dnes
Pátek - zatazeno
30°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
18°C
pozítří
Neděle - polojasno
22°C
Praha prověří možnosti založení fondu na podporu podnikatelů, rozhodli zastupitelé
Restaurační zahrádky osiřely. Foto: JP

Praha prověří možnosti založení fondu na podporu podnikatelů, rozhodli zastupitelé

Hlavní město zamýšlí založit fond podpory podnikatelů v Praze postižených opatřeními proti nemoci covid-19. Magistrátní ekonomická komise prozkoumá, zda by mělo smysl jej založit a jak by případně fungoval. Rozhodli o tom včera pražští zastupitelé. Cílem fondu je nashromáždit peníze na podporu živnostníků. Zastupitelé zároveň uložili primátoru Zdeňku Hřibovi (Piráti) jednat o podpoře pražských podnikatelů s vládou České republiky. Město připravilo pro podnikatele také další opatření včetně odpouštění nájmů podnikatelům.

Na čtvrtečním zasedání pražského zastupitelstva bylo projednáno hned několik bodů k pomoci podnikatelům v metropoli. „Jsem velmi rád, že jsme našli shodu napříč celým politickým spektrem a schválili jsme na čtvrteční zasedání kompromisní dokument – plán, jak znovu ekonomicky nastartovat Prahu a okamžitě pomoci živnostníkům a podnikatelům. Nesmíme nechat naše pražské podnikatele a živnostníky bez pomoci,“ uvedl místopředseda zastupitelského klubu ODS Zdeněk Zajíček, který původní návrh zastupitelům přednesl. Nikdo podle něj nedokáže úplně odhadnout, jaký ekonomický dopad opatření proti koronaviru budou mí, ale nějaký určitě bude.

ODS původně navrhla, aby zastupitelé schválili záměr založení fondu, nikoliv zkoumání jeho účelu. Zároveň přednesli návrh jeho financování z rozpočtu magistrátu, dividend městských firem a z peněz od státu. Ve svém materiálu měli také návrh, aby byla založena komise, která se jím bude zabývat. Cílem ODS bylo podle Zajíčka, aby město bylo připraveno v případě, že by vládní podpora podnikatelům selhala.

Po diskusi se pak zastupitelé napříč všemi stranami v zastupitelstvu shodli na novém výše zmíněném znění. V něm se shodli na prověření možnosti založení, a že se tím bude zabývat již fungující ekonomická komise. Právě tato komise byla jedním z důvodů, proč od původního záměru bylo upuštěno. Komise by totiž byla buď přetížena, nebo by musely být dvě.

Náměstek primátora pro oblast rozpočtu Pavel Vyhnánek (Praha Sobě) na základě usnesení prověří společně s odbornou skupinou pro ekonomické otázky záměr na zřízení Fondu pro zachování, obnovu a rozvoj podnikání a poskytování služeb. Ten by mohl alokovat řádově miliardy korun. Fond umožní pružně reagovat na potřeby podnikatelů tak, aby restartovali pražskou ekonomiku.

V rámci onemocnění covid-19 a přijetí následných mimořádných opatření je v hlavním městě ohroženo velké množství pracovních míst a ekonomické fungování především drobných, malých a středních podnikatelů a dalších poskytovatelů služeb.

 „Ať už bude forma finanční podpory jakákoliv, expertní skupina by mela řešit nejen mechanismus rozdělování peněz, ale také zdroje. Dopady na rozpočet Prahy zatím stále sčítáme, shodujeme se ale už nyní, že nechceme výrazně seškrtávat výdaje na investice. Čeká nás naopak výzva, jak poptávku stimulovat,“ uvedl náměstek Vyhnánek.

Podle vedení města by největší efektivitu pro pražskou ekonomiku přinesl okamžitý impuls přímo v místě, kde lze malými projekty podpořit zachování pracovních míst a tvorbu nových míst spojených s podnikatelskou aktivitou nevázanou na cestovní ruch, ale na jiné oblasti domácí i zahraniční poptávky.  

