos bude touto cestou podpořeno celkem 300 projektů za bezmála 24 milionů korun.

I letos bude hlavní město prostřednictvím Celoměstských programů podpory vzdělávání na území hlavního města Prahy finančně podporovat spolupráci s vědeckou sférou, soutěže pro nadané žáky, výuku se zapojením rodilých mluvčích, výjezdy do zahraničí, účast dětí ze sociálně slabých rodin na školních akcích i oblast vzdělávání seniorů.

Na návrh grantové komise hlavní město přidělí v rámci šesti celoměstských programů rozvoje vzdělávání a vzdělávací soustavy bezmála 24 milionů korun na celkem 300 projektů.

Komise vybírala z celkem 352 žádostí v celkové požadované sumě přesahující 44,2 milionů korun. Část návrhů už dnes schválila městská rada, o zbytku žádostí, které přesahují v požadované částce 200 tisíc korun, bude tento týden rozhodovat pražské zastupitelstvo.

„Prostřednictvím celoměstských programů každoročně podporujeme celou řadu zajímavých a všestranně užitečných projektů pro vzdělávací systém v metropoli. Jsem ráda, že i v tomto roce podporujeme nejen vzdělávací projekty pro žáky a učitele, ale rovněž projekty zaměřené na vzdělávání seniorů i pomoc dětem, jejichž rodiny si zkrátka nemohou dovolit zaplatit jejich účast na různorodých školních akcích,“ říká radní hlavního města pro oblast školství Irena Ropková.

V rámci celoměstských programů se rozdělují granty v celkem šesti programech
První je Program na podporu rozvoje vzdělanosti, spolupráce s vysokými školami, vědeckými a výzkumnými institucemi a nestátními neziskovými organizacemi a na podporu vzdělávání managementu a pedagogických pracovníků škol a školských zařízení hlavního města Prahy. V rámci něho navrhla grantová komise rozdělit necelých 3,5 milionu korun mezi celkem padesátku projektů. „Mezi projekty navrženými na podporu je například workshop seznamující pedagogy s technologií 3D tisku nebo virtuální realitou,“ vysvětluje radní Ropková.

Druhý je Program na podporu vzdělávání dětí, žáků a studentů škol a školských zařízení na území hlavního města Prahy s výjimkou škol vysokých, v rámci něhož se žadatelům s celkem 120 projekty rozděluje více jak 7,5 milionů korun.

Třetí je Program na podporu rozvoje škol zřízených hlavním městem Prahou, který je rozdělen do čtyř částí – projekt LINGVA zaměřený na rodilé mluvčí (8 projektů za celkem 841 tisíc korun), skupinové studijní pobyty v zahraničí (43 projektů za celkem 4,275 mil. korun), zahraniční praxe žáků a studentů (13 projektů za celkem 1,875 mil. Kč) a zahraniční prezentace základních uměleckých škol (8 projektů za celkem 1,027 mil. korun).

Čtvrtý je Program na podporu rozvoje vzdělávání dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami. V rámci něho bylo navrženo k podpoře 22 projektů v celkové sumě 1,532 mil. korun.

Pátý je Program prevence sociálního vyloučení ve školách zřízených hlavním městem Prahou. Tento program slouží k podpoře žáků ze sociálně slabších rodin, které nejsou s to zaplatit svým dětem účast na akcích třídního kolektivu, jako jsou například lyžařské kurzy. V tomto programu je k podpoře navrženo 7 žádostí za 60,2 tis. korun.

Šestý je Program na podporu vzdělávání seniorů na území hlavního města Prahy, ve kterém se mezi celkem 29 projektů rozděluje 3,332 mil. korun. „Letos nabídnou podpořené projekty pražským seniorům nejrůznější aktivity, například se jedná o kurzy finanční gramotnosti, jazykové kurzy, lekce práce s počítačem či možnost vyzkoušet si pracovat s technologií trojrozměrného tisku,“ dodává Ropková.


                                        


Konference: Naše evropské dědictví a budoucnost Evropy

Včera v 07:52

Starosta Praha 5 Pavel Richter ve spolupráci s Evropským Institutem Renaissance z.ú. a Unií evropských federalistů při příležitosti oslavy Dne Evropy – Schumannova dne zve ve čtvrtek 24. května v 17:30 do sálu Zastupitelstva MČ Praha 5, Štefánikova 13, 15, na konferenci a následnou diskuzi na...

Praha 11: Představte váš projekt sousedům a získejte podporu

Včera v 07:22

Radnice se ptala svých občanů: Chcete v Praze 11 odpočinkové zóny, podzemní kontejnery, pingpongové stoly nebo třeba nové dětské hřiště?

Praha 5: Motolské údolí - veřejná prezentace projektu

Včera v 07:01

Prezentaci projektu Motolské údolí (Plzeňská-Vrchlického) představí dnes v 18 hodin architekti studia A69 – Architekti s.r.o v zasedací síni ZMČ, Štefánikova 13–15, Praha 5.

Město podpořilo další ročník bezpečnostního projektu pro mateřské školy a setkání učňů Machři roku

20. května 2018 v 08:55

Pražští zastupitelé na dnešním zasedání schválili poskytnutí účelových dotací na realizaci osvědčených a úspěšných projektů v oblasti školství. Z městského rozpočtu podpořili 1,5 milionem korun projekt bezpečnostní průpravy dětí na předcházení úrazům a dalším negativním jevům u dětí a půl milionem...

Zastupitelstvo podpořilo Asociaci občanských poraden

20. května 2018 v 08:18

Asociace občanských poraden (AOP) obdrží od hlavního města finanční podporu ve výši 1,8 milionu korun. Na čtvrtečním zasedání o tom na návrh radního pro oblast sociálních věcí Daniela Hodka rozhodlo Zastupitelstvo hlavního města Prahy. 

Další články
Nahoru