Dnes Čtvrtek - skorojasno 25°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 28°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha příští rok investuje do vodohospodářské infrastruktury více než 3 miliardy korun
Investovat se bude i v Ústřední čistírně odpadních vod na Císařském ostrově. Foto: PVK

Praha příští rok investuje do vodohospodářské infrastruktury více než 3 miliardy korun

Pražský magistrát chce v příštím roce prostřednictvím své firmy Pražská vodohospodářská společnost (PVS) investovat do rekonstrukce vodohospodářské infrastruktury přibližně 3,39 miliardy korun, což je meziročně o něco více. Větší část peněz půjde na zahájené projekty, na nové je vyčleněno zhruba 1,15 miliardy. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. PVS je městská firma, která má na starosti vodohospodářskou infrastrukturu. Pronajímá ji Pražským vodovodům a kanalizacím (PVK), které distribuují v Praze vodu.

Rada hl. m. Prahy schválila návrh Ročního plánu obnovy, rekonstrukce, modernizace a rozvoje vodohospodářského majetku zajišťovaných PVS v roce 2024. Celkové finanční zdroje na investice jsou předpokládány ve výši 3 388 623 000 korun a vycházejí z předpokládané výše vodného a stočného na rok 2024 připadající na 3 336 165 000 korun. Dále jsou finanční zdroje navýšeny o dotace, které budou poskytnuty Ministerstvem zemědělství ČR v předpokládané výši 52 458 000 korun. 

Pražští radní projednali a schválili první návrh dokumentu, který jim předložila PVS, a to podle Dodatku č. 14 ke Smlouvě o nájmu a správě věcí ve vlastnictví Prahy v souvislosti s poskytováním vodárenských služeb a služeb odvádění a čištění odpadních vod a souvisejících služeb uzavřené mezi hlavním městem a PVS.

„Schválení rekordní částky v objemu přes 3,3 miliardy korun na rozvoj a údržbu pražské vodohospodářské sítě na rok 2024 považuji za zásadní. Je to dobrá zpráva pro všechny Pražany a já osobně jsem velmi rád, že celá Rada je v tomto ohledu jednotná a vidí to podobně. Věřím, že se nám vodní blahobyt, ve kterém v Praze žijeme, bude i nadále dařit rozvíjet,“ uvedl Michal Hroza (TOP 09), pražský radní pro oblast infrastruktury.

Celkové finanční zdroje na investice v roce 2024 jsou předpokládány ve výši 3 388 623 000 korun a vycházejí z předpokládané výše vodného a stočného na rok 2024 připadající na 3 336 165 000 korun. Dále jsou finanční zdroje navýšeny o dotace, které budou poskytnuty Ministerstvem zemědělství ČR v předpokládané výši 52 458 000 korun. 

Z nově naplánovaných investic je určena větší částka, a to 686,7 milionu, na vodárenské stavby. Na kanalizační to je 289,34 milionu a další peníze jsou určeny na investice v Ústřední čistírně odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Peníze půjdou rovněž například na ostrahu objektů, studie projektů nebo fotovoltaiku. Vyčleněno je rovněž 100 milionů korun jako rezerva.  

Plán na rok 2024 dále zahrnuje akce, které je kromě provozních důvodů nutné realizovat v koordinaci s akcemi jiných investorů v rámci hlavního města, zejména Technické správy komunikací, dopravního podniku, Pražské plynárenské, nebo například městských částí.


Autor: red

Zákaz nočního vjezdu do centra začal platit

Včera v 15:41

Na základě dlouhodobých stížností obyvatel Prahy 1 na rušení nočního klidu a hlučný provoz na území centrální městské části iniciovala MČ Praha 1 opatření zakazující vjezd v nočních hodinách do ulic v části Starého Města. Opatření se stává, rozmístěním posledních potřebných značek dne...

Magistrát na týden vyvěsí při příležitosti Prague Pride duhové vlajky

Včera v 15:28

Pražský magistrát vyvěsí od 5. do 12. srpna na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky při příležitosti festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili...

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov má dva nové expertní týmy

Včera v 11:19

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze, které letos slaví 10 let od zahájení své výzkumné činnosti, rozšířilo své aktivity o dva odborné týmy. První z nich se zabývá Cirkulárním stavebnictvím, druhý pak Moderní energetikou. Celkem tak v UCEEB působí již...

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Včera v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

23. července 2024 ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

23. července 2024 v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Praha schválila investiční plán vodohospodářské infrastruktury

23. července 2024 v 09:23

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace...

Další články
Nahoru