dnes
Úterý - obcasny-dest
8°C
zítra
Středa - zatazeno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C

Praha prověří systém ochrany proti blackoutu

Na základě dlouhodobě zpracovaných plánů proběhne ve středu 26. února od ranních hodin simulace rozsáhlého výpadku elektrické energie v Praze. Simulovaná křížová situace se nijak nedotkne obyvatel metropole, ale prověří připravenost na systémové zvládnutí takzvaného blackoutu při ochraně zdraví a majetku Pražanů.

„Bude nasimulována situace, že je jedenáct hodin večer a vlivem nepříznivých povětrnostních podmínek dojde k přerušení dodávky elektrické energie do celé Prahy a části Středočeského kraje,“ popisuje primátor hl. m. Prahy Tomáš Hudeček.

Součástí cvičení bude například i evakuace cestujících z metra, vyprošťování osob z výtahů nebo co nejrychlejší obnova dodávek elektřiny v celé metropoli. Na simulaci řešení výpadku celé elektrické soustavy se budou podílet všechny složky Integrovaného záchranného systému, policie, armáda, ale i jednotlivé městské části, Pražská energetika, Dopravní podnik hl. m. Prahy a další společnosti s účastí hlavního města.

V rámci cvičení zasedne krizový štáb v čele s primátorem Tomášem Hudečkem, bude vyhlášen stav nouze a prověrka skončí ve večerních hodinách (kolem dvacáté hodiny) vydáním krizových opatření. Návrh na konání cvičení byl předběžně projednán ve Výboru pro bezpečnost a legislativu Zastupitelstva hl. m. Prahy už v polovině května loňského roku.

„Tímto cvičením se chceme připravit na krizi, která může nastat kdykoliv. Musíme prověřit, v jaké míře jsme připraveni tuto situaci řešit a zároveň poukázat na rezervy, která ze cvičení vzejdou,“ říká primátor Hudeček.

V poslední době došlo k několika krátkodobým výpadkům i na území Hl. m. Prahy. Příkladem je loňský červnový požár trafostanice Šeberov a také opakované výpadky v rozvodně Chodov. Příčinou těchto výpadků byla technická závada a poruchy způsobené selháním lidského faktoru.

K déletrvajícímu blackoutu by v Praze mohlo reálně dojít i narušením sítí vlivem extrémních klimatických jevů. Před několika lety zničil Orkán Emma i část přenosové soustavy zaústěné do transformovny Chodov, jejíž oprava trvala 20 dnů. Výpadek jedné z rozvoden lze vyřešit v řádu jedné až dvou hodin, a to přepnutím na jinou. V případě výpadku další rozvodny by však samotné přepnutí mohlo trvat už několik hodin.


Nasajte atmosféru Vánoc v trojské botanické zahradě

Dnes v 17:18

Období adventu již pomalu klepe na dveře. Kde jinde čerpat inspiraci než v Botanické zahradě hl. m. Prahy? Už tuto sobotu si můžete přijít vytvořit aranžmá s adventní či vánoční tématikou nebo drobné dárky pro své blízké. Adventní tvoření proběhne 25. listopadu v zázemí administrativní budovy od...

Advent na Farmářských trzích na Kulaťáku

Dnes v 15:35

Trhy se konají na Vítězném náměstí čtyři adventní pátky a soboty a k tomu ještě tři adventní čtvrtky. Vánoční stánky jsou otevřené ve čtvrtek a v pátek od 12 do 18 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Pražská ČSSD bude na konferenci 19. ledna volit nové vedení

Dnes v 11:28

Rozhodl o tom včera krajský výkonný výbor. ČSSD v Praze 6 podle informací ČTK bude chtít navrhnout na předsedu v Praze poslance a primátorčina náměstka Petra Dolínka. Na lednové krajské konferenci bude ČSSD volit také delegáty na únorový sjezd strany.

Základní kapitál DPP se zvýší o půl miliardy

Dnes v 11:20

Základní kapitál pražského dopravního podniku (DPP) se zvýší z dosavadních 30,726 miliardy na 31,24 miliardy korun. Navýšení se uskuteční nepeněžitou formou.

Peníze na nový autobus do Kamerunu

Dnes v 11:09

Praha poskytne 600 000 korun na nákup nového autobusu, který pražská zoo používá v programu ochrany goril nížinných v Kamerunu.

Piráti rozdali v Sherwoodu 150 teplých gulášů

Dnes v 10:38

V neděli v podvečer uspořádali Piráti před Hlavním nádražím v Praze rozdávání teplých gulášů. Ty byly zaplaceny z odměn pražských zastupitelů, kteří se stali poslanci. Po zvolení oznámili, že věnují své zastupitelské odměny ve prospěch nejpotřebnějším. V charitativních akcích budou pokračovat,...

Sobota: Pravý bleší trh na lodi AVOID

Dnes v 07:58

V sobotu 25. listopadu v 9:00–15:00 hodin se můžete věnovat hledání staronových pokladů na Pravém bleším trhu.

Všichni malí nakladatelé aneb Knižní vánice

Dnes v 07:22

Knihex je místem setkání nakladatelů a čtenářů v příjemné přátelské atmosféře. Popáté se koná v zimě, 9. a 10. prosince od 10 do 20 hodin v prostoru Studia ALTA v Holešovicích.

Zmlátil bývalou partnerku před jejich dětmi

Včera ve 23:20

V neděli odpoledne volala oznamovatelka na linku 156, že v jednom z bytů v Dejvicích byla napadena žena bývalým druhem, se kterým žije ve  společné domácnosti společně s jejich dětmi.

Předvánoční setkání v Galerii Bijoux Nemesis

Včera ve 21:33

Tradiční předvánoční setkání a vernisáž obrazů výtvarnice Hanky Poláchové ve čtvrtek 30. listopadu v 17 hodin. Večer zahájí zpěvák Bohuš Matuš.

Další krátké zprávy
Nahoru