dnes
Sobota - zatazeno
13°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
11°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
16°C
Praha roky otálí s opravou památkově chráněné tržnice. Nyní o ní měla rozhodovat už poněkolikáté, odložila to
Jeden z dřívějších návrhů magistrátu, jak by mohl po rekonstrukci vypadat interiér tržnice. Zdroj: MHMP

Praha roky otálí s opravou památkově chráněné tržnice. Nyní o ní měla rozhodovat už poněkolikáté, odložila to

O potřebě rekonstruovat památkově chráněnou Staroměstskou tržnici v historickém centru metropole hovoří už několik generací pražských politiků. Jelikož se nedokázali dohodnout, kdo a jak opravu provede, objekt nadále chátrá. Od začátku letošního roku je hala o ploše asi 3000 metrů čtverečních uzavřena.

Další díl seriálu o neustále oddalované rekonstrukci měl být na pořadu první říjnové pondělí, kdy měli městští radní hlasovat o přidělení zakázky na přeměnu budovy za zhruba 520 milionů korun včetně DPH. Původní odhad ceny byl zhruba o 100 milionů nižší, při výběrovém řízení došlo k výraznému navýšení.

Rozdodnutí však bylo odloženo, materiál týkající se tržnice byl z jednání vedení hlavního města stažen. „V záležitosti bude probíhat ještě další jednání, takže byl material skutečně z Rady stažen. Doufám, že se k tomu dostaneme co nejdříve, ale musí k tomu ještě doběhnout nějaká plánovaná jednání," uvedl po dnešním jednání radních pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). 

Vývoj od roku 2016

Pražské zastupitelstvo se v červnu 2016 usneslo, že o obnovu a provoz tržnice se postará koncesionář. Mělo se jít tedy cestou, že bude vybrána firma, která objekt ve vlastnictví města opraví na své náklady, za což pak bude mít možnost za zvýhodněných podmínek dlouhodobě tržnici provozovat. Konkrétně 25 let. Zastupitelé uložili radním, aby do poloviny listopadu 2016 předložili návrh na rozhodnutí o výběru koncesionáře.

V té době vládla v Praze koalice pod vedením hnutí ANO, jejími členy byly i ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN). K výběru však nedošlo, navzdory usnesení zastupitelstva se koalice vrátila k záměru, který byl na stole již dříve. Tedy, že Staroměstskou tržnici hlavní město opraví na své náklady a až potom najde nájemce.

Kvůli koaličním sporům nakonec do voleb na podzim 2018 k žádnému rozhodnutí nedošlo. Koalice vzešlá z voleb (Piráti, Praha Sobě, TOP 09 + STAN) měla ambici se Staroměstskou tržnicí rychle konat, bohužel se jí to nepodařilo.

Když na začátku loňského roku předstoupili před novináře všichni pražští radní a představili plán kroků, které hodlali stihnout ve svých gescích realizovat do letních prázdnin 2019, radní pro oblast správy majetku a majetkových podílů Jan Chabr (TOP 09) uvedl, mimo jiné, že koalice provede výběr dodavatele rekonstrukce Staroměstské tržnice a navrhne způsob budoucího provozu.

Chabr se od počátku klonil k tomu, aby se město rozhodlo pro formu koncesionářské smlouvy, kdy se koncesionář zaváže provést vlastním nákladem rekonstrukci a obnovu Staroměstské tržnice podle projektové dokumentace, kterou určí město. „Koncesionář také zabezpečí využití a provoz trhu,“ plánoval Chabr.

Firma, kterou by vybralo město, by tak historickou tržnici opravila na své náklady a čtvrt století vydělávala z jejího provozu. Příprava výběru provozovatele před rokem a půl byla podle Chabra v plném proudu, jméno vítěze mělo být oznámeno do konce června 2019.

Proti tomuto postupu se však postavili Piráti, kteří jsou zastánci toho, aby město opravilo dům na vlastní náklady. A koalice se nakonec rozhodla, že půjde touto cestou.

V pondělí 4. října by tak měli radní hlasovat o přidělení zakázky na rekonstrukci za již zmíněných zhruba 520 milionů korun s DPH. Hlavní město má podle Chabra už stavební povolení a v případě schválení radou nic nebrání zahájení prací.

Takový postup současného vedení Prahy kritizuje Hospodářská komora Prahy 1. „Už několik let říkáme, že nejdříve by měl být vybrán provozovatel tržnice, následně je potřeba ověřit, že projekt odpovídá předpokládanému provozu a teprve potom provést nákladnou rekonstrukci budovy,“ uvedl místopředseda komory 1 Filip Dvořák.

„Je nutné, aby tržnici provozoval opravdový odborník a aby se právě i provozovatel podílel na přípravě rekonstrukce. V opačném případě hrozí obrovské riziko, že koncept provozování a dopravní obsluhy bude vyžadovat další nákladné úpravy budovy,“ pokračoval.

Podle Dvořáka má centrum Prahy již dva odstrašující případy za sebou. Ve Staré celnici na náměstí Republiky vznikla podle návrhu architektů obchodní pasáž – po několika letech zmizela a nahradila jí prodejna. Ve druhém případě zkrachoval koncept obchodu Julius Meinl v ulici 28. října.

