Dnes Neděle - jasno -3°C
Zítra Pondělí - snih 0°C
Neděle 17. 1. 2021
Svátek má Drahoslav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha prověří možnosti založení fondu na podporu podnikatelů, rozhodli zastupitelé
Restaurační zahrádky osiřely. Foto: JP

Praha prověří možnosti založení fondu na podporu podnikatelů, rozhodli zastupitelé

Hlavní město zamýšlí založit fond podpory podnikatelů v Praze postižených opatřeními proti nemoci covid-19. Magistrátní ekonomická komise prozkoumá, zda by mělo smysl jej založit a jak by případně fungoval. Rozhodli o tom včera pražští zastupitelé. Cílem fondu je nashromáždit peníze na podporu živnostníků. Zastupitelé zároveň uložili primátoru Zdeňku Hřibovi (Piráti) jednat o podpoře pražských podnikatelů s vládou České republiky. Město připravilo pro podnikatele také další opatření včetně odpouštění nájmů podnikatelům.

Na čtvrtečním zasedání pražského zastupitelstva bylo projednáno hned několik bodů k pomoci podnikatelům v metropoli. „Jsem velmi rád, že jsme našli shodu napříč celým politickým spektrem a schválili jsme na čtvrteční zasedání kompromisní dokument – plán, jak znovu ekonomicky nastartovat Prahu a okamžitě pomoci živnostníkům a podnikatelům. Nesmíme nechat naše pražské podnikatele a živnostníky bez pomoci,“ uvedl místopředseda zastupitelského klubu ODS Zdeněk Zajíček, který původní návrh zastupitelům přednesl. Nikdo podle něj nedokáže úplně odhadnout, jaký ekonomický dopad opatření proti koronaviru budou mí, ale nějaký určitě bude.

ODS původně navrhla, aby zastupitelé schválili záměr založení fondu, nikoliv zkoumání jeho účelu. Zároveň přednesli návrh jeho financování z rozpočtu magistrátu, dividend městských firem a z peněz od státu. Ve svém materiálu měli také návrh, aby byla založena komise, která se jím bude zabývat. Cílem ODS bylo podle Zajíčka, aby město bylo připraveno v případě, že by vládní podpora podnikatelům selhala.

Po diskusi se pak zastupitelé napříč všemi stranami v zastupitelstvu shodli na novém výše zmíněném znění. V něm se shodli na prověření možnosti založení, a že se tím bude zabývat již fungující ekonomická komise. Právě tato komise byla jedním z důvodů, proč od původního záměru bylo upuštěno. Komise by totiž byla buď přetížena, nebo by musely být dvě.

Náměstek primátora pro oblast rozpočtu Pavel Vyhnánek (Praha Sobě) na základě usnesení prověří společně s odbornou skupinou pro ekonomické otázky záměr na zřízení Fondu pro zachování, obnovu a rozvoj podnikání a poskytování služeb. Ten by mohl alokovat řádově miliardy korun. Fond umožní pružně reagovat na potřeby podnikatelů tak, aby restartovali pražskou ekonomiku.

V rámci onemocnění covid-19 a přijetí následných mimořádných opatření je v hlavním městě ohroženo velké množství pracovních míst a ekonomické fungování především drobných, malých a středních podnikatelů a dalších poskytovatelů služeb.

 „Ať už bude forma finanční podpory jakákoliv, expertní skupina by mela řešit nejen mechanismus rozdělování peněz, ale také zdroje. Dopady na rozpočet Prahy zatím stále sčítáme, shodujeme se ale už nyní, že nechceme výrazně seškrtávat výdaje na investice. Čeká nás naopak výzva, jak poptávku stimulovat,“ uvedl náměstek Vyhnánek.

Podle vedení města by největší efektivitu pro pražskou ekonomiku přinesl okamžitý impuls přímo v místě, kde lze malými projekty podpořit zachování pracovních míst a tvorbu nových míst spojených s podnikatelskou aktivitou nevázanou na cestovní ruch, ale na jiné oblasti domácí i zahraniční poptávky.  

„Těší mě, že jsme našli konsensuální text usnesení a promítla se v něm pomoc především drobným, malým a středním podnikatelům a živnostníkům. Cílem musí být zachování provozu, ale i snaha o zachování zaměstnanosti. Pracujeme na komplexních návrzích řešení, které musejí mít dlouhodobé trvání, nikoli jen kroky jednorázové,“ uvedl pražský radní pro oblast správy majetku a majetkových podílů Jan Chabr (TOP 09). 

Zastupitelstvo včera přijalo usnesení, které mimo jiné navrhuje využít spolupráci s městskými částmi zaměřenou na cílenou podporu drobných, malých a středních podnikatelů a dalších poskytovatelů služeb přímo v jednotlivých městských částech.  

„V Praze je nejvíce podnikatelů, kteří roky přispívají do městské i státní kasy. Vzniká tu čtvrtina hrubého domácího produktu. Je to povinnost naše i státu jim co nejvíce pomoci a zachránit pracovní místa, která vytvářejí,“ řekl předseda klubu Spojené síly pro Prahu Jiří Pospíšil.  

