dnes
Úterý - obcasny-dest
9°C
zítra
Středa - oblacno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Praha přivítá festival bulharských filmů, který láká na světovou premiéru
Film Já jsem ty bude mít v Praze světovou premiéru. Foto: archiv BKI

Praha přivítá festival bulharských filmů, který láká na světovou premiéru

Šestý ročník festivalu bulharských filmů se bude konat v Praze nadcházející týden. Diváci mohou od 3. do 8. února vyrazit na festivalové projekce do kina Lucerna ve Vodičkově ulici, kde zaplatí za lístky 90 korun, a do Evropského domu v Jungmannově ulici, kam bude vstup zdarma.

Mezi hranými filmy je jedna světová premiéra. Milostné drama režiséra Popzlateva Já jsem ty se ještě nedostalo na plátna kin a je již nositelem cen za režii, hudbu a za hlavní ženskou roli. Páteční večer bude patřit akční komedii Pistole, kufr a tři smradlavé popelnice mladého režiséra Georgi Kostova.

Festival uzavře snímek Barva Chameleona, podle knihy Vladislava Todorova Zinkografa. České publikum mělo možnost zhlédnout film podle jeho románu Dzift na prvním ročníku festivalu.

Velkou pozornost si zaslouží i dokumentární filmy, které jsou letos ve znamení jmen. Festival v pondělí otevře celovečerní dokument o fotbalové hvězdě Stoičkov.

Dokumentem Vitoša, přírodní dominantě Sofie, se dotkneme i citlivého místa bulharských protestů. V neposlední řadě stojí dokument Cvetanka režiséra Julijana Tabakova, který natočil o své babičce a ve kterém se mu podařilo zachytit život v Bulharsku během téměř celého 20. století.

Všechny filmy jsou opatřeny českými i anglickými titulky. Své filmy do Prahy dorazí představit režiséři, scénáristi, herci a producenti. Diváci se tak mohou těšit na setkání s mnoha zajímavými hosty.

Festival bude doprovázet výstava Bulharský komiks. První část dvoudílné výstavy současného bulharského komiksu probíhá v Evropském domě již od 20. ledna, její druhá část v kavárně kina Lucerna začala ve středu 29. ledna.

V sobotu 8. února odpoledne se bude konat další doprovodná akce Bulharské kino – bulharské víno. Od 16 do zhruba 18 hodin si budete moci vychutnat si kvalitní bulharské víno, kinematografii a hudbu.


Autor: Renata Rákosová
Další články
Nahoru