„Staroměstská tržnice je obrovská šance, ale stejně tak může jít o naprostý propadák, jako se tomu stalo v Brně. To by byla nesmírná škoda a chyba, kterou Praha nesmí udělat,“ zdůraznil Dvořák. V Brně tamní magistrát zrekonstruoval tržnici na Zelném trhu, ale o prodej v jejích prostorách není zájem.

„Tržnice je poloprázdná a namísto nového lákadla pro rezidenty i turisty je její stav spíše ostudou. Podobný osud může hrozit i Staroměstské tržnici,“ dodal bývalý starosta Prahy 1 Dvořák, který věří, že pražští radní odloží rozhodnutí o výběru dodavatele rekonstrukce a nejprve vyberou provozovatele.

Za brzký výběr provozovatele tržnice se přimlouvá současné vedení první městské části. Podle Chabra s tím hlavní město počítá. Budoucí provozovatel se bude muset držet projektu města včetně dispozic obchodů a stánků a nabízeného sortimentu.

„Mojí ambicí je, aby se tržnice stala centrem dění ve městě, budoucím společenským místem setkávání, které nabídne gastronomickou i společenskou a kulturní stránku věci," řekl Chabr. Obchody mají primárně nabízet čerstvé potraviny a další sortiment pro místní obyvatele.

„Určitě nebude na škodu, když bude co nejdříve vybrán i provozovatel Staroměstské tržnice, aby mohl pokud možno od počátku spolupracovat s firmou provádějící rekonstrukci objektu," uvedl radní Prahy 1 pro podporu podnikání Karel Grabein Procházka (ANO), podle kterého se jedná o skutečně unikátní prostor, a tomu by měla odpovídat i úroveň jeho využití.

„Provozovatelem by měla být bonitní, zkušená a finančně silná společnost, která zaručí náležité využití investovaných veřejných prostředků," dodal.

Staroměstská tržnice, která stojí mezi ulicemi Rytířská a 28. října, byla postavena na konci 19. století a ve své době byla jednou z nejmodernějších v Evropě. Její konstrukce ze zdobných litinových sloupů je technickým i estetickým unikátem.

Sloupy jsou duté a sloužily jako ventilace do sklepních prostor, kde byly sklady a chladírny. Jedinečné bylo i osvětlení obloukovými lampami Františka Křižíka. Tržnici zdobí malované lunety s motivy pražských trhů a znaky českých měst.

V druhé polovině minulého století došlo k necitlivé vestavbě a k zakrytí stropních konstrukcí. Vestavby by měly být během rekonstrukce odstraněny, stejně jako zakrytí stropu.


Praha 5: Inzerce v časopisu Pětka pro provozovatele podniků

Dnes v 10:28

Radnice Prahy 5 nabízí podnikatelům, provozovatelům restaurací, kaváren nebo bister pomoc v podobě stručné prezentace v časopisu Pětka. Podmínkou je provozovna na území páté městské části, funkční výdejní okénko či nabídka rozvozu jídel.

Sbírka na obnovu požárem zničeného kostela

Včera ve 13:40

Ve středu odpoledne zničil požár kostel svatého Michaela v zahradě Kinských, známý také jako chrám sv. archanděla Michaela. Chrám je majetkem hlavního města Prahy, ale několik desítek let ho má ve správě a v užívání pravoslavná církev. Pražští radní odsouhlasili vznik veřejné sbírky na obnovu...

Praha 13: Kdy na úřad

Včera ve 13:12

Radnice Prahy 13 bude pro veřejnost otevřena i nadále dva dny v týdnu, v pondělí a ve středu.

Praha 5 využije prvky městského mobiliáře

29. října 2020 ve 12:39

Rada městské části Praha 5 schválila možnost využívat prvky pražského mobiliáře. Od dohody s Magistrátem hl. m. Prahy si slibuje především úsporu finančních prostředků, kterou jednotný systém uličního vybavení nabízí. Dále také nový design, který má do budoucna za cíl nahradit různorodou směs...

Na několika místech v centru se demonstrovalo proti vládním opatřením

28. října 2020 v 19:12

Odpůrci vládních opatření proti šíření koronaviru se dnes sešli zhruba na hodinu a půl trvajícím protestu na náměstí Republiky. Policie po příchodu první stovky demonstrantů prostor před pódiem ohradila, protože opatření proti epidemii covidu-19 umožňují konat demonstrace maximálně se...

Praha podpoří přepravu seniorů a lidí se zdravotním znevýhodněním

28. října 2020 v 17:54

Rada hlavního města Prahy schválila poskytnutí finančních prostředků na specializovanou přepravu seniorů a Pražanů se zdravotním znevýhodněním, kterou poskytuje spolek HEWER. Necelý jeden milion korun poslouží k nákupu pohonných hmot, na platy řidičů nebo na zajištění zázemí...

Magistrát zajistil extra vakcíny proti chřipce

28. října 2020 v 17:49

Hlavní město zajistilo pět tisíc vakcín proti sezónní chřipce navíc, nyní je ve spolupráci s Městskou poliklinikou Praha distribuuje.

Další články
Nahoru