Dnes Sobota - zatazeno 7°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 11°C
Sobota 17. 4. 2021
Svátek má Rudolf
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha prodloužila zákaz průjezdu aut na Smetanově nábřeží, některé městské části jsou proti
Na Smetanově nábřeží nejezdí od května kolem tramvajové zastávky Národní divadlo auta, ale jsou tu restaurační predzahrádky. Foto: JP

Praha prodloužila zákaz průjezdu aut na Smetanově nábřeží, některé městské části jsou proti

Pražský magistrát prodloužil do konce roku zákaz průjezdu aut na části Smetanova nábřeží ve směru od Národního divadla. Dnes na to upozornil Radiožurnál. Primátorův náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě) následně informací potvrdil ČTK. Praha 1, na jejímž území se dotčený úsek nachází, je proti. Stejně jako Praha 5, která leží na druhém břehu Vltavy.

Podle Scheinherra se na úseku od křižovatky u Národního divadla směrem ke Karlovu mostu omezení osvědčilo především zvýšením plynulosti tramvajového provozu. Jezdí zde páteřní linka 17 a dále linky 2 a 18, denně přepraví přes třicet tisíc cestujících. Scheinherr uvedl, že opatření také pomohlo chodcům. Uzavírka platí od druhé poloviny května. Opatření vyvolalo velkou kritiku ze strany opozičních ODS a ANO a také vedení Prahy 1 a Prahy 5, nelíbilo se ani sousední Praze 2.

Starosta první městské části Petr Hejma (STAN) je aktuálním rozhodnutím o prodloužení uzavírky překvapen. „Očekávám, že od čtvrtka 1. října bude toto nešťastné opatření vzhledem k jeho přechodné platnosti pouze do konce září odstraněno. O dalším postupu bude jednáno na úrovni radních pro dopravu všech dotčených městských částí,“ reagoval.

„Nevím, z jakého šetření pan náměstek čerpal, ale z mých poznatků se naprosto jistě neosvědčila předzahrádka restaurací u kolejiště tramvaje. Nikdy jsem tam neviděl více jak dva lidi. Příští týden budeme řešit uzavírky obou nábřeží jako celek na základě výzkumů,“ řekl předseda dopravního výboru Prahy 5 Jan Panenka (ODS).

Vzhledem k očekávanému jednání, které mělo proběhnout už uplynulý týden, ale kvůli událostem spojených s řešením pandemie bylo odsunuto až na příští týden, je překvapen dnešním oznámením primátorova náměstka Scheinherra.

Plán na další úpravy

Magistrát plánuje na obou březích Vltavy další úpravy, které mají zlepšit provoz tramvají. Spoje jedoucí od Tančícího domu stojí na zastávce Národní divadlo na začátku Smetanova nábřeží vedle křižovatky u mostu Legií. Soupravy jedoucí v opačném směru mají zastávku s názvem Národní divadlo až před Žofínem.

Od jara se jedná o tom, že sem by se k Žofínu přesunula zmiňovaná zastávka z nábřeží, takže by tramvaje z obou směrů stály na stejném úrovni. Pár stovek metrů odtud by ve směru od Národního divadla vznikla nová zastávka Karlovy lázně. Ta sice existuje, ale jen ve směru od Staroměstské k divadlu.

Těmito úpravami by také došlo k odstranění duplicitních stání pro tramvaje linek 18 a 2, které jedou od stanice metra Národní třída. V ulici Národní, krátce před mostem Legií stojí na zastávce Národní třída. Pak zahnou doprava na Smetanovo nábřeží a stojí na zastávce Národní divadlo. Ujedou přitom sotva sto metrů.

Jedná se také o úpravách již stojících zastávek. Rozšíření by se měly dočkat nástupní můstky na zastávkách u stanic metra Staroměstská a Malostranská. Jsou příliš úzké, takže když je špička, cestující mají problém se na ostrůvek vejít a vstupují do vozovky.

Proměny by se měla dočkat i tramvajová zastávka Újezd pro soupravy jedoucí od mostu. Cestující vystupující z tramvaje zde vstupují přímo do vozovky.


Pokračuje rekonstrukce Štěrboholské spojky

Včera ve 21:44

Technická správa komunikací zahájí v sobotu 24. dubna další etapu rekonstrukce Štěrboholské spojky, jedné z radiál Městského okruhu na východě Prahy.

Sezonní vlaky z Prahy do středních Čech vyjedou v sobotu

15. dubna 2021 ve 12:07

V sobotu 17. dubna vyjedou po delší zimní přestávce opět sezonní víkendové rekreační vlaky PID dopravců České dráhy a KŽC Doprava, které spojují metropoli s turisticky atraktivními lokalitami středních Čech i sousedních krajů. 

Bubenečský tunel bude od čtvrtka do pátku uzavřen

13. dubna 2021 v 07:57

Pravidelná údržba a kontrola technologie tunelů uzavře Bubenečský tunel od čtvrtka 15. dubna od 23 hodin do pátku 16. dubna do 5 hodin.

Noční omezení provozu v Těšnovském tunelu

12. dubna 2021 ve 20:52

Z důvodu mytí stěn a stropu bude omezen provoz v Těšnovském tunelu.

Praha 6: Anketa k zónám placeného stání

12. dubna 2021 v 09:53

Parkovací zóny jsou v Praze 6 aktuálně zavedeny na většině území městské části. Jde o části Dejvic, Bubenče, Hanspaulky, Vokovic a Veleslavína, Břevnova, Střešovic či Ořechovky.

Další články
Nahoru