Dnes Pondělí - jasno 23°C
Zítra Úterý - skorojasno 21°C
Pondělí 29. 5. 2023
Svátek má Maxmilián a Maxim
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha prověří možnost zákonem omezit protesty blokující dopravu
Jeden z pochodů omezujících provoz na severojižní magistrále v centru Prahy. Foto: Facebook Poslední generace

Praha prověří možnost zákonem omezit protesty blokující dopravu

Praha nechá prověřit, zda by bylo možné prostřednictvím zákonodárné iniciativy zamezit blokování dopravy na dopravních tepnách při protestech či jiných shromážděních. Radě města to v úterý doporučil dopravní výbor zastupitelstva. Otázku město řeší v souvislosti s protesty aktivistů z Poslední generace CZ, kteří pořádají opakované pochody po magistrále a požadují snížení nejvyšší povolené rychlosti v metropoli na 30 kilometrů v hodině.

Materiál na výbor předložil jeho předseda Martin Sedeke (ODS). Usnesení konstatuje, že výbor nepovažuje za možné plošné zavedení rychlosti 30 km/hod na všech pražských silnicích, nesouhlasí s aktivisty zvolenou formou protestů a doporučuje radě města předložit zastupitelům materiál, jehož obsahem bude zákonodárná iniciativa navrhující změnu příslušných právních norem tak, aby nebylo možné blokovat komunikace I. třídy na území Prahy.

Sedeke uvedl, že s ohledem na zakotvení shromažďovacího práva v Listině základních práv a svobod existují dva právní názory na to, zda je možné zmíněnou úpravu provést. „Cílem je požádat vedení hlavního města, aby prověřilo právní nástroje, zda to je, nebo není možné," řekl. Dodal, že otázku konzultoval s odborníky z Právnické fakulty Univerzity Karlovy a ani mezi nimi nepanoval jednotný názor.

S usnesením nesouhlasil bývalý radní města pro dopravu a nynější opoziční zastupitel Adam Scheinherr (Praha Sobě). „Já bych se do toho v žádném případě nepouštěl," řekl. Protesty aktivistů jsou podle něj krátké a nijak zásadně dopravu neblokují. Pokud by někdo skutečně hodiny blokoval dopravní tepnu a významně tak zasáhl do fungování města, je možné podle Scheinherra možné zasáhnout už nyní.

Pirátský zastupitel Jaromír Beránek se neúspěšně pokusil prosadit protinávrh, který by vedení města uložil prověřit omezení rychlostního limitu 30 km/h v rezidenčních zónách a dalších oblastech, kde by to mělo mít prokazatelné pozitivní přínosy.

Aktivisté začali s pořádáním pochodů blokujících frekventovanou magistrátu v centru Prahy 1. března a zatím se jich konalo 13, poslední 10. května. Podle dřívějších vyjádření hodlají v protestech pokračovat, dokud pražskou radnici k zavedení plošného snížení rychlosti nepřimějí. Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) se s nimi před několika týdny sešel a vyzval je k ukončení blokád. Magistrát snížit rychlost plošně neplánuje, i když se omezení rychlosti nebrání v rezidenčních čtvrtích.

Akce se konají na základě shromažďovacího práva garantovaného Listinou základních práv a svobod, takže pražský magistrát ohlášenou akci může zakázat jenom v omezeném počtu případů, například pokud se kryje s jinou dříve ohlášenou akcí na stejném místě nebo oznámený účel shromáždění podněcuje k násilí nebo rasové segregaci.


Autor: ČTK

Dopravní vycházka v Praze 6: Elektrifikace linky 131

26. května 2023 v 11:59

Radní pro dopravu Prahy 6 Ondřej Matěj Hrubeš zve v pondělí 29. května na dopravní vycházku na téma elektrifikace linky 131.

Praha 11: Linku 213 se povedlo zachránit, změn v dopravě bude od soboty hodně

25. května 2023 ve 20:05

Od soboty 27. května dojde v souvislosti s prodloužením tramvajové tratě z Modřan na Libuš k několika změnám v dopravě v rámci Jižního Města. Například nová linka 126 nabídne od poslední květnové soboty obyvatelům Jižního Města časté spojení s Křeslicemi a nádražím v Uhříněvsi. Nahradí například...

ČD posílí dopravu na sobotní Pochod Praha – Prčice

18. května 2023 ve 12:26

České dráhy výrazně posílí dopravu na 56. ročník Pochodu Praha – Prčice, který se koná už tuto sobotu 20. května. Vzhledem k očekávanému velkému zájmu o přepravu do míst startů dopravce vypraví na trati z Prahy přes Benešov u Prahy a Olbramovice do Tábora a Sedlčan posilové vlaky a zvětší kapacitu...

Zklidňování dopravy na obou březích Vltavy? Zastupitelé Prahy 1 schválili memorandum

17. května 2023 ve 21:02

Na návrh radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) projednali zastupitelé Prahy 1 Memorandum o zklidnění dopravy na obou březích Vltavy.

Praha 6: Nové možnosti parkování pro dědinské

16. května 2023 v 08:49

Obyvatelé Dědiny mohou od května parkovat na nevyužívané odstavné ploše v blízkosti sídliště. Praha 6 se na tom dohodla s majitelem pozemku, ministerstvem obrany. Částečně se tak podaří nahradit parkovací místa, která dočasně chybí kvůli stavbě tramvajové trati a...

Další články
Nahoru