Dnes Sobota - oblacno 14°C
Zítra Neděle - oblacno 17°C
Sobota 10. 4. 2021
Svátek má Darja
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha prověří možnosti založení fondu na podporu podnikatelů, rozhodli zastupitelé
Restaurační zahrádky osiřely. Foto: JP

Praha prověří možnosti založení fondu na podporu podnikatelů, rozhodli zastupitelé

Hlavní město zamýšlí založit fond podpory podnikatelů v Praze postižených opatřeními proti nemoci covid-19. Magistrátní ekonomická komise prozkoumá, zda by mělo smysl jej založit a jak by případně fungoval. Rozhodli o tom včera pražští zastupitelé. Cílem fondu je nashromáždit peníze na podporu živnostníků. Zastupitelé zároveň uložili primátoru Zdeňku Hřibovi (Piráti) jednat o podpoře pražských podnikatelů s vládou České republiky. Město připravilo pro podnikatele také další opatření včetně odpouštění nájmů podnikatelům.

Na čtvrtečním zasedání pražského zastupitelstva bylo projednáno hned několik bodů k pomoci podnikatelům v metropoli. „Jsem velmi rád, že jsme našli shodu napříč celým politickým spektrem a schválili jsme na čtvrteční zasedání kompromisní dokument – plán, jak znovu ekonomicky nastartovat Prahu a okamžitě pomoci živnostníkům a podnikatelům. Nesmíme nechat naše pražské podnikatele a živnostníky bez pomoci,“ uvedl místopředseda zastupitelského klubu ODS Zdeněk Zajíček, který původní návrh zastupitelům přednesl. Nikdo podle něj nedokáže úplně odhadnout, jaký ekonomický dopad opatření proti koronaviru budou mí, ale nějaký určitě bude.

ODS původně navrhla, aby zastupitelé schválili záměr založení fondu, nikoliv zkoumání jeho účelu. Zároveň přednesli návrh jeho financování z rozpočtu magistrátu, dividend městských firem a z peněz od státu. Ve svém materiálu měli také návrh, aby byla založena komise, která se jím bude zabývat. Cílem ODS bylo podle Zajíčka, aby město bylo připraveno v případě, že by vládní podpora podnikatelům selhala.

Po diskusi se pak zastupitelé napříč všemi stranami v zastupitelstvu shodli na novém výše zmíněném znění. V něm se shodli na prověření možnosti založení, a že se tím bude zabývat již fungující ekonomická komise. Právě tato komise byla jedním z důvodů, proč od původního záměru bylo upuštěno. Komise by totiž byla buď přetížena, nebo by musely být dvě.

Náměstek primátora pro oblast rozpočtu Pavel Vyhnánek (Praha Sobě) na základě usnesení prověří společně s odbornou skupinou pro ekonomické otázky záměr na zřízení Fondu pro zachování, obnovu a rozvoj podnikání a poskytování služeb. Ten by mohl alokovat řádově miliardy korun. Fond umožní pružně reagovat na potřeby podnikatelů tak, aby restartovali pražskou ekonomiku.

V rámci onemocnění covid-19 a přijetí následných mimořádných opatření je v hlavním městě ohroženo velké množství pracovních míst a ekonomické fungování především drobných, malých a středních podnikatelů a dalších poskytovatelů služeb.

 „Ať už bude forma finanční podpory jakákoliv, expertní skupina by mela řešit nejen mechanismus rozdělování peněz, ale také zdroje. Dopady na rozpočet Prahy zatím stále sčítáme, shodujeme se ale už nyní, že nechceme výrazně seškrtávat výdaje na investice. Čeká nás naopak výzva, jak poptávku stimulovat,“ uvedl náměstek Vyhnánek.

Podle vedení města by největší efektivitu pro pražskou ekonomiku přinesl okamžitý impuls přímo v místě, kde lze malými projekty podpořit zachování pracovních míst a tvorbu nových míst spojených s podnikatelskou aktivitou nevázanou na cestovní ruch, ale na jiné oblasti domácí i zahraniční poptávky.  

