Dnes Pátek - polojasno 29°C
Zítra Sobota - oblacno 28°C
Pátek 19. 7. 2024
Svátek má Čeněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha příští rok splatí pětimiliardový dluhopis Evropské investiční bance
Ilustrační foto: archiv

Praha příští rok splatí pětimiliardový dluhopis Evropské investiční bance

Pražský magistrát v příštím roce splatí pětimiliardový dluhopis Evropské investiční bance (EIB) a sníží své zadlužení z nynějších 12 na šest miliard korun. Kromě dluhopisu město umoří ještě další úvěry. Na zaplacení dluhu město dlouhodobě spoří. ČTK to dnes řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

Město loni splatilo druhý ze dvou dluhopisů EIB. Vedení města zahájilo přípravu rozpočtu na rok 2023, který budou ale dodělávat a schvalovat radní a zastupitelé, kteří vzejdou z komunálních voleb konaných 23. a 24. září.

„Letos jsme dosáhli nejnižšího zadlužení za posledních 20 let a v příštím roce to bude další významné snížení. Pět miliard už máme připravených a příštího roku budou moci být splaceny," řekl Vyhnánek. Dluhopis by měla Praha splatit přibližně na konci jara.

Po splacení dluhopisu EIB a dalších dluhů zbude městu splatit ještě šest miliard, které tvoří úvěry u EIB. Dluh zahrnuje peníze půjčené v minulosti na likvidaci škod po ničivé povodni v roce 2002 nebo na rozvoj metra.

„Veškeré zadlužení bylo na investice. Hlavní město nikdy nefinancovalo svůj provoz skrze úvěry, což je velice dobře," řekl Vyhnánek. Nízké zadlužení na konci příštího roku umožní městu vzít si úvěr na velké stavby jako je například stavba metra D. Na ni již má u EIB předjednán a schválen úvěr 23 miliard korun.

Nejzadluženější bylo hlavní město v roce 2013, kdy činil dluh 33,4 miliardy korun. Druhým nejzadluženějším rokem byl rok 2005, kdy město dlužilo 32,8 miliardy.

Končící vedení města začalo připravovat rozpočet na rok 2023. V něm jsou rozpočtové příjmy Prahy odhadnuty na 101,5 miliardy korun, což je meziročně více. Pro městské části chystá magistrát vyčlenit 5,72 miliardy korun, což je rovněž meziročně více.

Na takzvané strategické investice by mohlo jít 11 miliard korun a další peníze pak do zbylých projektů. Konečná podoba rozpočtu bude záviset na politické reprezentaci, která vzejde z komunálních voleb.


Autor: ČTK

Změna ve vedení Prahy 2, Jitka Urbánková rezignovala na funkci radní

24. června 2024 ve 23:47

V úvodu pondělního zasedání Zastupitelstva městské části Prahy 2 rezignovala Jitka Urbánková (ANO) na svou funkci radní. Tuto funkci vykonávala od 17. října 2022. Vzhledem k nastelé situaci hned po jednání zastupitelstva mimořádně zasedla Rada městské části Praha 2, která schválila místostarostce...

Primátor navštívil Kolovraty. Ocenil hasiče, jednal o projektech

21. června 2024 v 10:11

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda pokračuje v avizovaných návštěvách městských částí, nyní přišla řada na Kolovraty. Plánují se zde důležité infrastrukturní projekty i nová výstavba, jejich dopady byly také tématem společného jednání s představiteli radnice.  

Praha 11 má kromě nového starosty i nové radní

13. června 2024 ve 22:27

Zastupitelé Prahy 11 ve čtvrtek zvolili nejen nového starostu, kterým se stal Martin Sedeke z ODS, ale i nové členy do rady.

Vedení Prahy 4 nepodpořilo projekt Rezidence Herálecká

12. června 2024 ve 22:43

Praha 4 neuzavře smlouvu o spolupráci se společností Rezidence Herálecká, a neposkytne tak investorovi nezbytnou součinnost ze strany městské části při povolení a realizaci novostavby bytového domu na rohu ulic Pacovská a Herálecká I. Rada městské části Praha 4 na svém aktuálním jednání předložený...

Výsledky eurovoleb oznámí statistici až hodinu před nedělní půlnocí

8. června 2024 ve 22:03

Hlasy voličů v evropských volbách v Česku sečetli volební komisaři ve všech okrscích, vyplývá se sobotního večerního sdělení Českého statistického úřadu (ČSÚ) na sociální síti X.

Další články
Nahoru