Dnes Pondělí - skorojasno 22°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 22°C
Úterý 21. 5. 2024
Svátek má Monika
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha připravuje regulaci elektrokoloběžek, má stanovisko ministerstev
Častý nešvar, koloběžky na chodníku. Foto: archiv,

Praha připravuje regulaci elektrokoloběžek, má stanovisko ministerstev

Pražský magistrát obdržel stanovisko tří ministerstev k otázce elektrokoloběžek, které v ulicích metropole nabízí k zapůjčení firmy Bolt a Lime. Doporučuje, aby město jejich regulaci řešilo pomocí stávajících zákonů, konkrétně vyhrazením míst pro vozítka v režimu takzvaného zvláštního užívání pozemní komunikace. Na dotaz ČTK to uvedl primátorův náměstek Zdeněk Hřib (Piráti). Město nyní podle něj návrh analyzuje, sám by dal přednost aktualizaci legislativy.

Elektrokoloběžky volně stojící k zapůjčení v ulicích Prahy a dalších měst čelí v posledních letech kritice od místních obyvatel a samospráv. Kritikům se nelíbí zejména jejich špatné parkování a zanechávání na místech, kde překážejí, ani jízda po chodnících ohrožující chodce.

Stanovisko k jejich regulaci na žádost Prahy vypracovala ministerstva dopravy, vnitra a průmyslu a obchodu. „Zastávají ten názor, že aktualizace legislativy v tuto chvíli není nezbytná, že se to nějak dá řešit pomocí stávajících legislativních nástrojů," řekl Hřib.

Řešení, které resorty navrhují, počítá pro parkování elektrokoloběžek s institutem zvláštního užívání pozemní komunikace, který se jinak využívá například pro stavební práce, pořádání akcí či provozování stánků. Povolení vydává místní silniční úřad a jsou za poplatek.

Podle Hřiba v tuto chvíli magistrát návrh analyzuje. Do poloviny září chce svolat schůzku za účasti primátora Bohuslava Svobody (ODS), městské policie a dalších aktérů, kde rozhodnou o dalším postupu. Připustil však, že sám je k návrhu ministerstev skeptický.

Situace podle něj připomíná otázku krátkodobých ubytovacích platforem, u kterých se současná legislativa ukázala velmi obtížně vymahatelná. „Já bych uvítal řešení pomocí samostatné legislativy," řekl. Dodal, že provozovatelé vozítek by podle něj měli mít také povinně pojištění na případné újmy na zdraví.

Radní Prahy 1 Vojtěch Ryvola (ANO) ČTK před časem řekl, že regulace elektrokoloběžek by byla možná s pomocí tržního řádu, což je městská vyhláška určující místa, kde je možné provozovat obchodní činnost. Toto řešení podle něj zvolilo Brno a ukázalo se jako funkční. Podle Hřiba se k tomu však ministerstva postavila negativně. „Mám za to, že ze stanoviska ministerstev vyplývá, že to není ta správná cesta," uvedl.

Město také podle náměstka paralelně jedná s provozovateli o celopražském memorandu, které by na dobrovolné bázi provoz vozítek upravovalo. Tyto snahy v minulosti již byly, ale na celopražské úrovni neskončily úspěchem, i když samostatné dohody uzavřely některé městské části.

Provozní manažer české pobočky Lime Václav Petr ČTK sdělil, že ve vznik dohody věří. „Je tu velká snaha ze strany operátorů, klíčových městských částí i ze samotného magistrátu," uvedl.

Dodal, že potíže s provozem vozítek souvisí i s nedostatečnou infrastrukturou, na jejíž budování by měly jít případné peníze vybrané od provozovatelů. „Poplatkům se nebráníme, když se budou používat na rozvoj cykloinfrastruktury, kterou Praha tak nutně potřebuje," řekl.

Podle mluvčí největší pražské nemocnice v Motole Jany Krejčí Merxbauerové úrazů na elektrokoloběžkách v posledních letech přibývá. Riziková je podle ní jak jízda po silnici, kde hrozí střet s auty, tak po chodnících, kde jsou zase ohroženi chodci.

„Mezi nejčastější poranění patří samotné pády z elektrokoloběžek s otřesy mozku a zlomeninami horních končetin, mezi nejvážnější pak vysokoenergetická polytraumata v důsledku střetu s vozidly v případě provozování na otevřených městských komunikacích," sdělila mluvčí.


Autor: ČTK

Praha 6 se letos poprvé připojila ke Světovému dni včel

Včera ve 23:41

Instalace včelích úlů na střeše Polikliniky Pod Marjánkou a v parku Ladronka, memorandum s Včelařským spolkem či výstava ve spolupráci s Velvyslanectvím Slovinské republiky. To jsou aktivity, kterými se letos městská část Praha 6 poprvé připojí ke Světovému...

Módní přehlídka z píseckého víkendu módy a designu 2024

Včera v 17:17

Písecký víkend módy a designu 2024 nabídl místním i návštěvníkům z celé republiky jedinečnou módní přehlídku udržitelných módních značek a designérů a design market složený z kvalitních výběrových produktů.

V bytě na sídlišti Antala Staška byla nalezena mrtvá žena

19. května 2024 ve 22:37

V neděli odpoledne bylo v bytě v krčské ulici Fillova na sídlišti Antala Staška nalezeno tělo mrtvé dvaatřicetileté ženy. Policisté zjišťují, za jakých okolností k tragédii došlo. Přesnou příčinu určí pitva. Podle serveru aktu.cz je příčinou smrti nešťastná...

Festival otevřených budov zaznamenal více než 103 tisíc návštěv

19. května 2024 ve 21:26

Prezidentská rezidence, Lobkowiczký palác, Nová Oranžerie na Pražském hradě od Evy Jiřičné, Goethe institut na nábřeží, vinohradská Čapkova vila, Clam-Gallasův palác na Starém Městě, budova bývalých Elektrických podniků Praha – dnes Bubenská 1 na Vltavské či nově zrekonstruované prostory Fantovy...

Na obchodní dům Máj dělníci instalují druhého motýla od Černého

19. května 2024 v 11:53

Na obchodní dům Máj na Národní třídě v neděli dělníci instalují druhého několikametrového motýla od výtvarníka Davida Černého s trupem napodobujícím stíhačku spitfire. První motýl byl na fasádu Máje připevněn v sobotu, druhý byl v neděli před 10:30 zatím stále na zemi. S jeho instalací se čeká na...

V Lipencích hořela garáž

19. května 2024 v 10:29

Profesionální hasiči z Radotína a dobrovolní hasiči z Lipencí zasahovali v pátek 17. května od 19:30 hodin v ulici Obilní v Praze-Lipencích u požáru garáže. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Očkování zvířat osob bez domova

18. května 2024 v 15:07

V areálu noclehárny Michle proběhne 22. května od 9 do 11:30 hodin již tradiční očkování zvířat osob bez domova.

Další články
Nahoru