„Těší mě, že jsme našli konsensuální text usnesení a promítla se v něm pomoc především drobným, malým a středním podnikatelům a živnostníkům. Cílem musí být zachování provozu, ale i snaha o zachování zaměstnanosti. Pracujeme na komplexních návrzích řešení, které musejí mít dlouhodobé trvání, nikoli jen kroky jednorázové,“ uvedl pražský radní pro oblast správy majetku a majetkových podílů Jan Chabr (TOP 09). 

Zastupitelstvo včera přijalo usnesení, které mimo jiné navrhuje využít spolupráci s městskými částmi zaměřenou na cílenou podporu drobných, malých a středních podnikatelů a dalších poskytovatelů služeb přímo v jednotlivých městských částech.  

„V Praze je nejvíce podnikatelů, kteří roky přispívají do městské i státní kasy. Vzniká tu čtvrtina hrubého domácího produktu. Je to povinnost naše i státu jim co nejvíce pomoci a zachránit pracovní místa, která vytvářejí,“ řekl předseda klubu Spojené síly pro Prahu Jiří Pospíšil.  

Aby však tento impuls přinesl reálný efekt pro pražskou ekonomiku, je nutná další podpora ze strany vlády. Hlavní město proto vládu vyzvalo, aby neprodleně přijala efektivní opatření na podporu podnikání a poskytování služeb, která nebudou vylučovat podnikatele a poskytovatele služeb na území hlavního města Prahy ze systému státní podpory.

Praha každý rok generuje až čtvrtinu HDP celé České republiky, proto by podle zastupitelstva měla podpora systematicky mířit i do hlavního města, nikoli pouze do zbytku republiky. 

V diskusi zastupitelé rovněž kritizovali vládu, že v současné době nemá žádný plán, jak pražské podnikatele podpořit. Právě proto bylo do dokumentu vloženo, aby primátor jednal s vládou.

„Jsem rád, že nakonec zastupitelstvo všemi hlasy schválilo řadu opatření, která mají pomoci podnikatelům v Praze. Rychlé vytvoření fondu, na kterém se shodla koalice s opozicí, pak má ještě navíc psychologický efekt – perspektiva, naděje a plán, jak překlenout tuto zcela bezprecedentní dobu. Konec karantény totiž bude teprve začátkem nové doby, na kterou musíme být společně připraveni,“ sdělil poslanec a zároveň předseda zastupitelského klubu hnutí ANO Patrik Nacher.


Veřejné jednání Výboru pro otevřenou radnici a digitalizaci ZMČ Praha 11

Včera v 09:31

V Praze 11 proběhne v úterý 14. července 15. mimořádné jednání Výboru pro otevřenou radnici a digitalizaci ZMČ Praha 11.

V červnu přibylo nejvíce podnikatelů za více než osm let

8. července 2020 v 11:56

V červnu začalo v České republice podnikat 4884 lidí a 1652 jich své podnikatelské oprávnění naopak zrušilo. Celkem tak v červnu přibylo 3 232 podnikatelů, což je nejvyšší počet od ledna 2012. Důvodem je velmi nízký počet ukončených živností. Zatímco počet nových podnikatelů se blíží hodnotám před...

Městské části se zapojují do aplikace CityVizor, nyní o tom rozhodla i Praha 8

6. července 2020 v 07:48

Od loňského prosince se do aplikace CityVizor zapojilo sedm městských částí. Další, které projevily zájem, se nachází v přípravné či testovací fázi projektu. Všechny pražské městské části mají možnost zapojit se do aplikace, přičemž technickou podporu jim poskytuje městská společnost...

Senioři vs. koronavirus – lze je lépe ochránit? Pracovní skupina přichází s návrhy opatření

5. července 2020 v 17:11

Jak ochránit seniory v mimořádných situacích? V reakci na pandemii koronaviru přichází s návrhy opatření pracovní skupina zákonodárců a odborné veřejnosti k problematice zneužívání seniorů. Doporučení, včetně těch legislativních, vychází z praktických zkušeností pobytových zařízení, neziskového...

Další články
Nahoru