Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 11°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 11°C
Čtvrtek 22. 2. 2024
Svátek má Petr
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha přispěje pěti miliony korun na pomoc lidem zasaženým tragédií na fakultě
Pietní místo na Ovocném trhu v pátek odpoledne. Foto: Jan Puci

Praha přispěje pěti miliony korun na pomoc lidem zasaženým tragédií na fakultě

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) v pátek svolal mimořádné jednání městské rady, na kterém radní schválili záměr poskytnutí daru ve výši pět milionů korun do sbírky Nadačního fondu Univerzity Karlovy na podporu rodin obětí, pedagogů a studentů. Dalších pět milionů korun míří do rozpočtu odboru bezpečnosti na pokrytí nákladů spojených s mimořádnou událostí. Hlavní město nyní drží pietu za oběti této události. Například budovy magistrátu se halí do černých vlajek a Petřínská rozhledna svítí v symbolické trikoloře.     

„Rada projednala mimořádná bezpečnostní opatření v souvislosti s tragédií na akademické půdě Univerzity Karlovy. Ta budou trvat nejméně do konce tohoto roku. Zároveň jsme schválili záměr uvolnit z rezervy pražského rozpočtu částku 10 milionů korun. Ty rozdělíme mezi Nadační fond UK, tedy na sbírku na podporu rodin obětí, pedagogů a studentů zasažených střelbou na Filozofické fakultě UK a do kapitoly odboru bezpečnosti hlavního města Prahy na pokrytí dalších výdajů souvisejících s touto tragickou událostí. Cítím také potřebu poděkovat všem složkám integrovaného záchranného systému (IZS), každému, kdo se zapojil a pomáhal a také Pražanům, kteří projevili maximální míru podpory a tolerance,“ uvedl primátor Svoboda. 

Pro pomoc obětem násilné trestné činnosti spáchané na území metropole, které v důsledku trestného činu utrpěly těžkou újmu na zdraví, jejich rodinám a osobám pozůstalým po obětech takové trestné činnosti, a to k překlenutí jejich zhoršené sociální situace způsobené trestným činem slouží Nadační fond Bezpečná Praha založený Prahou.

V nejbližší době se sejde správní rada fondu a pozůstalým bude dána možnost žádat o nadační příspěvek. Pro poskytnutí příspěvku z tohoto fondu je nutné podat žádost. Podrobnosti k postupu podání žádosti budou zveřejněny správní radou nadačního fondu. 

Členové městské rady byli v pátek primátorem seznámeni se situací a s kroky, které metropole učinila a činí. Mezi tyto kroky patří například včerejší zřízení krizové linky a dalších linek pomoci, spolupráce se složkami IZS a poskytování pomoci či zajištění ubytovacích kapacit. 

Ředitel magistrátu Martin Kubelka seznámil členy rady s provozem magistrátních budov, které jsou mimo úřední dobu pro veřejnost uzavřeny. Na běžný chod a služby občanům však tato opatření nemají vliv.

Od pátku vlaje na Nové radnici černá vlajka a zítra se černé vlajky objeví na všech budovách pražského magistrátu. Již od včerejšího večera až do neděle svítí a bude svítit Petřínská rozhledna v symbolických barvách trikolory. 

Hlavní město v rámci piety zrušilo program svých vánočních trhů na Mariánském náměstí, stejně tak společnost Taiko zrušila plánovaný program na trzích na Staroměstském a Václavském náměstí a k podobným krokům přistupují i další organizátoři akcí.


Autor: Jan Puci

Peníze na podporu Domu národnostních menšin a Integračního centra Praha

Včera v 06:56

Rada Prahy na svém pondělním zasedání souhlasila s poskytnutím více jak 11 milionů korun na zajištění provozu Domu národnostních menšin o.p.s. a Integračního centra Praha o.p.s. Finance budou sloužit k zabezpečení základních provozních nákladů v roce 2024. Zároveň hlavní město plánuje...

Další články
Nahoru