Dnes Středa - zatazeno 7°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 2°C
Středa 20. 1. 2021
Svátek má Ilona
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha prodloužila zákaz průjezdu aut na Smetanově nábřeží, některé městské části jsou proti
Na Smetanově nábřeží nejezdí od května kolem tramvajové zastávky Národní divadlo auta, ale jsou tu restaurační predzahrádky. Foto: JP

Praha prodloužila zákaz průjezdu aut na Smetanově nábřeží, některé městské části jsou proti

Pražský magistrát prodloužil do konce roku zákaz průjezdu aut na části Smetanova nábřeží ve směru od Národního divadla. Dnes na to upozornil Radiožurnál. Primátorův náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě) následně informací potvrdil ČTK. Praha 1, na jejímž území se dotčený úsek nachází, je proti. Stejně jako Praha 5, která leží na druhém břehu Vltavy.

Podle Scheinherra se na úseku od křižovatky u Národního divadla směrem ke Karlovu mostu omezení osvědčilo především zvýšením plynulosti tramvajového provozu. Jezdí zde páteřní linka 17 a dále linky 2 a 18, denně přepraví přes třicet tisíc cestujících. Scheinherr uvedl, že opatření také pomohlo chodcům. Uzavírka platí od druhé poloviny května. Opatření vyvolalo velkou kritiku ze strany opozičních ODS a ANO a také vedení Prahy 1 a Prahy 5, nelíbilo se ani sousední Praze 2.

Starosta první městské části Petr Hejma (STAN) je aktuálním rozhodnutím o prodloužení uzavírky překvapen. „Očekávám, že od čtvrtka 1. října bude toto nešťastné opatření vzhledem k jeho přechodné platnosti pouze do konce září odstraněno. O dalším postupu bude jednáno na úrovni radních pro dopravu všech dotčených městských částí,“ reagoval.

„Nevím, z jakého šetření pan náměstek čerpal, ale z mých poznatků se naprosto jistě neosvědčila předzahrádka restaurací u kolejiště tramvaje. Nikdy jsem tam neviděl více jak dva lidi. Příští týden budeme řešit uzavírky obou nábřeží jako celek na základě výzkumů,“ řekl předseda dopravního výboru Prahy 5 Jan Panenka (ODS).

Vzhledem k očekávanému jednání, které mělo proběhnout už uplynulý týden, ale kvůli událostem spojených s řešením pandemie bylo odsunuto až na příští týden, je překvapen dnešním oznámením primátorova náměstka Scheinherra.

Plán na další úpravy

Magistrát plánuje na obou březích Vltavy další úpravy, které mají zlepšit provoz tramvají. Spoje jedoucí od Tančícího domu stojí na zastávce Národní divadlo na začátku Smetanova nábřeží vedle křižovatky u mostu Legií. Soupravy jedoucí v opačném směru mají zastávku s názvem Národní divadlo až před Žofínem.

Od jara se jedná o tom, že sem by se k Žofínu přesunula zmiňovaná zastávka z nábřeží, takže by tramvaje z obou směrů stály na stejném úrovni. Pár stovek metrů odtud by ve směru od Národního divadla vznikla nová zastávka Karlovy lázně. Ta sice existuje, ale jen ve směru od Staroměstské k divadlu.

Těmito úpravami by také došlo k odstranění duplicitních stání pro tramvaje linek 18 a 2, které jedou od stanice metra Národní třída. V ulici Národní, krátce před mostem Legií stojí na zastávce Národní třída. Pak zahnou doprava na Smetanovo nábřeží a stojí na zastávce Národní divadlo. Ujedou přitom sotva sto metrů.

Jedná se také o úpravách již stojících zastávek. Rozšíření by se měly dočkat nástupní můstky na zastávkách u stanic metra Staroměstská a Malostranská. Jsou příliš úzké, takže když je špička, cestující mají problém se na ostrůvek vejít a vstupují do vozovky.

Proměny by se měla dočkat i tramvajová zastávka Újezd pro soupravy jedoucí od mostu. Cestující vystupující z tramvaje zde vstupují přímo do vozovky.


Praha 2: Odbor dopravy a územního rozvoje v karanténě

Včera v 16:47

Odbor dopravy a územního rozvoje (ODÚR) Prahy 2 bude fungovat od středy 20. ledna v omezeném režimu.

Dopravní omezení v Průběžné

14. ledna 2021 v 07:34

V souvislosti s pokračováním stavebních prací bude od 16. do 30. ledna uzavřena část ulice Průběžná v Praze 10. Uzavřen bude úsek mezi ulicemi Na Padesátém a Švehlova v obou směrech. 

Praha 12 chce letos dokončit novou školku Mydlinky

12. ledna 2021 v 15:11

Prioritou dvanácté městské části pro letošní rok je dokončení stavby nové radnice. „Dále bychom v tomto roce chtěli začít se stavbou nové čtyřtřídní mateřské školy Mydlinky a dokončit ji v příštím roce,“ uvedl místostarosta Prahy 12 Jiří Fremr (ODS).

Bubenečský tunel od čtvrtka v noci uzavřen

12. ledna 2021 v 11:03

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie tunelů TKB bude Bubenečský tunel od čtvrtka 14. ledna od 23 hodin do pátku 15. ledna do 5 hodin uzavřen.

Od středy bude uzavřen tunel Mrázovka

11. ledna 2021 v 10:35

Z důvodu čištění kamer, pravidelné údržby a kontroly technologie bude tunel Mrázovka od středy 13. ledna od 23 hodin do čtvrtka 14. ledna do 5 hodin uzavřen.

V oblasti Petřin bude dva měsíce výluka pěti autobusových linek

10. ledna 2021 v 10:47

Od úterý 12. ledna začíná výluka na autobusových linkách 108, 168, 191, 260 a 910 v oblasti Petřin. Z důvodu pokračujících oprav kanalizace v ulici Na Petřinách bude od úterý 12. ledna po dobu přibližně dva měsíců vyloučen provoz mezi zastávkami Petřiny – Sídliště Petřiny pouze...

Další články
Nahoru