Dnes Pondělí - zatazeno 3°C
Zítra Úterý - snih 3°C
Pondělí 29. 11. 2021
Svátek má Zina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Praha prodloužila zákaz průjezdu aut na Smetanově nábřeží, některé městské části jsou proti
Na Smetanově nábřeží nejezdí od května kolem tramvajové zastávky Národní divadlo auta, ale jsou tu restaurační predzahrádky. Foto: JP

Praha prodloužila zákaz průjezdu aut na Smetanově nábřeží, některé městské části jsou proti

Pražský magistrát prodloužil do konce roku zákaz průjezdu aut na části Smetanova nábřeží ve směru od Národního divadla. Dnes na to upozornil Radiožurnál. Primátorův náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě) následně informací potvrdil ČTK. Praha 1, na jejímž území se dotčený úsek nachází, je proti. Stejně jako Praha 5, která leží na druhém břehu Vltavy.

Podle Scheinherra se na úseku od křižovatky u Národního divadla směrem ke Karlovu mostu omezení osvědčilo především zvýšením plynulosti tramvajového provozu. Jezdí zde páteřní linka 17 a dále linky 2 a 18, denně přepraví přes třicet tisíc cestujících. Scheinherr uvedl, že opatření také pomohlo chodcům. Uzavírka platí od druhé poloviny května. Opatření vyvolalo velkou kritiku ze strany opozičních ODS a ANO a také vedení Prahy 1 a Prahy 5, nelíbilo se ani sousední Praze 2.

Starosta první městské části Petr Hejma (STAN) je aktuálním rozhodnutím o prodloužení uzavírky překvapen. „Očekávám, že od čtvrtka 1. října bude toto nešťastné opatření vzhledem k jeho přechodné platnosti pouze do konce září odstraněno. O dalším postupu bude jednáno na úrovni radních pro dopravu všech dotčených městských částí,“ reagoval.

„Nevím, z jakého šetření pan náměstek čerpal, ale z mých poznatků se naprosto jistě neosvědčila předzahrádka restaurací u kolejiště tramvaje. Nikdy jsem tam neviděl více jak dva lidi. Příští týden budeme řešit uzavírky obou nábřeží jako celek na základě výzkumů,“ řekl předseda dopravního výboru Prahy 5 Jan Panenka (ODS).

Vzhledem k očekávanému jednání, které mělo proběhnout už uplynulý týden, ale kvůli událostem spojených s řešením pandemie bylo odsunuto až na příští týden, je překvapen dnešním oznámením primátorova náměstka Scheinherra.

Plán na další úpravy

Magistrát plánuje na obou březích Vltavy další úpravy, které mají zlepšit provoz tramvají. Spoje jedoucí od Tančícího domu stojí na zastávce Národní divadlo na začátku Smetanova nábřeží vedle křižovatky u mostu Legií. Soupravy jedoucí v opačném směru mají zastávku s názvem Národní divadlo až před Žofínem.

Od jara se jedná o tom, že sem by se k Žofínu přesunula zmiňovaná zastávka z nábřeží, takže by tramvaje z obou směrů stály na stejném úrovni. Pár stovek metrů odtud by ve směru od Národního divadla vznikla nová zastávka Karlovy lázně. Ta sice existuje, ale jen ve směru od Staroměstské k divadlu.

Těmito úpravami by také došlo k odstranění duplicitních stání pro tramvaje linek 18 a 2, které jedou od stanice metra Národní třída. V ulici Národní, krátce před mostem Legií stojí na zastávce Národní třída. Pak zahnou doprava na Smetanovo nábřeží a stojí na zastávce Národní divadlo. Ujedou přitom sotva sto metrů.

Jedná se také o úpravách již stojících zastávek. Rozšíření by se měly dočkat nástupní můstky na zastávkách u stanic metra Staroměstská a Malostranská. Jsou příliš úzké, takže když je špička, cestující mají problém se na ostrůvek vejít a vstupují do vozovky.

Proměny by se měla dočkat i tramvajová zastávka Újezd pro soupravy jedoucí od mostu. Cestující vystupující z tramvaje zde vstupují přímo do vozovky.


Autor: Jan Puci

Praha 5 schválila pravidla pro rozpočtové provizorium

24. listopadu 2021 ve 22:27

Na svém úterním zasedání zastupitelé Prahy 5 rozhodli, že pokud nebude včas schválen rozpočet na příští rok, začne městská část automaticky hospodařit od ledna v provizoriu. Nebude ho tak už muset schvalovat.

Vedení Prahy dostalo od zastupitelů za úkol rozšířit síť adiktologických služeb

21. listopadu 2021 ve 23:33

Na svém listopadovém zasedání pražští zastupitelé projednali petici s názvem „Za bezpečnou a čistou Prahu 5“, adresovanou hlavnímu městu. Občané Smíchova žijící v blízkosti kontaktních center shromáždili stovky podpisů, jejich cílem je ulevit od pohybu enormního množství narkomanů v této...

Další články
Nahoru