Dnes Pondělí - jasno 7°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 22. 4. 2024
Svátek má Evženie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha prověří možnost zákonem omezit protesty blokující dopravu
Jeden z pochodů omezujících provoz na severojižní magistrále v centru Prahy. Foto: Facebook Poslední generace CZ

Praha prověří možnost zákonem omezit protesty blokující dopravu

Praha nechá prověřit, zda by bylo možné prostřednictvím zákonodárné iniciativy zamezit blokování dopravy na dopravních tepnách při protestech či jiných shromážděních. Radě města to v úterý doporučil dopravní výbor zastupitelstva. Otázku město řeší v souvislosti s protesty aktivistů z Poslední generace CZ, kteří pořádají opakované pochody po magistrále a požadují snížení nejvyšší povolené rychlosti v metropoli na 30 kilometrů v hodině.

Materiál na výbor předložil jeho předseda Martin Sedeke (ODS). Usnesení konstatuje, že výbor nepovažuje za možné plošné zavedení rychlosti 30 km/hod na všech pražských silnicích, nesouhlasí s aktivisty zvolenou formou protestů a doporučuje radě města předložit zastupitelům materiál, jehož obsahem bude zákonodárná iniciativa navrhující změnu příslušných právních norem tak, aby nebylo možné blokovat komunikace I. třídy na území Prahy.

Sedeke uvedl, že s ohledem na zakotvení shromažďovacího práva v Listině základních práv a svobod existují dva právní názory na to, zda je možné zmíněnou úpravu provést. „Cílem je požádat vedení hlavního města, aby prověřilo právní nástroje, zda to je, nebo není možné," řekl. Dodal, že otázku konzultoval s odborníky z Právnické fakulty Univerzity Karlovy a ani mezi nimi nepanoval jednotný názor.

S usnesením nesouhlasil bývalý radní města pro dopravu a nynější opoziční zastupitel Adam Scheinherr (Praha Sobě). „Já bych se do toho v žádném případě nepouštěl," řekl. Protesty aktivistů jsou podle něj krátké a nijak zásadně dopravu neblokují. Pokud by někdo skutečně hodiny blokoval dopravní tepnu a významně tak zasáhl do fungování města, je možné podle Scheinherra možné zasáhnout už nyní.

Pirátský zastupitel Jaromír Beránek se neúspěšně pokusil prosadit protinávrh, který by vedení města uložil prověřit omezení rychlostního limitu 30 km/h v rezidenčních zónách a dalších oblastech, kde by to mělo mít prokazatelné pozitivní přínosy.

Aktivisté začali s pořádáním pochodů blokujících frekventovanou magistrátu v centru Prahy 1. března a zatím se jich konalo 13, poslední 10. května. Podle dřívějších vyjádření hodlají v protestech pokračovat, dokud pražskou radnici k zavedení plošného snížení rychlosti nepřimějí. Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) se s nimi před několika týdny sešel a vyzval je k ukončení blokád. Magistrát snížit rychlost plošně neplánuje, i když se omezení rychlosti nebrání v rezidenčních čtvrtích.

Akce se konají na základě shromažďovacího práva garantovaného Listinou základních práv a svobod, takže pražský magistrát ohlášenou akci může zakázat jenom v omezeném počtu případů, například pokud se kryje s jinou dříve ohlášenou akcí na stejném místě nebo oznámený účel shromáždění podněcuje k násilí nebo rasové segregaci.


Autor: ČTK

Praha 6: Jak řešit pěší propojení Kladenské a Africké ulice

20. dubna 2024 ve 12:09

Pokud se chcete zapojit do rozhodování, která ze tří uvažovaných variant má šanci na realizaci, přijměte pozvání na veřejné setkání v úterý 23. dubna v 17 hodin u trafačky za domem na adrese Kladenská 12.

Děti rozdají smajlíky a mračouny

20. dubna 2024 v 08:07

Akce Smajlík vrací do ulic Prahy 4. Dopravně preventivní akci pořádá radnice a Policie České republiky. Děti si opět připravily pro řidiče smajlíky a mračouny.

V úseku Hradčanská – Strossmayerovo náměstí nahradí tramvaje autobusy

15. dubna 2024 v 10:22

Od středy 17. dubna do neděle 28. dubna bude z důvodu oprav přerušen tramvajový provoz v úseku Hradčanská – Strossmayerovo náměstí.

Praha 6: Přestupky nově vyřešíte v Poliklinice Pod Marjánkou

8. dubna 2024 v 07:17

Ve dnech 18. a 19. dubna bude pro veřejnost uzavřený odbor přestupkového řízení, protože se bude stěhovat z adresy Dr. Zikmunda Wintra 768/20 do Polikliniky Pod Marjánkou.

Další články
Nahoru