Dnes Sobota - obcasny-dest 17°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 20°C
Sobota 18. 5. 2024
Svátek má Nataša
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha prodlouží slevy na jízdném v MHD pro občany v hmotné nouzi a uprchlíky
Tramvaje v Praze. Foto: Jan Puci

Praha prodlouží slevy na jízdném v MHD pro občany v hmotné nouzi a uprchlíky

Pražští radní v pondělí schválili prodloužení poskytování slevy na jízdném v MHD ve výši 70 procent až do 30. června 2024, která bude určena občanům v hmotné nouzi pobírajícím příspěvek na živobytí. Důvodem je zvyšování životních nákladů vlivem vysoké inflace a cen energií. Stejné opatření bude prodlouženo také pro válečné uprchlíky z Ukrajiny, avšak pouze do konce letošního září, než budou nově nastavena pravidla státní pomoci. O rozhodnutí vedení metropole informoval mluvčí magistrátu Vít Hofman.

„Naší povinností je chránit Pražany v hmotné nouzi, kterých se nejzávažněji dotýkají současné vysoké náklady na život vlivem inflace. Proto jsme se rozhodli prodloužit slevu 70 procent na jízdné v městské hromadné dopravě, a to až do června příští roku, pokud se stávající ekonomická situace nějak zásadně nezmění. Do té doby, než vejde v platnost jednotná úprava pomoci uprchlíkům z Ukrajiny připravovaná státem, bude se tato sleva týkat i jich,” řekl náměstek primátora pro oblast dopravy Zdeněk Hřib (Piráti).

Hlavní město spustilo projekt pomoci občanům, kteří pobírají dávku pomoci v hmotné nouzi – příspěvek na živobytí už k 1. srpnu 2021, když zavedlo zvýhodněné předplatné na jízdné v městské hromadné dopravě ve výši 70 procent slevy oproti plnocenným kupónům. Měsíční, respektive 30denní, kupón v takovém případě vyjde na 165 korun a čtvrtletní, tedy 90denní, kupón stojí 444 korun.

Původním důvodem zavedení této formy pomoci bylo překlenutí dopadu pandemie covid-19 a problémů dopadajících na sociálně nejslabší občany. Toto opatření mělo tehdy platnost jen do konce roku 2022.

„Po vypuknutí války na Ukrajině a eskalující energetické krizi se však problémy sociálně nejslabších občanů ještě prohloubily, a proto hlavní město tuto pomoc občanům v hmotné nouzi prodloužilo o půl roku, tedy do konce letošního června,“ sdělil Hofman.

Z důvodu neustále se zvyšujících životních nákladů vlivem extrémně vysoké inflace a cen energií nyní pražští radní schválili další prodloužení této pomoci ještě o další rok, tedy do 30. června 2024, s tím, že je v kompetenci Rady hl. m. Prahy tuto slevu na jízdném v případě stabilizace ekonomické situace upravit nebo zcela zrušit. Podmínky pro poskytování uvedené slevy na jízdném jsou stanoveny v Tarifu PID.

Dokladování nezpochybnitelné hmotné nouze a pobírání příspěvku na živobytí bude prováděno nadále na základě rozhodnutí a potvrzení pobočky Úřadu práce o přiznání/pobírání dávky pomoci v hmotné nouzi – příspěvku na živobytí. Bez prokázání nároku na slevu nelze zvýhodněné jízdné zakoupit.

Loni v červnu bylo zároveň odsouhlaseno rozšíření tohoto opatření také o válečné uprchlíky z Ukrajiny, kterým je v současně době poskytováno stejně zvýhodněné předplatné na jízdném jako občanům pobírajícím příspěvek na živobytí.

„Vzhledem k tomu, že je připravována státní úprava pomoci válečným uprchlíkům z Ukrajiny, je navrhováno i této skupině klientů ponechat slevu, pouze však po přechodné období do 30. září 2023, než budou nově nastavena pravidla pomoci,“ dodal mluvčí magistrátu.


Autor: Jan Puci

Národní technické muzeum spouští v expozici Doprava mobilního průvodce TourStories

Včera ve 14:12

Přijďte oslavit Mezinárodní den muzeí do Národního technického muzea. Do všech poboček NTM bude v sobotu 18. května snížené vstupné. V Praze se muzeum připojuje k festivalu Máme otevřeno a pro návštěvníky připravilo zdarma program: poprvé si mohou vyzkoušet v Dopravní hale průvodce v aplikaci...

Stržená trolej zastavila provoz tramvají na Výtoni

16. května 2024 v 09:16

Provoz tramvají na Výtoni zastavila dnes ráno krátce před půl sedmou stržená trolej. Na svědomí to měl řidič nákladního auta, které projíždělo frekventovanou křižovatkou. K obdobným událostem dochází v místě opakovaně. Jak uvedl dopravní podnik na svém webu, ke stržení troleje a přerušení provozu...

Praha 6 slaví 45 let linky 180

16. května 2024 v 08:17

Třikrát byla zavedená, dvakrát zrušená. Od 28. května 1979 jezdí linka 180 v trase, která z velké části vede Prahou 6. Ve čtvrtek 30. května od 18 hodin můžete oslavit 45 let linky 180 na šestce jízdou muzejním autobusem jak v historické, tak současné trase.

Nové zóny placeného stání na Hradčanech a ve Vokovicích

15. května 2024 ve 14:25

Na základě požadavku Prahy 6 došlo k rozšíření zón placeného stání v oblasti Hradčan a Vokovic.

Kvůli závadě nejezdilo na soupravě nejezdilo metro na části linky B

15. května 2024 v 09:37

Technická závada na jedné ze souprav přerušila ve středu od 6:45 na půl hodiny provoz metra na lince B v úseku mezi stanicemi Českomoravská a Černý Most. Cestující mohli v době omezení využít autobusové a tramvajové linky, dopravní podnik jejich trasy prodloužil.

Setkání veřejnosti k plánovaným změnám křižovatky Táborská a Sezimova

13. května 2024 v 08:03

Praha 4 zve obyvatele na veřejné setkání k plánovaným změnám na křižovatce ulic Táborská a Sezimova. Dlouholetým problémem je zde přechod u základní školy, místo je nepřehledné a rizikové.

Uzavření Lednické ulice

11. května 2024 v 10:54

V termínu od 13. do 22. května bude obousměrně uzavřena Lednická ulice v úseku mezi nádražím Kyje a Morušovou ulicí. V celém úseku se bude opravovat povrch vozovky a mostní konstrukce.

Další články
Nahoru