Aby však tento impuls přinesl reálný efekt pro pražskou ekonomiku, je nutná další podpora ze strany vlády. Hlavní město proto vládu vyzvalo, aby neprodleně přijala efektivní opatření na podporu podnikání a poskytování služeb, která nebudou vylučovat podnikatele a poskytovatele služeb na území hlavního města Prahy ze systému státní podpory.

Praha každý rok generuje až čtvrtinu HDP celé České republiky, proto by podle zastupitelstva měla podpora systematicky mířit i do hlavního města, nikoli pouze do zbytku republiky. 

V diskusi zastupitelé rovněž kritizovali vládu, že v současné době nemá žádný plán, jak pražské podnikatele podpořit. Právě proto bylo do dokumentu vloženo, aby primátor jednal s vládou.

„Jsem rád, že nakonec zastupitelstvo všemi hlasy schválilo řadu opatření, která mají pomoci podnikatelům v Praze. Rychlé vytvoření fondu, na kterém se shodla koalice s opozicí, pak má ještě navíc psychologický efekt – perspektiva, naděje a plán, jak překlenout tuto zcela bezprecedentní dobu. Konec karantény totiž bude teprve začátkem nové doby, na kterou musíme být společně připraveni,“ sdělil poslanec a zároveň předseda zastupitelského klubu hnutí ANO Patrik Nacher.


V sobotu Praha 2 úspěšně naočkovala 140 seniorů

Včera v 19:58

Začátkem týdne radnice spustila speciální informační linku pro seniory 80+ z Prahy 2 a pomáhala s registrací při očkování.

Dozorčí rada Pražské plynárenské odvolala předsedu představenstva Janečka, společnost nově povede Pacovský

Včera v 11:34

Na zasedání 15. ledna 2021 dozorčí rada Pražské plynárenské odvolala Pavla Janečka z funkce předsedy představenstva a člena představenstva společnosti. Pavel Janeček ve společnosti působil od 7. 4. 2014. Na uvolněné místo v představenstvu Pražské plynárenské byl jmenován Martin...

GHC Genetics přesunuje odběrové místo na Výstavišti Holešovice na novou lokaci v rámci areálu

Včera v 11:26

Odběrové místo GHC Genetics na Výstavišti Holešovice bude v rámci areálu výstaviště přesunuto na nové místo. Nově bude od 19. ledna situováno do prostoru parkoviště před Tipsport Arénou blízko ulice U Výstaviště.

Praha 2 začíná očkovat dvojkové seniory 80+

Včera v 07:57

Dnes bude Praha 2 ve spolupráci s Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze na Karlově náměstí očkovat prvních 140 dvojkových seniorů. 

Praha 8 pomůže seniorům i s dopravou na očkování

15. ledna 2021 ve 22:07

Odbor zdravotnictví a sociálních služeb Prahy 8, který provozuje seniorské linky, dnes vyřídil a pomohl 160 volajícím. Nejvíce lidé volali mezi 8 a 10 ranní. První zájemce se ozval už dokonce v 6:30 ráno.

Praha 4 pomáhá seniorům zvládnout systém očkování

15. ledna 2021 v 09:34

V Praze 4, která je nejlidnatější městskou částí v hlavním městě, žije 8612 seniorů starších 80 let. Radnice před spuštěním očkování proti covid-19, aktuálně právě u seniorů nad 80 let, kontaktuje nejvíce ohrožené seniory a poskytuje pomoc těm, kteří nemají blízké příbuzné nebo známé, kteří by jim...

Praha 2: Seniorům 80+, kteří se chtějí nechat očkovat, pomůže radnice

15. ledna 2021 v 09:06

Senioři, kteří by se chtěli nechat očkovat proti nemoci covid-19, je jim 80 let a více a žijí na Praze 2, se mohou obrátit na radnici.

Praha pomůže seniorům s registrací a případnými dotazy k očkování

15. ledna 2021 v 08:23

Linka 800 160 166 bude dnešního dne od 12 hodin sloužit pro pomoc seniorům nad 80 let s registrací k očkování v Centrálním rezervačním systému a operátoři zde budou také vyřizovat případné dotazy k očkování.

Pomozte svému seniorovi s registrací, vyzývá Praha 10

15. ledna 2021 v 08:13

Praha 10 spustila výzvu ve které na své občany apeluje, aby pomohli příbuzným, sousedům a známým ve věku 80 let a víc, kteří se mohou registrovat na očkování proti covid-19. Vzhledem k tomu, že přihlásit se je možné pouze elektronicky, bude řada z nich potřebovat...

Praha 6 pomáhá seniorům s registrací na očkování

15. ledna 2021 v 06:05

Dnes začínají registrace k očkování proti covid-19 pro osoby starší 80 let. Centrální registrace organizuje ministerstvo zdravotnictví.

Praha 3 spustí registrace na očkování ve Vinohradské nemocnici

14. ledna 2021 v 17:02

Registrace se týká seniorů nad 80 let.

Další články
Nahoru