„Těší mě, že jsme našli konsensuální text usnesení a promítla se v něm pomoc především drobným, malým a středním podnikatelům a živnostníkům. Cílem musí být zachování provozu, ale i snaha o zachování zaměstnanosti. Pracujeme na komplexních návrzích řešení, které musejí mít dlouhodobé trvání, nikoli jen kroky jednorázové,“ uvedl pražský radní pro oblast správy majetku a majetkových podílů Jan Chabr (TOP 09). 

Zastupitelstvo včera přijalo usnesení, které mimo jiné navrhuje využít spolupráci s městskými částmi zaměřenou na cílenou podporu drobných, malých a středních podnikatelů a dalších poskytovatelů služeb přímo v jednotlivých městských částech.  

„V Praze je nejvíce podnikatelů, kteří roky přispívají do městské i státní kasy. Vzniká tu čtvrtina hrubého domácího produktu. Je to povinnost naše i státu jim co nejvíce pomoci a zachránit pracovní místa, která vytvářejí,“ řekl předseda klubu Spojené síly pro Prahu Jiří Pospíšil.  

Aby však tento impuls přinesl reálný efekt pro pražskou ekonomiku, je nutná další podpora ze strany vlády. Hlavní město proto vládu vyzvalo, aby neprodleně přijala efektivní opatření na podporu podnikání a poskytování služeb, která nebudou vylučovat podnikatele a poskytovatele služeb na území hlavního města Prahy ze systému státní podpory.

Praha každý rok generuje až čtvrtinu HDP celé České republiky, proto by podle zastupitelstva měla podpora systematicky mířit i do hlavního města, nikoli pouze do zbytku republiky. 

V diskusi zastupitelé rovněž kritizovali vládu, že v současné době nemá žádný plán, jak pražské podnikatele podpořit. Právě proto bylo do dokumentu vloženo, aby primátor jednal s vládou.

„Jsem rád, že nakonec zastupitelstvo všemi hlasy schválilo řadu opatření, která mají pomoci podnikatelům v Praze. Rychlé vytvoření fondu, na kterém se shodla koalice s opozicí, pak má ještě navíc psychologický efekt – perspektiva, naděje a plán, jak překlenout tuto zcela bezprecedentní dobu. Konec karantény totiž bude teprve začátkem nové doby, na kterou musíme být společně připraveni,“ sdělil poslanec a zároveň předseda zastupitelského klubu hnutí ANO Patrik Nacher.


Zpravodaj k očkování do schránek Pražanů

Dnes v 07:30

Magistrát v těchto dnech rozesílá všem obyvatelům metropole speciální zpravodaj s aktuálními informacemi k očkování proti onemocnění covid-19. Cílem je doručit skutečně všem Pražanům objektivní a ověřené informace o očkování.

Praha 9: Ochranné pomůcky pro seniory

8. dubna 2021 v 09:18

Praha 9 rozdává každé pondělí seniorům ochranné pomůcky proti covidu-19.

Praha 9 chce jít vlastní cestou testování

7. dubna 2021 v 18:31

Praha 9 vyzkoušela v pilotním projektu všechny dostupné antigenní testy pro potřeby škol a školek. Jedinou spolehlivou a zároveň ekonomicky přijatelnou metodou je takzvané poolováni, vyhodnocování pomocí kolektivního testování PCR. Spolupráce probíhala s renomovanou českou laboratoří, tak byla...

V úterý přibylo 465 případů koronaviru, nejméně ve všední den od poloviny prosince

7. dubna 2021 v 11:37

V metropoli v úterý přibylo 465 potvrzených případů koronaviru, je to nejnižší nárůst ve všední den od 14. prosince. Počet zemřelých s onemocněním covid-19 od začátku epidemie v hlavním městě stoupl na 2500, uvedla ČTK.

Praha 6: Roušky na poliklinice Pod Marjánkou

7. dubna 2021 v 09:53

Praha 6 opět vydává roušky na poliklinice Pod Marjánkou. 

Pražští sociální pracovníci pečující o potřebné budou očkováni

7. dubna 2021 v 07:08

Registrace sociálních pracovníků a dalších pečovatelů, kteří pomáhají ohroženým skupinám obyvatel v každodenním životě, bude spuštěna ve středu 7. dubna.

Další články
Nahoru