Dnes Úterý - oblacno 14°C
Zítra Středa - oblacno 17°C
Úterý 21. 3. 2023
Svátek má Radek
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praha rozdělí městským částem 500 milionů korun na investiční projekty
Většinu prostředků využijí městské části i letos na podporu školství. Ilustrační foto: archiv

Praha rozdělí městským částem 500 milionů korun na investiční projekty

Pražský magistrát rozdělí ze své rozpočtové rezervy mezi radnice dotaci ve výši 500 milionů korun, což je stejně jako loni. Nejvíc peněz půjde na projekty ve školství a sportu a do městské infrastruktury. Peníze jsou určeny na sedmdesátku projektů pro 55 z celkem 57 městských částí.

Podpořeny budou projekty v oblastech školství, sociální oblasti nebo obnovy veřejného prostoru a zeleně. Přidělení peněz minulý týden ve čtvrtek schválili pražští zastupitelé.

Větší městské části Praha 1 až Praha 22 si rozdělí v rámci třiceti projektů 300 milionů korun, 35 menších radnic dostane dohromady 200 milionů korun na 40 akcí.

V minulých letech se často opakovala situace s prodlužováním přípravy projektů, jejímž důsledkem bylo nízké čerpání přidělených dotací. Hlavní město proto přistoupilo k podmínce určení dotací pro projekty skutečně připravené.

Cílem je podle magistrátu, aby Pražané brzy viděli výsledky podpořených projektů a finanční prostředky neležely nevyužité na účtech městských částí. 

Celkem zaslalo na magistrát 56 městských částí 139 žádostí za více než 2,36 miliardy korun. Jednalo se o školství, zejména navýšení kapacit základních a mateřských škol, nebo o sociální oblast, jako je například výstavba či rekonstrukce objektů sloužících pro pobytové služby seniorů.

Dotace však bylo možné získat i na projekty v oblasti veřejného prostoru a zeleně a adaptace na klimatické změny.

Většinu prostředků, konkrétně 3655, milionu korun, stejně jako v minulém roce využijí městské části na podporu školství. Celkem se jedná o 41 projektů týkajících se rozšíření kapacit školských zařízení nebo volnočasového sportu a budování školských sportovišť.

Mezi podpořenými projekty ve školství jsou například finance pro Prahu 9, která dostane 180 milionů korun na výstavbu nové ZŠ U Elektry. Praha 14 obdrží na rekonstrukci kuchyně v ZŠ Vybíralova 87 milionů korun a pro Prahu 3 je určeno na vybudování nástavby ZŠ Jeseniova deset milionů korun. Radnice v Kunraticích dostane stejnou částku na stavbu tělocvičny ZŠ Kunratice a Praha 4 potom 36 milionů korun na opravu ZŠ Filosofská.

Do Satalic poputuje na rekonstrukci Rekonstrukce domu pro seniory téměř 10 milionů korun. Z veřejných prostranství je možné zmínit park Zbyslavská, na jehož revitalizaci Praha 21 získá 6,5 milionu.

Další peníze půjdou na rekonstrukci domu zvláštního určení, opravy parků nebo vybudování bydlení pro seniory. Radnice požadovaly dotace také na opravy náměstí, opěrné zdi nebo úpravy vnitrobloků.


Autor: puc
Další články
Nahoru