Praha prověří možnost obnovení pomníku maršála Radeckého na Malostranském náměstí
3. září 2024 16:40
Rada Prahy na pondělním zasedání projednala prověření záměru obnovy památníku maršála Radeckého na Malostranském náměstí. V součinnosti s Galerií hl. m. Prahy bude zpracována studie technologických a finančních variant pořízení kopie sochy maršála Radeckého vedené ve sbírkách Národního muzea a celkových nákladů pro umístění sochy na náměstí.
„Považuji dnešní krok rady za důležitou součást snahy o návrat sochy maršála Radeckého na její právoplatné místo. Obnova tohoto pomníku bude mít význam nejen pro připomínku tohoto vojevůdce, ale také pro uctění českých vojáků, kteří pod jeho vedením statečně bojovali za naši vlast. Při návrhu jsme důsledně zohlednili respekt k historii daného místa a snažili se minimalizovat dopady na archeologické vrstvy. Jsem přesvědčen, že obnova pomníku přinese významný uměleckohistorický přínos a podpoří kulturní rozvoj našeho města,“ řekl náměstek primátora Prahy pro kulturu, cestovní ruch, památkovou péči, výstavnictví, národnostní menšiny a animal welfare Jiří Pospíšil (TOP 09).
Galerie hl. m. Prahy zpracuje studii technologických a finančních variant pořízení kopie sochy maršála Radeckého, a to včetně podstavce pomníku tak, aby byl navržen vhodnou formou.
Součástí usnesení pražských radních je i zajištění stavebního a archeologického průzkumu Malostranského náměstí s ohledem na umístění pomníku. Ta se uskuteční na základě studie, která byla pro Spolek Radecký Praha zpracována Atelierem Hájek.
Metropole v této záležitosti oslovila i italskou ambasádu v Praze, která proti návratu pomníku s ohledem na historické souvislosti nemá námitky. Pomník tohoto rakouského maršála byl na Malostranském náměstí mezi lety 1858 a 1919. Sochu by v případě umístění na náměstí doplnily edukativní texty objektivně popisující osobnost maršála a jeho roli v dějinách.
Podle Pospíšila jde pouze o první krok pro případný návrat sochy. „Není to rozhodnutí o tom, že by se pomník obnovoval,“ řekl. I když místo pomníku již bylo předjednáno, při následném prověřování budou navrženy různé varianty, na základě kterých potom budou moci radní rozhodnout, dodal.
Proti návratu pomníku se staví koaliční Piráti. „Za Piráty jsme tento záměr nemohli podpořit. Je to téma, které zbytečně štěpí společnost. Na místo toho, abychom řešili budoucnost, pitvají se reinterpretace minulosti. V obnově pomníků, nebo podpoře kontroverzních kultů osobností nevidíme žádnou přidanou hodnotu," uvedla místopředsedkyně zastupitelské klubu Pirátů Magdalena Valdmanová.
Předseda zastupitelského klubu ANO Nacher uvedl, že věc bude hnutí probírat na klubu a každý zastupitel bude mít možnost k otázce zaujmou vlastní postoj. Dodal nicméně, že on sám by považoval za vhodnější postavit pomník obětem střelby na Filozofické fakultě či masakru v Izraeli. Podle šéfa pražského ANO Ondřeje Prokopa by město mělo o návratu vést širší diskuzi.