Dnes Středa - zatazeno 10°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 11°C
Středa 24. 4. 2024
Svátek má Jiří
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha propojí kolektory mezi Senovážným náměstím a Hlávkovým mostem
Jeden z kolektorů v centru Prahy. Foto: archiv

Praha propojí kolektory mezi Senovážným náměstím a Hlávkovým mostem

Hlavní město propojí kolektory mezi Senovážným náměstím a tím, který vede pod Vltavou pod Hlávkovým mostem. Projekční práce by měly začít ještě v letošním roce a stavba by mohla začít v tomto volebním období, tedy do podzimu 2026. ČTK to v rozhovoru řekl pražský radní Michal Hroza (TOP 09). Náklady na propojení kolektorů zatím nejsou známy, avšak podle dřívějších odhadů by se měl pohybovat okolo 500 milionů korun. Kolektory jsou podzemní tunely, kterými vedou inženýrské sítě.

„My bychom chtěli už letos začít projektovat propojení kolektoru Centrum a Hlávkův most. Myslím si, že od chvíle, kdy začneme projektovat, tak by to do fáze realizace nemělo trvat déle než tři roky. Bavíme se o zahájení v tomto volebním období," řekl Hroza.

Kromě inženýrských sítí, kterými jsou třeba vodovodní potrubí nebo elektrické vedení, by kolektorem v budoucnu mohlo vést dálkové zásobování teplem Bubnů-Zátor v Praze 7 z plánovaného energocentra v Ústřední čistírně odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Kdy centrum vznikne, zatím není jasné.

Náklady na propojení kolektorů mezi Senovážným náměstím a Hlávkovým mostem zatím nejsou vyčísleny. „Platí ale, že stavba asi metru kolektoru vyjde zhruba na jeden milion korun. Analýzu předpokládané ceny zatím ale nemáme, tak daleko (v přípravě projektu) ještě nejsme," řekl Hroza.

Kromě výše zmíněného projektu plánuje město výstavbu kolektorů ještě na dalších místech. V současné době podle radního chystá studie proveditelnosti pro kolektory na Václavském náměstí a v Ječné. Kdy se začne s přípravou projektů pro tato místa, jasné není.

Podzemní vedení inženýrských sítí má v Praze na starosti městská firma Kolektory Praha. Město má podzemích sítí asi 94 kilometrů.


Autor: ČTK

Byla vyhlášena studentská literární soutěž v angličtině k výročí Listopadu

Včera v 18:02

Studenti středních a vysokých škol v Česku a na Slovensku se mohou zúčastnit nové literární soutěže. V eseji, reportáži nebo povídce na téma spojené s odkazem Sametové revoluce, od níž letos uplyne 35 let, mohou své práce v angličtině posílat do 30. června. Výsledky plánuje Anglo-americká vysoká...

Škola a školka hledají školníka

21. dubna 2024 v 10:05

ZŠ a MŠ Praha 4, Sdružení 1080 přijme do svého kolektivu od 1. srpna na hlavní pracovní poměr školníka. Jeho úkoly budou zahrnovat běžné údržbářské a provozní práce ve škole a na školním pozemku.

Praha 14 uspořádala deváté setkání koordinátorů environmentální výchovy

21. dubna 2024 v 10:03

Praha 14 byla letos již podeváté hostitelem setkání koordinátorů environmentální výchovy v pražských mateřských, základních a středních školách. Na organizaci dubnové akce se vedle městské části i tentokrát podílely dvě stálice: „Ekoškola“ ZŠ Generála Janouška, vedená ředitelkou Jaroslavou...

Další články
Nahoru