dnes
Čtvrtek - zatazeno
12°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
13°C
Praha prodloužila zákaz průjezdu aut na Smetanově nábřeží, některé městské části jsou proti
Na Smetanově nábřeží nejezdí od května kolem tramvajové zastávky Národní divadlo auta, ale jsou tu restaurační predzahrádky. Foto: JP

Praha prodloužila zákaz průjezdu aut na Smetanově nábřeží, některé městské části jsou proti

Pražský magistrát prodloužil do konce roku zákaz průjezdu aut na části Smetanova nábřeží ve směru od Národního divadla. Dnes na to upozornil Radiožurnál. Primátorův náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě) následně informací potvrdil ČTK. Praha 1, na jejímž území se dotčený úsek nachází, je proti. Stejně jako Praha 5, která leží na druhém břehu Vltavy.

Podle Scheinherra se na úseku od křižovatky u Národního divadla směrem ke Karlovu mostu omezení osvědčilo především zvýšením plynulosti tramvajového provozu. Jezdí zde páteřní linka 17 a dále linky 2 a 18, denně přepraví přes třicet tisíc cestujících. Scheinherr uvedl, že opatření také pomohlo chodcům. Uzavírka platí od druhé poloviny května. Opatření vyvolalo velkou kritiku ze strany opozičních ODS a ANO a také vedení Prahy 1 a Prahy 5, nelíbilo se ani sousední Praze 2.

Starosta první městské části Petr Hejma (STAN) je aktuálním rozhodnutím o prodloužení uzavírky překvapen. „Očekávám, že od čtvrtka 1. října bude toto nešťastné opatření vzhledem k jeho přechodné platnosti pouze do konce září odstraněno. O dalším postupu bude jednáno na úrovni radních pro dopravu všech dotčených městských částí,“ reagoval.

„Nevím, z jakého šetření pan náměstek čerpal, ale z mých poznatků se naprosto jistě neosvědčila předzahrádka restaurací u kolejiště tramvaje. Nikdy jsem tam neviděl více jak dva lidi. Příští týden budeme řešit uzavírky obou nábřeží jako celek na základě výzkumů,“ řekl předseda dopravního výboru Prahy 5 Jan Panenka (ODS).

Vzhledem k očekávanému jednání, které mělo proběhnout už uplynulý týden, ale kvůli událostem spojených s řešením pandemie bylo odsunuto až na příští týden, je překvapen dnešním oznámením primátorova náměstka Scheinherra.

Plán na další úpravy

Magistrát plánuje na obou březích Vltavy další úpravy, které mají zlepšit provoz tramvají. Spoje jedoucí od Tančícího domu stojí na zastávce Národní divadlo na začátku Smetanova nábřeží vedle křižovatky u mostu Legií. Soupravy jedoucí v opačném směru mají zastávku s názvem Národní divadlo až před Žofínem.

Od jara se jedná o tom, že sem by se k Žofínu přesunula zmiňovaná zastávka z nábřeží, takže by tramvaje z obou směrů stály na stejném úrovni. Pár stovek metrů odtud by ve směru od Národního divadla vznikla nová zastávka Karlovy lázně. Ta sice existuje, ale jen ve směru od Staroměstské k divadlu.

Těmito úpravami by také došlo k odstranění duplicitních stání pro tramvaje linek 18 a 2, které jedou od stanice metra Národní třída. V ulici Národní, krátce před mostem Legií stojí na zastávce Národní třída. Pak zahnou doprava na Smetanovo nábřeží a stojí na zastávce Národní divadlo. Ujedou přitom sotva sto metrů.

Jedná se také o úpravách již stojících zastávek. Rozšíření by se měly dočkat nástupní můstky na zastávkách u stanic metra Staroměstská a Malostranská. Jsou příliš úzké, takže když je špička, cestující mají problém se na ostrůvek vejít a vstupují do vozovky.

Proměny by se měla dočkat i tramvajová zastávka Újezd pro soupravy jedoucí od mostu. Cestující vystupující z tramvaje zde vstupují přímo do vozovky.


Ve čtvrtek v noci bude uzavřen tunelový komplex Blanka

27. října 2020 v 06:45

Tunelový komplex Blanka bude od 29. října od 23:00 hodin do 30. října do 5 hodin uzavřen.

Pracoviště registru vozidel v Břevnově je z důvodu karantény zcela uzavřeno

25. října 2020 v 19:20

Od 26. října do odvolání je z důvodu karantény pracoviště registru vozidel odboru dopravněsprávních činností v Praze 6 – Břevnově, Radimova 39, mimo provoz. Nebude ani odbavovat klienty, kteří se objednali k návštěvě prostřednictvím rezervačního systému. 

U dopravního značení otestuje Praha inovativní technologie

25. října 2020 v 17:58

Pražští radní schválili projektový záměr s názvem Testování inovativní technologie pro správu dopravního značení. Realizací je pověřena městská společnost Operátor ICT (OICT). Cílem projektu je otestování IoT technologie, která poskytne například informace o GPS pozici nebo změně polohy oproti...

Nacher: Ministerstvo financí by se mělo na svět dívat méně úřednickýma očima

22. října 2020 ve 13:09

Jsem zklamaný negativním stanoviskem Ministerstva financí k návrhu na rozšíření kompetencí Finančního arbitra. A to nejen proto, že větší uplatnění mimosoudního řešení spotřebitelských sporů má hnutí ANO ve svém volebním programu, ale i proto, že k posilování práv spotřebitelů se vláda hlásí i ve...

Na křižovatce ulic Komunardů x Plynární x Ortenovo náměstí bude obnoveno signalizační zařízení

21. října 2020 v 17:14

V úterý 20. října zahájila Technická správa komunikací práce na křižovatce ulic Komunardů x Plynární x Ortenovo náměstí.

Další články
Nahoru