Dnes Neděle - zatazeno 22°C
Zítra Pondělí - oblacno 25°C
Neděle 16. 6. 2024
Svátek má Zbyněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha připravuje pravidla pro plakáty v centru, podle firmy nejsou férová
Jeden z reklamních nosičů v centru Prahy. Foto: Facebook A. Zábranský

Praha připravuje pravidla pro plakáty v centru, podle firmy nejsou férová

Praha připravuje pravidla pro plakátovací plochy na území pražské památkové rezervace. Zahrnují seznam míst i povolenou podobu včetně rozměrů. Vyplývá to z návrhu materiálu, který má ČTK k dispozici. Záměr kritizuje například firma JCDecaux, podle níž tím Praha posiluje postavení ploch na městem vlastněném mobiliáři a navíc se zdá, že pravidla jsou šita na míru jedné firmě. Podle radního města Adama Zábranského (Piráti), který by měl tisk v blízké době předložit radě města, mohou firmy podobu svých nosičů změnit.

Podle návrhu dokumentu provozují plakátovací plochy v centru metropole firmy JCDecaux, BigBoard a MF Reklama, z celkem 151 nosičů tvoří 36 plakátovací panely a 115 sloupy. V případě schválení pravidel bude na nosičích povolena jen maloformátová reklama maximálně ve velikosti A0 (841 milimetrů na 1189 milimetrů), bude zakázáno podsvícení a hodnotit se bude i umístění. Nosiče budou muset být povoleny stavebním úřadem jako zařízení pro reklamu a budou se muset vejít do specifických rozměrů.

Mediální zástupce firmy JCDecaux Jiří Chvojka uvedl, že Praha tímto krokem zjevně posiluje pozici reklamních ploch na zastávkách MHD, které nebudou muset omezení splňovat. Zastávky dříve provozovala právě JCDecaux, nyní je město nechalo vyměnit za vlastní přístřešky. „Konkurenci zde nabízí možnost zúčastnit se soutěže na reklamním trhu ve třetí lize, možná spíše okresním přeboru," uvedl.

Podle Pražských stavebních předpisů zároveň mohou reklamní plochy v památkových zónách přesáhnout čtyři metry čtvereční jen v případě, že obsahují nereklamní sdělení, návrh pravidel pro plakátovací plochy na zdech však povoluje šest metrů.

„Navíc se zdá, že plánovaná reklama je šita přímo na míru jedné firmě, která disponuje danými plochami," dodal Chvojka s tím, že podle JCDecaux „Piráti zvyšují reklamní smog za spolupráce s lidmi s velmi pochybnou minulostí."

Podle vyjádření společnosti BigBoard ani její zařízení nová pravidla nesplňují. Iveta Zejdová z třetího provozovatele ploch, firmy MF Reklama, k tomu ČTK sdělila, že pravidla přinesou redukci vizuálního smogu, odstranění svítících reklamních zařízení a oficiální plochy vedou k omezení černého výlepu.

Dodala, že k tomu na magistrátu vznikla pracovní skupina tvořená kromě zástupců města i členy Asociace plakátování nízkonákladové reklamy, jejímž členem je i MF Reklama. Kritika je podle ní součástí konkurenčního boje firem, které se práce neúčastnily, i když mohly. Dodala, že klienty využívajícími plakáty jsou často například kulturní nebo neziskové organizace, které si nemohou dovolit dražší reklamu, nebo městské organizace.

„Vždycky, když děláme regulaci reklamy, tak ti, na které to dopadá, tvrdí, že je to šité na míru konkurenci," komentoval kritiku radní Zábranský. Dodal, že provozovatelům nic nebrání změnit podobu nosičů, pokud novým pravidlům nebudou vyhovovat.

Město zároveň podle něj postupuje v redukci reklamy komplexně v různých oblastech, aniž ji úplně ruší. „Možná někdy v budoucnu si město řekne, že nechce v centru reklamu vůbec, ale my se snažíme jít postupnou cestou," uvedl. 


Autor: ČTK

Mladíci se vezli vlakem. Zvenku

Dnes v 00:07

Záchranáři soukromé záchranné služby záchranné služby TRANS HOSPITAL PLUS při pátečním ošetřování zraněného cyklisty v Černošicích natočili na palubní kameru projíždějící příměstský vlak, na jehož zadní straně se vezla trojice mladíků, kteří stáli na náraznících vagonu. Záběry záchranka zveřejnila...

V Divoké Šárce zemřel muž

Včera ve 23:50

K tragédii došlo v sobotu odpoledne kolem 13:30 hodin v přírodní rezervaci Divoká Šárka. Nedaleko nádrže Džbán po pádu ze skály zemřel muž. Podle policistů se pravděpodobně jednalo o sebevraždu.

Při srážce s nákladním autem zemřel ve Vršovicích chodec

14. června 2024 ve 22:43

Srážku s nákladním autem ve Vršovické ulici u Kubánského náměstí v Praze 10 ve čtvrtek ráno kolem deváté hodiny nepřežil zhruba sedmdesátiletý muž. Jak uvedl server Novinky.cz, nejdřív řidič od nehody ujel, protože si nevšiml, že někoho srazil. Na situaci ho upozornil řidič auta jedoucího za ním....

O více než 70 procent snížila Praha počet reklamních zařízení v ulicích

13. června 2024 v 17:33

Hlavní město pokračuje v procesu kompletní výměny zastávkových přístřešků a postupné redukce samostatně stojících nepřístřeškových reklamních prvků rozmístěných na území metropole. Z původního počtu přibližně 650 kusů těchto zařízení, která byla primárně tvořena reklamními vitrínami nebo sloupy...

Další články
Nahoru