Dnes Čtvrtek - polojasno 14°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 14°C
Čtvrtek 21. 9. 2023
Svátek má Matouš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha prodlouží slevy na jízdném v MHD pro občany v hmotné nouzi a uprchlíky
Tramvaje v Praze. Foto: Jan Puci

Praha prodlouží slevy na jízdném v MHD pro občany v hmotné nouzi a uprchlíky

Pražští radní v pondělí schválili prodloužení poskytování slevy na jízdném v MHD ve výši 70 procent až do 30. června 2024, která bude určena občanům v hmotné nouzi pobírajícím příspěvek na živobytí. Důvodem je zvyšování životních nákladů vlivem vysoké inflace a cen energií. Stejné opatření bude prodlouženo také pro válečné uprchlíky z Ukrajiny, avšak pouze do konce letošního září, než budou nově nastavena pravidla státní pomoci. O rozhodnutí vedení metropole informoval mluvčí magistrátu Vít Hofman.

„Naší povinností je chránit Pražany v hmotné nouzi, kterých se nejzávažněji dotýkají současné vysoké náklady na život vlivem inflace. Proto jsme se rozhodli prodloužit slevu 70 procent na jízdné v městské hromadné dopravě, a to až do června příští roku, pokud se stávající ekonomická situace nějak zásadně nezmění. Do té doby, než vejde v platnost jednotná úprava pomoci uprchlíkům z Ukrajiny připravovaná státem, bude se tato sleva týkat i jich,” řekl náměstek primátora pro oblast dopravy Zdeněk Hřib (Piráti).

Hlavní město spustilo projekt pomoci občanům, kteří pobírají dávku pomoci v hmotné nouzi – příspěvek na živobytí už k 1. srpnu 2021, když zavedlo zvýhodněné předplatné na jízdné v městské hromadné dopravě ve výši 70 procent slevy oproti plnocenným kupónům. Měsíční, respektive 30denní, kupón v takovém případě vyjde na 165 korun a čtvrtletní, tedy 90denní, kupón stojí 444 korun.

Původním důvodem zavedení této formy pomoci bylo překlenutí dopadu pandemie covid-19 a problémů dopadajících na sociálně nejslabší občany. Toto opatření mělo tehdy platnost jen do konce roku 2022.

„Po vypuknutí války na Ukrajině a eskalující energetické krizi se však problémy sociálně nejslabších občanů ještě prohloubily, a proto hlavní město tuto pomoc občanům v hmotné nouzi prodloužilo o půl roku, tedy do konce letošního června,“ sdělil Hofman.

Z důvodu neustále se zvyšujících životních nákladů vlivem extrémně vysoké inflace a cen energií nyní pražští radní schválili další prodloužení této pomoci ještě o další rok, tedy do 30. června 2024, s tím, že je v kompetenci Rady hl. m. Prahy tuto slevu na jízdném v případě stabilizace ekonomické situace upravit nebo zcela zrušit. Podmínky pro poskytování uvedené slevy na jízdném jsou stanoveny v Tarifu PID.

Dokladování nezpochybnitelné hmotné nouze a pobírání příspěvku na živobytí bude prováděno nadále na základě rozhodnutí a potvrzení pobočky Úřadu práce o přiznání/pobírání dávky pomoci v hmotné nouzi – příspěvku na živobytí. Bez prokázání nároku na slevu nelze zvýhodněné jízdné zakoupit.

Loni v červnu bylo zároveň odsouhlaseno rozšíření tohoto opatření také o válečné uprchlíky z Ukrajiny, kterým je v současně době poskytováno stejně zvýhodněné předplatné na jízdném jako občanům pobírajícím příspěvek na živobytí.

„Vzhledem k tomu, že je připravována státní úprava pomoci válečným uprchlíkům z Ukrajiny, je navrhováno i této skupině klientů ponechat slevu, pouze však po přechodné období do 30. září 2023, než budou nově nastavena pravidla pomoci,“ dodal mluvčí magistrátu.


Autor: Jan Puci

Praha 14: Rekonstrukce přechodu u kostela sv. Bartoloměje

16. září 2023 v 09:21

Od pondělí 18. do 26. září bude u kostela sv. Bartoloměje v Praze 14 probíhat komplexní rekonstrukce zvýšeného přechodu, která si vyžádá nezbytné omezení provozu.

Praha 14: Retro jízda linky 141

11. září 2023 v 16:38

Praha 14 zve na komentovanou vyjížďku historickým kloubovým autobusem Ikarus po trase autobusové linky č. 141 kolem sídliště Černý Most.

Praha kompletně obnoví další komunikace v Horních Počernicích

10. září 2023 ve 13:14

Rada hl. m. Prahy první zářijové pondělí odsouhlasila záměr veřejné zakázky na obnovu komunikace Prachovská a navazující části ulic Machovská a Dolská v Horních Počernicích. Součástí prací je i vybudování nové dešťové kanalizace, dále parkovacích stání, zpomalovacích prvků a doplnění veřejného...

Další články
Nahoru