Dnes Sobota - zatazeno 3°C
Zítra Neděle - polojasno 1°C
Sobota 24. 2. 2024
Svátek má Matěj
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha rozdělí 13,4 milionu korun školám na podporu dětí z Ukrajiny
Ilustrační foto: archiv

Praha rozdělí 13,4 milionu korun školám na podporu dětí z Ukrajiny

Pražský magistrát rozdělí asi 13,4 milionu korun na podporu mladých Ukrajinců ve středních školách. Peníze půjdou z programu na podporu takzvaných nultých ročníků, který spolufinancuje Dětský fond OSN (UNICEF). V noci na pátek to schválili zastupitelé metropole. Cílem je mimo jiné zvýšit předpoklady mladých uprchlíků z Ukrajiny pro studium na střední či vysoké škole.

Český vzdělávací systém se od ukrajinského liší, a tak je třeba ukrajinské žáky do českého školského systému lépe integrovat, píše se v dokumentu. U některých ukrajinských dětí je podle expertů stále nedostatečná znalost českého jazyka nebo se neorientují ve specificích českého středního školství, jako jsou typy školy nebo podmínky přijetí.

V důsledku těchto znevýhodnění hrozí, že v Praze a Středočeském kraji bude poměrně početná skupina mladých lidí, kteří zůstanou mimo školy či budou navštěvovat takové, které neodpovídají jejich studijnímu potenciálu. Za peníze školy zřídí přípravný kurz v minimálním rozsahu 120 hodin.

Projekt musí zahrnovat výuku češtiny jako druhého jazyka se zaměřením na komunikační dovednosti, funkční i čtenářskou gramotnost a osvojení gramatických jevů.

Zaměřit se má i na výuku oborové češtiny se zvýšenou pozorností na témata české historie, zeměpisu, matematiky a občanské výchovy, pro přípravu na přijímací řízení či přestup do dalšího vzdělávání a aktivity podporující rozvoj důležitých dovedností, zvláště schopnosti učení nebo řešení problémů. Výuka může být v dopoledních i odpoledních hodinách.

Peníze půjdou školám, které si o dotaci zažádaly letos od 17. do 24. září a splnily podmínky. O poskytnutí dotace nebo nevyhovění žádosti rozhodne město nejpozději do 31. prosince. Příspěvek má dostat například Slovanské gymnázium v Praze 1, Institut cizích jazyků, Gymnázium Karla Sladkovského v Praze 3 nebo Gymnázium Na Zatlance v Praze 5.


Autor: ČTK

V Ruské ulici někdo na cedule nalepil jména ruských politických vězňů

Dnes v 17:43

Ve Vršovicích v Ruské ulici někdo na zhruba pětadvacet cedulí s názvem ulice a na tramvajovou zastávku nalepil jména ruských politických vězňů a disidentů. Ve vzkazu připevněném na pouliční lampě připomněl druhé výročí vpádu ruské armády na Ukrajinu a také nedávnou smrt ruského opozičního politika...

Před magistrátem demonstrovali mladí lidé proti zdražení MHD

22. února 2024 v 10:29

Před pražským magistrátem na Mariánském náměstí ve středu demonstrovalo několik desítek převážně mladých lidí proti možnému zdražení ročního kuponu na městskou hromadnou dopravu, informovala ČTK.

Praha 14: Setkání k revitalizaci parku Bílý kůň

22. února 2024 v 08:24

Radnice Prahy 14 zve ve středu 28. února do Kyjosku na Hutích – Splavná 652, kde můžete vyjádřit svůj názor na novou studii úpravy terénu nad bývalou pískovnou Bílý kůň na Hutích.

Další články
Nahoru