Dnes Středa - polojasno 9°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 9°C
Středa 22. 3. 2023
Svátek má Leona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praha připravuje transformaci protialkoholní záchytné stanice, měla by i pomáhat s léčbou závislostí
Pražská záchytka. Foto: archiv MP

Praha připravuje transformaci protialkoholní záchytné stanice, měla by i pomáhat s léčbou závislostí

Praha připravuje změnu fungování protialkoholní záchytné stanice tak, aby nabízela i adiktologické služby. Nyní funguje pod Městskou poliklinikou, ještě letos by však měla organizačně přejít pod Městskou nemocnici následné péče (MNNP). Ještě předtím by nemocnice měla převzít také Metropolitní zdravotnický servis (MZS), což je městská servisní organizace, která má na starost například centrální nákupy zdravotnických potřeb. Na včerejším jednání zdravotnického výboru pražského zastupitelstva to řekla radní Milena Johnová (Praha Sobě).

Pražská záchytná stanice je nejstarší v zemi. Od roku 2004 se nachází v areálu Fakultní nemocnice Bulovka a podle Johnové je její fungování z řady důvodů problematické.

Kromě absence adiktologických služeb, což je specializovaná péče o osoby s problémy s návykovými látkami nebo závislostními poruchami, má také ekonomické problémy, protože až pětinu klientů tvoří lidé bez domova, kteří nejsou schopni zaplatit 3000 korun za přespání a v zařízení nocují pravidelně.

Celý koncept je podle radní anachronismem, ale v českých podmínkách je zakotven v legislativě. Dodala, že fungování by se mělo přeměnit tak, aby zařízení pod novou institucí přesunulo důraz z represe k léčbě závislosti na alkoholu.

„Máme přislíbenou smlouvu na adiktologickou péči. Problém samozřejmě je dostupnost adiktologů, ale věřím tomu, že když se tomu někdo začne věnovat, tak že to půjde lépe," řekla.

Opoziční zastupitel Radek Lacko (ANO) k tomu vyjádřil pochyby. „Je iluzorní si myslet, že lidé, kteří tam končí třikrát týdně nebo někdy i dvakrát denně, budou mít zájem o adiktologické služby," řekl.

Dodal, že podle něj by město mělo jednat se zdravotními pojišťovnami o možnosti hrazení služeb stanice, a pokud to nepůjde, tak by bylo lepší ji úplně zrušit.

„Věřím tomu, že najdeme model, který bude i ekonomicky únosný a možná dost dramaticky jiný," uvedla v reakci Johnová.

Dodala, že město chce například jednat s nemocnicemi, zda by nemohly vyhradit a zabezpečit místnosti, které by sloužily pro přespávání intoxikovaných lidí.

„Pokud by se to udělalo na více místech, tak by to uvolnilo kapacitu v záchytce," řekla.

Přesun pod MNNP by se podle Johnové mohl uskutečnit v létě, ale jednání jsou na začátku a vznikne k nim pracovní skupina. Ta bude řešit i další organizační změnu, kterou je přesun MZS pod nemocnici.

MZS původně vznikla jako příspěvková organizace města, která měla převzít od Prahy 1 Nemocnici Na Františku. Z toho však nakonec sešlo a magistrát organizaci v roce 2020 změnil do stávající podoby, která má zajišťovat servisní služby pro zdravotnické organizace pražského magistrátu.

MZS by podle Jonové měla mít v rámci MNNP i nadále na starosti centrální nákupy a měla by se zaměřit také na oblast péče o dušení zdraví, kterou bude řešit její pověřený ředitel Pavel Novák. „Připravuje rozjezd centra, které by se mělo věnovat psychosociální podpoře a zdravotní prevenci," vysvětlila radní.

Organizační změny jsou součástí plánu vybudování zdravotnického konsorcia, do kterého by se mohly postupně zapojit pražské zdravotní a sociální organizace.

„Zájem o vstup do konsorcia není tak velký, jak jsme si mysleli," řekla včera radní. Z rozsáhlého plánu podle ní zatím město vybralo opatření, která se dají rychle uskutečnit. O dalším postupu se bude dále jednat.


Autor: ČTK

Praha 2: Sousedské setkání s radním pro dopravu

Dnes v 11:02

Sousedské setkání a diskuze a radním pro dopravu Tomášem Halvou na téma Sekaninovi ulice – zvýšení bezpečnosti chodců, snížení průjezdové rychlosti, navýšení počtu parkovacích míst či bezpečná cyklostezka.

Den Země Prahy 14: Městská část chystá bohatý program

Dnes v 10:07

Hry, soutěže i poučení a bohatý doprovodný program v podobě nejrůznějších vystoupení. To všechno vás čeká ve čtvrtek 20. dubna na Dni Země Prahy 14 na prostranství u stanice metra Rajská zahrada.

Mezinárodní výstava koček 2023

Dnes v 09:43

Mezinárodní výstava ušlechtilých koček se uskuteční ve dnech 1. a 2. dubna v tělocvičně ZŠ Bří Venclíků na Černém Mostě.

Zoo Praha zahájí v sobotu hlavní sezónu

Dnes v 09:12

V sobotu 25. března zahájí Zoo Praha svou 92. hlavní sezónu. Slavnostní program začne v 11 hodin na terase Vzdělávacího centra.

Vtípečky se zelím a vodní dýmky

Dnes v 08:59

Spojení humoru a vodních dýmek nabízí akce komediální skupiny Vtípečky se zelím, která se koná v sobotu 25. března od 20 hodin v pražském podniku Mopra Lounge & Bar. Do shisha baru zavítá celkem šest neokoukaných tváří českého stand upu – Lukáš Kaňka, Jiří Štraub, Zdeněk Hruška, Ondřej Cabal,...

Čarodějnice Prahy 14

Dnes v 06:44

V Parku U Čeňku se v neděli 30. dubna od 14 do 22 hodin budou pálit čarodějnice. Pro děti jsou připraveny malování na obličej a skákací loď, dospělí se mohou těšit na Pavla Čadka a ve 21 hodin vystoupí VOXEL. Na místě budou čtyři ohniště na opékání buřtů. Vstup je...

Přístup státu k Praze v oblasti školství se musí změnit, usnesl se Sněm starostů

Včera ve 20:33

Kdy přijde náraz a pražské děti nebudou mít kam usednout do lavic? Už přišel, shodli se starostové a starostky 57 městských částí, kteří se v pondělí 20. března sešli na vysočanské radnici Prahy 9 na Sněmu starostů. Hlavním tématem jednání byl hrozící kolaps pražského školství, katastrofální...

Další články
Nahoru