Dnes Neděle - polojasno 20°C
Zítra Pondělí - skorojasno 25°C
Neděle 1. 10. 2023
Svátek má Igor
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha připravuje regulaci elektrokoloběžek, má stanovisko ministerstev
Častý nešvar, koloběžky na chodníku. Foto: archiv,

Praha připravuje regulaci elektrokoloběžek, má stanovisko ministerstev

Pražský magistrát obdržel stanovisko tří ministerstev k otázce elektrokoloběžek, které v ulicích metropole nabízí k zapůjčení firmy Bolt a Lime. Doporučuje, aby město jejich regulaci řešilo pomocí stávajících zákonů, konkrétně vyhrazením míst pro vozítka v režimu takzvaného zvláštního užívání pozemní komunikace. Na dotaz ČTK to uvedl primátorův náměstek Zdeněk Hřib (Piráti). Město nyní podle něj návrh analyzuje, sám by dal přednost aktualizaci legislativy.

Elektrokoloběžky volně stojící k zapůjčení v ulicích Prahy a dalších měst čelí v posledních letech kritice od místních obyvatel a samospráv. Kritikům se nelíbí zejména jejich špatné parkování a zanechávání na místech, kde překážejí, ani jízda po chodnících ohrožující chodce.

Stanovisko k jejich regulaci na žádost Prahy vypracovala ministerstva dopravy, vnitra a průmyslu a obchodu. „Zastávají ten názor, že aktualizace legislativy v tuto chvíli není nezbytná, že se to nějak dá řešit pomocí stávajících legislativních nástrojů," řekl Hřib.

Řešení, které resorty navrhují, počítá pro parkování elektrokoloběžek s institutem zvláštního užívání pozemní komunikace, který se jinak využívá například pro stavební práce, pořádání akcí či provozování stánků. Povolení vydává místní silniční úřad a jsou za poplatek.

Podle Hřiba v tuto chvíli magistrát návrh analyzuje. Do poloviny září chce svolat schůzku za účasti primátora Bohuslava Svobody (ODS), městské policie a dalších aktérů, kde rozhodnou o dalším postupu. Připustil však, že sám je k návrhu ministerstev skeptický.

Situace podle něj připomíná otázku krátkodobých ubytovacích platforem, u kterých se současná legislativa ukázala velmi obtížně vymahatelná. „Já bych uvítal řešení pomocí samostatné legislativy," řekl. Dodal, že provozovatelé vozítek by podle něj měli mít také povinně pojištění na případné újmy na zdraví.

Radní Prahy 1 Vojtěch Ryvola (ANO) ČTK před časem řekl, že regulace elektrokoloběžek by byla možná s pomocí tržního řádu, což je městská vyhláška určující místa, kde je možné provozovat obchodní činnost. Toto řešení podle něj zvolilo Brno a ukázalo se jako funkční. Podle Hřiba se k tomu však ministerstva postavila negativně. „Mám za to, že ze stanoviska ministerstev vyplývá, že to není ta správná cesta," uvedl.

Město také podle náměstka paralelně jedná s provozovateli o celopražském memorandu, které by na dobrovolné bázi provoz vozítek upravovalo. Tyto snahy v minulosti již byly, ale na celopražské úrovni neskončily úspěchem, i když samostatné dohody uzavřely některé městské části.

Provozní manažer české pobočky Lime Václav Petr ČTK sdělil, že ve vznik dohody věří. „Je tu velká snaha ze strany operátorů, klíčových městských částí i ze samotného magistrátu," uvedl.

Dodal, že potíže s provozem vozítek souvisí i s nedostatečnou infrastrukturou, na jejíž budování by měly jít případné peníze vybrané od provozovatelů. „Poplatkům se nebráníme, když se budou používat na rozvoj cykloinfrastruktury, kterou Praha tak nutně potřebuje," řekl.

Podle mluvčí největší pražské nemocnice v Motole Jany Krejčí Merxbauerové úrazů na elektrokoloběžkách v posledních letech přibývá. Riziková je podle ní jak jízda po silnici, kde hrozí střet s auty, tak po chodnících, kde jsou zase ohroženi chodci.

„Mezi nejčastější poranění patří samotné pády z elektrokoloběžek s otřesy mozku a zlomeninami horních končetin, mezi nejvážnější pak vysokoenergetická polytraumata v důsledku střetu s vozidly v případě provozování na otevřených městských komunikacích," sdělila mluvčí.


Autor: ČTK

Zoo Praha slavila, první mládě Rezervace Dja dostalo jméno Zulu

29. září 2023 v 07:21

Zoo Praha ve čtvrtek celodenním programem pro návštěvníky oslavila 92. výročí svého otevření. Jubilejní slavnost se letos nesla v duchu kulatých výročí tradičně chovaných druhů zvířat – 60 let goril a 90 let slonů či hrochů – ale také s nimi spojených pavilonů: rok otevřené Rezervace Dja a přesně...

Praha 1 spouští pilotní fázi antigraffiti programu

28. září 2023 v 10:26

Radní první městské části vybrali tento týden nejvhodnější nabídku ohledně smývání a překrývání graffiti na území a majetku Prahy 1. Rámcová smlouva by měla zajistit odstraňování graffiti na majetku Prahy 1. Za předpokladu, že bude tento antigraffiti program fungovat dle očekávání, městská část by...

Během Vánoc budou uzavřeny mateřské školy v Praze 4

28. září 2023 v 09:54

Ve dnech 23. prosince 2023 až 2. ledna 2024 dojde k přerušení provozu ve všech mateřských školách zřizovaných radnicí Prahy 4.

Uznávaný ekonom Frank z Cornell University bude přednášet na ČVUT v Praze

28. září 2023 v 07:28

České vysoké učení technické v Praze zve na přednášku Roberta H. Franka z Cornell University. Tento spoluautor knihy „Principles of Economics“ – druhým je Dr. B. S. Bernanke, nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2022 – vystoupí v pondělí 16. října od 14:30 hodin na půdě Fakulty...

V pátek bude na Magistrátu hlavního města Prahy omezen provoz

27. září 2023 ve 13:46

V pátek 29. září budou z důvodu provozních úspor uzavřena některá pracoviště Magistrátu hlavního města Prahy.

Další články
Nahoru