Dnes Čtvrtek - jasno 26°C
Zítra Pátek - polojasno 25°C
Čtvrtek 11. 8. 2022
Svátek má Zuzana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha pronajme byty obětem běloruských represí. Chce navázat na tradici pomoci lidem prchajícím z Ruska
Loni v srpnu vyvěsili členové vedení Prahy z balkónu magistrátu historickou běloruskou vlajku. Byl to akt na podporu protirežimních demonstrací. Foto: Magistrát hl. m. Prahy

Praha pronajme byty obětem běloruských represí. Chce navázat na tradici pomoci lidem prchajícím z Ruska

Vedení Prahy na svém dnešním jednání schválilo pronájem šesti bytů pro běloruské občany zraněné či pronásledované tamním režimem. Praha tak vyhověla žádosti odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra (MV ČR). 

„Už v srpnu Praha vyjádřila podporu svobodné občanské společnosti v Bělorusku vyvěšením červenobílé vlajky a nasvícením Petřínské rozhledny. Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům, které pomůžou obětem jednoho z posledních nedemokratických režimů v Evropě. Navazujeme tak na masarykovskou tradici československé pomoci lidem prchajícím z bolševického Ruska, kteří se po roce 1921 usadili v Dejvicích a Bubenči,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). 

Měsíční nájemné je předjednáno ve výši 180 korun za metr čtvereční, což je vyšší než standardní cena v městských bytech. Byty byly nabídnuty k prohlídce MV ČR, které následně pro konkrétní byt doporučilo nájemce.

„Za toto volební období jsme v Praze pronajali 269 sociálních bytů, z toho například47 bytů rodinám z ubytoven, 19 bytů rodinám z azylových domů a 80 bytů rodinám samoživitelů, 57 bytů zvláštního určení lidem se zdravotním postižením, 151 seniorských bytů a 204 bytů zástupcům podporovaných profesí. Šest bytů, které město pronajme ohroženým Bělorusům, je tak pouze zlomek z celkového počtu pronajatých městských bytů. Obětem běloruského režimu to však zajistí návrat k důstojnému, klidnému a bezpečnému životu,” doplnil radní pro oblast bydlení Adam Zábranský (Piráti).

V rámci zdravotně humanitárního programu MEDEVAC Česká republika od 90. let 20. století poskytuje zdravotní péči a pomoc osobám z krizových regionů z celého světa. Součástí této pomoci je často i poskytnutí ochrany před nedemokratickými režimy.

Proto Česká republika přijala skupinu osob, které se staly obětí běloruského režimu, a nabídla jim zdravotní péči a ochranu, protože se nyní nemůžou bezpečně vrátit do své země.

Nájemcům bytů bude v rámci státního integračního programu poskytována i přímá podpora zajištění bydlení, tedy pomoc s úhradou prvních nájmů, se základním vybavením domácnosti a podobně. Ve většině případů se podle dnes schváleného dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku.


Autor: Jan Puci

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek potřebný pro smíchovský terminál

6. srpna 2022 v 17:58

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek za účelem realizace „Terminálu Smíchov“, na němž bude po celý rok 2024 zřízeno stanoviště pro stavbu. O rozhodnutí městské části informovala její mluvčí Lenka Abessi.  

Praha 1 je podle Hlídače státu nejlépe hospodařící městská část

5. srpna 2022 v 07:53

První městská část má podle Hlídače státu nejlépe hospodařící radnici v celé Praze. Zároveň je zde také nejnižší riziko korupce.

Zákaznické centrum PVK se vrací do Dykovy ulice

3. srpna 2022 ve 21:09

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací se vrací a od pondělí 8. srpna bude opět fungovat v Dykově ulici na pražských Vinohradech.

Další články
Nahoru