Dnes Neděle - zatazeno 12°C
Zítra Pondělí - skorojasno 15°C
Neděle 17. 10. 2021
Svátek má Hedvika
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Praha prodlouží pronájmy hotelů pro lidi bez domova o další rok
Hotel Harfa si magistrát pronajal loni. Foto: Facebook

Praha prodlouží pronájmy hotelů pro lidi bez domova o další rok

Pražský magistrát prodlouží do konce června příštího roku pronájem čtyř hotelových zařízení, která začal loni v době vypuknutí pandemie koronaviru využívat pro ubytování lidí bez domova. V pondělí o tom rozhodli radní. Podle radního Adama Zábranského (Piráti) vyjde pronájem do konce roku na 16,5 milionu korun a pro následný půlrok to bude obdobné. Město bude s bezdomovci, kterých je podle Zábranského v zařízeních nyní ubytováno 174, nadále pracovat a snažit se jim pomoci vrátit se do běžného života.

Město původně v době nouzového stavu pronajalo šest hotelů, čtyři slouží doteď a magistrát jejich pronájem opakovaně prodloužil. Zábranský řekl, že podle jeho informací majitelé ubytovacích zařízení, jež jsou nyní v metropoli v důsledku pandemie v podstatě prázdná, zatím po městu nechtějí za pronájem více peněz než na začátku.

Podle radní města pro sociální oblast a zdravotnictví Mileny Johnové (Praha Sobě) si někteří ubytovaní hradí část nákladů na bydlení sami z brigád a příspěvků na bydlení, které jim sociální pracovníci pomohli sjednat.

Celý projekt má na starosti městská organizace Centrum sociálních služeb Praha (CSSP), která spolupracuje s neziskovými organizacemi. Zábranský doplnil, že původně město ubytovalo asi 220 lidí. U zhruba 45 lidí se podařilo najít stabilnější bydlení, 45 odešlo z jiných důvodů a další naopak v zimě přišli, dodal.

Radní připomněl, že město plánuje nakoupit vlastní ubytovny s kapacitou až 500 lůžek. Loni na to magistrát vypsal soutěž, z došlých nabídek však žádnou nevyhodnotil jako pro záměry města vhodnou.

Kromě ubytování lidí bez domova pro účely sociální práce a pomoci s návratem do běžného života by měly kapacity sloužit i například pro krátkodobé ubytování zaměstnanců klíčových profesí. Podle Zábranského chce město soutěž vypsat znovu.

V Praze je podle loňské analýzy CSSP asi 3900 až 4900 lidí, kteří přenocují venku nebo v noclehárnách. Funguje pro ně síť denních zařízení, která poskytují bezdomovcům oblečení, lékařské ošetření či možnost se umýt.

Největší z nich se nachází u křižovatky U Bulhara v Praze 1. Kromě toho město ve spolupráci s neziskovými organizacemi v zimě nabízí zhruba 500 postelí, kde mohou lidé bez přístřeší přespat. Tato opatření byla letos podle magistrátu z důvodu pandemie částečně prodloužena.


Autor: ČTK

Praha 1: Uzavření úřadu

14. října 2021 v 10:47

Radnice první městské části informovala, že v pátek 29. října bude úřad městské části Praha 1 u provozně-technických důvodů uzavřen.

Praha 1 zřídila kontaktní místo pro řešení problémů s krátkodobým ubytováním

13. října 2021 v 10:39

Obyvatelům Prahy 1, postiženým negativními dopady krátkodobého ubytování v bytech, je určeno nové kontaktní místo zřízené při Výboru proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života Zastupitelstva Prahy 1.

Téma předškolního a školního vzdělávání na setkání v Praze 5

12. října 2021 ve 23:07

Tisková konference a setkání s aktéry MAP se bude konat 14. října od 16 hodin v ZŠ a MŠ Kořenského. Tématem bude předškolní a školní vzdělávání.

Další články
Nahoru