Dnes Pátek - zatazeno 19°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 20°C
Pátek 12. 7. 2024
Svátek má Bořek
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha rozdělí 13,4 milionu korun školám na podporu dětí z Ukrajiny
Ilustrační foto: archiv

Praha rozdělí 13,4 milionu korun školám na podporu dětí z Ukrajiny

Pražský magistrát rozdělí asi 13,4 milionu korun na podporu mladých Ukrajinců ve středních školách. Peníze půjdou z programu na podporu takzvaných nultých ročníků, který spolufinancuje Dětský fond OSN (UNICEF). V noci na pátek to schválili zastupitelé metropole. Cílem je mimo jiné zvýšit předpoklady mladých uprchlíků z Ukrajiny pro studium na střední či vysoké škole.

Český vzdělávací systém se od ukrajinského liší, a tak je třeba ukrajinské žáky do českého školského systému lépe integrovat, píše se v dokumentu. U některých ukrajinských dětí je podle expertů stále nedostatečná znalost českého jazyka nebo se neorientují ve specificích českého středního školství, jako jsou typy školy nebo podmínky přijetí.

V důsledku těchto znevýhodnění hrozí, že v Praze a Středočeském kraji bude poměrně početná skupina mladých lidí, kteří zůstanou mimo školy či budou navštěvovat takové, které neodpovídají jejich studijnímu potenciálu. Za peníze školy zřídí přípravný kurz v minimálním rozsahu 120 hodin.

Projekt musí zahrnovat výuku češtiny jako druhého jazyka se zaměřením na komunikační dovednosti, funkční i čtenářskou gramotnost a osvojení gramatických jevů.

Zaměřit se má i na výuku oborové češtiny se zvýšenou pozorností na témata české historie, zeměpisu, matematiky a občanské výchovy, pro přípravu na přijímací řízení či přestup do dalšího vzdělávání a aktivity podporující rozvoj důležitých dovedností, zvláště schopnosti učení nebo řešení problémů. Výuka může být v dopoledních i odpoledních hodinách.

Peníze půjdou školám, které si o dotaci zažádaly letos od 17. do 24. září a splnily podmínky. O poskytnutí dotace nebo nevyhovění žádosti rozhodne město nejpozději do 31. prosince. Příspěvek má dostat například Slovanské gymnázium v Praze 1, Institut cizích jazyků, Gymnázium Karla Sladkovského v Praze 3 nebo Gymnázium Na Zatlance v Praze 5.


Autor: ČTK

Praha 9: Vyplnění dotazníku do 15. července

Dnes v 16:08

Až do pondělí 15. července zve Praha 9 k elektronickému vyplnění dotazníku, jehož cílem je poskytnout prostor k vyjádření představ obyvatel městské části o rozvoji vstupního prostranství do parku Zahrádky po obou stranách ulice Ivana Hlinky.

Praha 4 hledá členy do volebních komisí při volbách do Senátu

Dnes v 10:33

Radnice se rozhodla výrazně navýšit odměnu pro členy OVK. Za první kolo bude přidáno 500, v případě druhého kola pak dalších 1500 korun.

Skončilo pátrání po dívce, která utekla z bohnické nemocnice

Dnes v 10:28

Pražští policisté ve čtvrtek odpoledne odvolali pátrání po třináctileté dívce, která dopoledne utekla z Psychiatrické nemocnice v Bohnicích. Podařilo se ji nalézt, je v pořádku. Informovala o tom policejní mluvčí Kristýna Soukupová. V nemocnici byla dívka hospitalizována z důvodu jejího...

V Rokytce se našlo mužské tělo

Dnes v 10:09

V říčce Rokytce na území Vysočanech se poblíž Mlékárenské ulice ve čtvrtek večer našlo tělo zhruba šedesátiletého muže. Tělo bylo již v pokročilém stadiu rozkladu, policisté se snaží zjistit okolnosti úmrtí.

Další články
Nahoru