Dnes Pátek - obcasny-dest 12°C
Zítra Sobota - oblacno 13°C
Pátek 1. 3. 2024
Svátek má Bedřich
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha prodloužila připomínkování návrhu změn zón placeného stání
Modré parkovací zóny jsou určeny primárně pro rezidenty dané oblasti. Ilustrační foto: archiv

Praha prodloužila připomínkování návrhu změn zón placeného stání

Praha prodloužila městským částem o dva týdny termín pro podání připomínek k návrhu reformy systému zón placeného stání. Původně končila lhůta dnes, magistrát ji prodloužil do konce měsíce. Koalice bude poté ještě o úpravách systému jednat, první návrh proto zatím neobsahuje případné úpravy cen za parkování. ČTK to sdělil primátorův náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti). Zóny začaly fungovat v 90. letech a platí zejména v centru a širším centru města. Rezidenti za roční parkovací kartu platí 1200 korun.

Návrh úprav, který magistrát rozeslal městským částem začátkem loňského prosince, zahrnuje například celoměstské parkovací karty pro návštěvníky, možnost pro rezidenty platit méně za menší oblast povoleného parkování, umožnění měsíčních plateb nebo zvláštní povolení pro zásobování a pečovatele. Ruší přenosná parkovací oprávnění nebo parkování zdarma pro elektromobily. Rozsah zón by měl zůstat zachován.

Návrh nezahrnuje nové ceny, o kterých podle Hřiba bude vedení metropole ještě jednat. I když změny vychází z koaličního prohlášení, stále na nich podle náměstka nepanuje koaliční shoda. „Tu budeme hledat až po obdržení připomínek městských částí. Jedná se tedy o ,živé' materiály, u kterých může dojít ke změnám. Také proto návrh reformy zón placeného stání zatím neobsahuje specifikaci cen, protože diskuse v koalici dosud nebyla ukončena," uvedl. Dodal, že jeho cílem je platnost reformy letos v říjnu.

Případné zdražení parkování se nelíbí opozičnímu zastupiteli a předsedovi magistrátního kontrolního výboru Ondřeji Prokopovi (ANO). „Jsem proti zdražení parkování v Praze. Pokud už by se mělo zdražovat, chci, aby peníze navíc šly do speciálního fondu na výstavbu parkovacích domů a zlepšení veřejného prostoru na sídlištích. Na sídliště totiž vedení Prahy roky zvysoka kašle," uvedl na facebooku.

Praha připravuje i zpoplatnění vjezdu do částí centra, které má mít formu vyhlášky, jejíž připomínkování magistrát rovněž prodloužil do konce ledna. Týkat se má Smetanova nábřeží a vybraných ulic v jeho okolí a části Malé Strany.

Systém má být plně automatický a právně má být založen na takzvaném místním poplatku. Nepůjde tedy o mýto v pravém slova smyslu, neboť to nyní legislativa neumožňuje. Hlavním důvodem pro opatření je zlepšení průjezdnosti tramvají, které nyní v předmětných lokalitách nabírají kvůli automobilovému provozu zpoždění.

Zóny se v hlavním městě v moderní podobě poprvé zavedly v roce 1996 v části Prahy 1, kde se snaha o regulaci dopravy objevila už v roce 1982. Následně se rozšířily a fungují v Praze 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 13, 16 a 22. Na parkovném vybere magistrát ročně kolem půl miliardy korun.


Autor: ČTK

Praha 4: Veřejné setkání k parkování v Horní ulici a jejím okolí

26. února 2024 v 17:02

Veřejné setkání k řešení dopravy v klidu v Horní ulici a jejím okolí se uskuteční v úterý 27. února od 18:30 hodin v jídelně ZŠ Mendíků.

Praha 14: Postupné uzavření Hloubětínské ulice

26. února 2024 v 09:34

Od 4. března do 31. října bude postupně uzavírána Hloubětínská ulice. Důvodem je rekonstrukce vodovodního řadu a kanalizace. Uzavírky budou celkem čtyři.

Svobodní představují hlavní hesla kampaně

23. února 2024 ve 14:15

Ve čtvrtek na tiskové konferenci představila strana Svobodní svá klíčová témata pro nadcházející eurovolby. Hlavní heslo kampaně je jasné: „Patříme do Evropy, ne Evropě.” Kromě toho na kandidátce představili dalšího bývalého prezidentského kandidáta, Jiřího Hynka, prezidenta Asociace obranného a...

Prahu 14 v březnu čekají hned dvě dopravní omezení

23. února 2024 ve 13:40

Chlumeckou ulici v Praze 14 čekají hned dvě dopravní omezení. První souvisí se zatěžkávací zkouškou na nově stavěné lávce nad Chlumeckou ulicí a proběhne v termínu od 29. února do 1. března 2024. Uzavřené budou levé jízdní pruhy v obou směrech.

Demolice zavřené části Libeňského mostu začne zhruba za dva měsíce

21. února 2024 ve 13:35

Silničáři začnou bourat nyní uzavřenou část pražského Libeňského mostu blíže k Palmovce na přelomu letošního dubna a května. Do konce února přeloží inženýrské sítě a rovněž začnou v této části odstraňovat tramvajové koleje. Na úterním jednání výboru pro dopravu pražského magistrátu to řekl...

Další články
Nahoru