Dnes Čtvrtek - zatazeno 9°C
Zítra Pátek - oblacno 14°C
Čtvrtek 29. 2. 2024
Svátek má Horymír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha příští rok investuje do vodohospodářské infrastruktury více než 3 miliardy korun
Investovat se bude i v Ústřední čistírně odpadních vod na Císařském ostrově. Foto: PVK

Praha příští rok investuje do vodohospodářské infrastruktury více než 3 miliardy korun

Pražský magistrát chce v příštím roce prostřednictvím své firmy Pražská vodohospodářská společnost (PVS) investovat do rekonstrukce vodohospodářské infrastruktury přibližně 3,39 miliardy korun, což je meziročně o něco více. Větší část peněz půjde na zahájené projekty, na nové je vyčleněno zhruba 1,15 miliardy. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. PVS je městská firma, která má na starosti vodohospodářskou infrastrukturu. Pronajímá ji Pražským vodovodům a kanalizacím (PVK), které distribuují v Praze vodu.

Rada hl. m. Prahy schválila návrh Ročního plánu obnovy, rekonstrukce, modernizace a rozvoje vodohospodářského majetku zajišťovaných PVS v roce 2024. Celkové finanční zdroje na investice jsou předpokládány ve výši 3 388 623 000 korun a vycházejí z předpokládané výše vodného a stočného na rok 2024 připadající na 3 336 165 000 korun. Dále jsou finanční zdroje navýšeny o dotace, které budou poskytnuty Ministerstvem zemědělství ČR v předpokládané výši 52 458 000 korun. 

Pražští radní projednali a schválili první návrh dokumentu, který jim předložila PVS, a to podle Dodatku č. 14 ke Smlouvě o nájmu a správě věcí ve vlastnictví Prahy v souvislosti s poskytováním vodárenských služeb a služeb odvádění a čištění odpadních vod a souvisejících služeb uzavřené mezi hlavním městem a PVS.

„Schválení rekordní částky v objemu přes 3,3 miliardy korun na rozvoj a údržbu pražské vodohospodářské sítě na rok 2024 považuji za zásadní. Je to dobrá zpráva pro všechny Pražany a já osobně jsem velmi rád, že celá Rada je v tomto ohledu jednotná a vidí to podobně. Věřím, že se nám vodní blahobyt, ve kterém v Praze žijeme, bude i nadále dařit rozvíjet,“ uvedl Michal Hroza (TOP 09), pražský radní pro oblast infrastruktury.

Celkové finanční zdroje na investice v roce 2024 jsou předpokládány ve výši 3 388 623 000 korun a vycházejí z předpokládané výše vodného a stočného na rok 2024 připadající na 3 336 165 000 korun. Dále jsou finanční zdroje navýšeny o dotace, které budou poskytnuty Ministerstvem zemědělství ČR v předpokládané výši 52 458 000 korun. 

Z nově naplánovaných investic je určena větší částka, a to 686,7 milionu, na vodárenské stavby. Na kanalizační to je 289,34 milionu a další peníze jsou určeny na investice v Ústřední čistírně odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Peníze půjdou rovněž například na ostrahu objektů, studie projektů nebo fotovoltaiku. Vyčleněno je rovněž 100 milionů korun jako rezerva.  

Plán na rok 2024 dále zahrnuje akce, které je kromě provozních důvodů nutné realizovat v koordinaci s akcemi jiných investorů v rámci hlavního města, zejména Technické správy komunikací, dopravního podniku, Pražské plynárenské, nebo například městských částí.


Autor: red

Muž zemřel po pádu z lešení

26. února 2024 v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

V Podolí hořela garáž

25. února 2024 v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

Další články
Nahoru