dnes
Pondělí - jasno
25°C
zítra
Úterý - jasno
31°C
pozítří
Středa - skorojasno
35°C
Praha připravuje inovaci systému podpory bezdomovců
Bezdomovec bivakující v ulici Platnéřská v centru Prahy. Foto: archiv

Praha připravuje inovaci systému podpory bezdomovců

Praha pracuje na inovaci celého systému podpory lidí bez domova. Připravuje také opatření prevence bezdomovectví a včasné pomoci.

„Zvyšujeme provázanost a kooperaci jednotlivých složek systému a prozkoumáváme nové služby a způsoby podpory pro lidi bez domova se zdravotním znevýhodněním, kteří potřebují více péče,“ vysvětlil ředitel magistrátního odboru zdravotnictví, sociální péče a prevence Tomáš Klinecký.

Radní pro sociální politiku a zdravotnictví také připravuje opatření prevence bezdomovectví a včasné pomoci. „Největší šance pomoci lidem dostat se z ulice je při poskytnutí pomoci v prvních dnech a týdnech poté, co se člověk na ulici dostane, na to se chceme zaměřit,“ uvedla radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě).

Ve spolupráci s městskou policií a poskytovateli sociálních služeb podle ní zlepšuje hlavní město opatření pro lidi bez domova. Na ulici jsou lidem nabízeny volné kapacity v noclehárnách a ubytovnách a terénní podporu dalších organizací.

Aktivní jsou takzvaná „zimní opatření“. Podle radní Johnové hlavní město navyšuje místa k přespání lidem bez domova, kterým je také nabízena materiální pomoc a funguje centrální dispečink Centra sociálních služeb Praha, který koordinuje volné kapacity nocleháren.

V nich může díky uvolnění podmínek přespat každý, kdo o pomoc projeví zájem. „Vážím si toho, že lidé bez domova noclehárny a ubytovny využívají. Chci také poděkovat všem pracovníkům zajišťujícím pomoc, protože jejich práce je nesmírně potřebná a náročná,“ sdělil Johnová.

Podle náměstka primátora a radního pro oblast bezpečnosti Petra Hlubučeka (Spojené síly pro Prahu / STAN) je městská policie je na zimu výborně připravena. „V zimních měsících se strážníci soustředí především na to, aby si mrazy nevybíraly svou daň na životech. Tímto opatřením tak můžeme zachránit život mnoha lidem,“ řekl.

 „Nedílnou součástí naší práce je proto prevence. Pomoci mohou jakékoli rady i kontakty, proto strážníci vysvětlují a informují lidi bez domova, na jaké sociální instituce se mohou obrátit,“ sdělil ředitel městské policie Eduard Šuster.


Další články
Nahoru