Dnes Úterý - mlha 26°C
Zítra Středa - skorojasno 24°C
Úterý 26. 9. 2023
Svátek má Andrea
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha prodloužila o dva roky nájem dennímu centru pro bezdomovce v sousedství hlavního nádraží
Denní centrum pro bezdomovce pod pražskou magistrálou. Foto: nadeje.cz

Praha prodloužila o dva roky nájem dennímu centru pro bezdomovce v sousedství hlavního nádraží

Pražští radní dnes schválili o dva roky prodloužení nájmu pozemku vedle křižovatky U Bulhara organizaci Naděje. Ta zde provozuje poskytuje zdravotní a sociální služby pro lidi bez domova, kteří se zdržují v okolí hlavního nádraží. Vedení první městské části v březnu magistrát vyzvalo, aby nájem neprodlužoval, protože centrum v roce 2007 vzniklo jako provizorní řešení. Podle zástupců vedení města jsou však služby v oblasti potřeba a lidé bez domova by se tam zdržovali i v případě, že by tam centrum nebylo.

Od roku 2010 Naděje poskytuje v centru města služby ambulantních specialistů, jako je zubař nebo gynekolog, a nízkoprahové denní centrum pro lidi bez přístřeší. V loňském roce spolek podal žádost o prodloužení doby nájmu pozemku o 10 let.

Vyžádaná stanoviska řady subjektů, mimo jiné Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy, Technické správy komunikací nebo Úřadu městské části Praha 2, na jejímž území se pozemek nachází, podpořila pronájem na kratší dobu. Konzultační proces vedl ke kompromisnímu návrhu prodloužit smlouvu o dva roky. Takto jej dnes schválili radní hlavního města. Doposud byl pronájem uzavírán vždy pouze na rok. 

„Děkuji všem kolegům a partnerům za prodloužení doby nájmu, neboť sociální a zejména zdravotní služby, které Naděje U Bulhara poskytuje, jsou pro hlavní město strategicky důležité. Bez těchto služeb by se zhoršila jak situace lidí bez přístřeší, kteří se v centru města pohybují, tak situace v celé oblasti pro místní obyvatele i návštěvníky Prahy,” řekla radní pro sociální politiku a zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě).

Kromě nedávno vzniklých denních služeb poskytovaných organizacemi Jako doma, Armáda spásy a R-Mosty připravuje hlavní město další rozšiřování sítě ambulantních služeb pro osoby bez přístřeší.

Navíc Praha v létě otevře první z dosud zcela chybějících pobytových sociálních služeb pro lidi bez domova s potřebou ošetřovatelské péče z důvodu zdravotního stavu a vyššího věku.  

Denní centrum se u křižovatky Bulhar pod magistrálou nachází od roku 2007, kdy muselo opustit středisko v sousední Bolzanově ulici. Hlavní město, kterému pozemky patří, se tehdy dohodlo s první a druhou městskou částí na memorandu, podle kterého mělo centrum v blízkosti hlavního nádraží zůstat do poloviny roku 2010. Vedení metropole se ale nepodařilo nalézt jiné umístění a smlouvu Naději pravidelně prodlužuje.

Praha 1 v polovině března vyzvala město, aby nájem neprodlužovalo, protože zvýšené množství osob bez domova v oblasti ulic U Bulhara, Bolzanova a Vrchlického sadů představuje hygienické a bezpečnostní riziko a centrum je neustále prodlužovaným provizoriem.


Autor: red

Na veletrhu EXPO REAL v Mnichově se společně představí Praha, Ostrava a Moravskoslezský kraj

Dnes v 09:25

Na jednom z nejvýznamnějších investičních veletrhů světa, EXPO REAL v Mnichově, se prezentují desítky tisíc účastníků z více jak 70 zemí. Letos, podobně jako v předešlých letech, se ve společné expozici představí Praha, Ostrava a Moravskoslezský kraj. Jejich společná expozice s názvem Czech Cities...

Pokračuje zvýšená údržba pochozí zóny Háje

Včera v 15:49

„Opravené schody, odplevelené dlaždice, strojní čištění. Nevzdáváme základní kultivaci společně s dohledem na bezpečnost veřejnosti,“ uvedla k pochozí zóně u stanice metra Háje starostka Prahy 11 Šárka Zdeňková (HPP 11).

Praha poskytne peníze na stavbu domu s pečovatelskou službou v Řepích

Včera ve 14:53

Hlavní město poskytne návratnou finanční výpomoc na stavbu domu s pečovatelskou službou v Praze 17. V Řepích v ulici K Šancím vznikne bydlení pro seniory. Městská část získá na stavbu díky podpoře hlavního města půjčku ve výši 180 milionů korun. Poskytnutí finanční výpomoci v pondělí schválila...

Další články
Nahoru