Dnes Úterý - bourky 19°C
Zítra Středa - skorojasno 22°C
Úterý 17. 5. 2022
Svátek má Aneta
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha připravuje transformaci protialkoholní záchytné stanice, měla by i pomáhat s léčbou závislostí
Pražská záchytka. Foto: archiv MP

Praha připravuje transformaci protialkoholní záchytné stanice, měla by i pomáhat s léčbou závislostí

Praha připravuje změnu fungování protialkoholní záchytné stanice tak, aby nabízela i adiktologické služby. Nyní funguje pod Městskou poliklinikou, ještě letos by však měla organizačně přejít pod Městskou nemocnici následné péče (MNNP). Ještě předtím by nemocnice měla převzít také Metropolitní zdravotnický servis (MZS), což je městská servisní organizace, která má na starost například centrální nákupy zdravotnických potřeb. Na včerejším jednání zdravotnického výboru pražského zastupitelstva to řekla radní Milena Johnová (Praha Sobě).

Pražská záchytná stanice je nejstarší v zemi. Od roku 2004 se nachází v areálu Fakultní nemocnice Bulovka a podle Johnové je její fungování z řady důvodů problematické.

Kromě absence adiktologických služeb, což je specializovaná péče o osoby s problémy s návykovými látkami nebo závislostními poruchami, má také ekonomické problémy, protože až pětinu klientů tvoří lidé bez domova, kteří nejsou schopni zaplatit 3000 korun za přespání a v zařízení nocují pravidelně.

Celý koncept je podle radní anachronismem, ale v českých podmínkách je zakotven v legislativě. Dodala, že fungování by se mělo přeměnit tak, aby zařízení pod novou institucí přesunulo důraz z represe k léčbě závislosti na alkoholu.

„Máme přislíbenou smlouvu na adiktologickou péči. Problém samozřejmě je dostupnost adiktologů, ale věřím tomu, že když se tomu někdo začne věnovat, tak že to půjde lépe," řekla.

Opoziční zastupitel Radek Lacko (ANO) k tomu vyjádřil pochyby. „Je iluzorní si myslet, že lidé, kteří tam končí třikrát týdně nebo někdy i dvakrát denně, budou mít zájem o adiktologické služby," řekl.

Dodal, že podle něj by město mělo jednat se zdravotními pojišťovnami o možnosti hrazení služeb stanice, a pokud to nepůjde, tak by bylo lepší ji úplně zrušit.

„Věřím tomu, že najdeme model, který bude i ekonomicky únosný a možná dost dramaticky jiný," uvedla v reakci Johnová.

Dodala, že město chce například jednat s nemocnicemi, zda by nemohly vyhradit a zabezpečit místnosti, které by sloužily pro přespávání intoxikovaných lidí.

„Pokud by se to udělalo na více místech, tak by to uvolnilo kapacitu v záchytce," řekla.

Přesun pod MNNP by se podle Johnové mohl uskutečnit v létě, ale jednání jsou na začátku a vznikne k nim pracovní skupina. Ta bude řešit i další organizační změnu, kterou je přesun MZS pod nemocnici.

MZS původně vznikla jako příspěvková organizace města, která měla převzít od Prahy 1 Nemocnici Na Františku. Z toho však nakonec sešlo a magistrát organizaci v roce 2020 změnil do stávající podoby, která má zajišťovat servisní služby pro zdravotnické organizace pražského magistrátu.

MZS by podle Jonové měla mít v rámci MNNP i nadále na starosti centrální nákupy a měla by se zaměřit také na oblast péče o dušení zdraví, kterou bude řešit její pověřený ředitel Pavel Novák. „Připravuje rozjezd centra, které by se mělo věnovat psychosociální podpoře a zdravotní prevenci," vysvětlila radní.

Organizační změny jsou součástí plánu vybudování zdravotnického konsorcia, do kterého by se mohly postupně zapojit pražské zdravotní a sociální organizace.

„Zájem o vstup do konsorcia není tak velký, jak jsme si mysleli," řekla včera radní. Z rozsáhlého plánu podle ní zatím město vybralo opatření, která se dají rychle uskutečnit. O dalším postupu se bude dále jednat.


Autor: ČTK

Nové beachvolejbalové hřiště ve škole Prahy 4

Dnes v 07:50

Na zahradě Základní školy Jílovská v Praze 4 bylo vybudováno na místě staré nevyužívané antuky zcela nové hřiště pro beachvolejbal.

Pro děti: Námořníci na Petynce

Dnes v 06:54

Praha 6 zve všechny děti i jejich rodiče na Den dětí 4. června od 10 do 18 hodin na koupališti Petynka. Vstup je zdarma.

S Prahou 4 na výlet

Dnes v 06:20

Výletní plavba po Vltavě pro rodiny cizinců i Čechů s dětmi (1–2 děti od 2 do 10 let) se uskuteční 7. června od 15 do cca 17 hodin. Odplouvá se z přístaviště č. 15 – náplavka při ulici Na Františku. Pro přihlášené je plavba zdarma.

Pražská Anglo-americká vysoká škola pořádá virtuální dny otevřených dveří

Včera v 10:31

Od dubna do června se na Anglo-americké vysoké škole v Praze (AAU) konají virtuální dny otevřených dveří. Pražská AAU nabízí obory, jako jsou právo, mezinárodní vztahy nebo business, se špičkovou českou a americkou akreditací (WASC). Ta byla AAU přiznána jako první neamerické akademické...

Festival muzejních nocí na téma Velké Prahy v knihovně

Včera v 09:42

Noční program pro celou rodinu připravila Městská knihovna v Praze na pátek 10. června 2022 v budově Ústřední knihovny na Mariánském náměstí. Výstavy, restaurátorský koutek, koncert, hraní her i vycházky po okolí knihovny čekají na návštěvníky od 17 do 22 hodin. Společným tématem je sté výročí...

Baráčnické vítání léta

Včera v 09:05

Praha 15 zve na Baráčnické vítání léta v neděli 19. června. 

Faun a Rak zahájili letní sezonu

Včera v 06:03

Historická pítka Faun na Jírovcově náměstí a Rak na Pošepného náměstí na Jižním Městě II. v Praze 11, obě z doby výstavby sídliště, dlouho nefungovala. Minulý týden je radnice přivedla opět k životu.

Májové slavnosti

Včera v 05:46

V neděli 22. května se na Malostranském hřbitově konají komentované vycházky s návštěvou kostela. Zasazena bude růže u náhrobku zakladatele Májových slavností. Vstup je zdarma.

Praha 9 oslaví Světový den životního prostředí

Včera v 05:44

Ve čtvrtek 26. května se na Proseku koná festival Mikroklina 2022. Vstup je zdarma a program pamatuje i na děti, pro které budou připraveny tvořivé dílny i skákací hrad.

Virtuálně do světa podzemních labyrintů

15. května 2022 v 09:30

Pražské vodovody a kanalizace připravily návštěvníkům nově otevřeného prostoru střechy nové vodní linky ÚČOV Praha na Císařském ostrově informační panely, které kromě informací o historii čistírny a čištění vody v území Trojské kotliny obsahují také QR kód. Když jej návštěvník nasnímá přenese se...

Další články
Nahoru