Dnes Pondělí - zatazeno 27°C
Zítra Úterý - bourky 20°C
Pondělí 16. 5. 2022
Svátek má Přemysl
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha připravuje další vlnu výměny zastávek MHD, oceli je podle dodavatelské firmy dost
Zimní instalace nového přístřešku na autobusové zastávce Píškova v Praze 13. Foto: THMP

Praha připravuje další vlnu výměny zastávek MHD, oceli je podle dodavatelské firmy dost

Pražská městská firma Technologie hlavního města Prahy (THMP) připravuje další vlnu výměny přístřešků na zastávkách MHD, která by měla začít v červnu. ČTK to řekl ředitel firmy Tomáš Jílek. I když výměnu mírně zkomplikovala pandemie a válka na Ukrajině, dodavatelská firma Energovod CZ podle něj nemá problémy s dodávkami. To potvrdil i ředitel výroby firmy Lukáš Bejvl. Postup výměny dříve kritizovalo opoziční hnutí ANO.

Stovky přístřešků na zastávkách MHD dosud provozovala společnost JCDecaux na základě smlouvy z roku 1994. Výměnou za jejich zajištění a údržbu a nájem městu na nich mohla provozovat reklamu. Smlouva skončila koncem loňského června, vedení města už předtím rozhodlo o tom, že pořídí vlastní mobiliář. Výměna začala koncem loňského roku, THMP zatím vyměnily desítky kusů.

Původní harmonogram nabral zpoždění, podle Jílka nicméně projekt ohrožen není. „V tuhle chvíli máme v našem skladu na Praze 8 vyšší desítky přístřešků a plynule zásobujeme jednotlivá staveniště," řekl.

Firma podle něj kromě dodělávání zastávek z první vlny výměny připravuje vlnu druhou. „Masivní realizace nastane s počátkem června a bude vrcholit v prázdninových měsících," řekl a dodal, že takto to firma naplánovala i s ohledem na nižší dopravní provoz v letních měsících.

Podle Jílka nenastal větší problém ani s dodávkami materiálů. „Zatím jsme nezaznamenali ze strany dodavatelů ocelových konstrukcí ani skel žádné problémy v plynulém zásobování," uvedl s tím, že firma Energovod CZ má nakoupený materiál pokrývající výrobu až do letošního pozdního léta. Že je oceli zatím dostatek, ČTK potvrdil za dodavatelskou firmu i Bejvl.

Zpoždění při výměně přístřešků kritizoval šéf zastupitelského klubu ANO Ondřej Prokop, podle kterého město výměnu nezvládá a mělo by plán přehodnotit. Podle Jílka jsou komplikace dány externími faktory a nevyhnul by se jim nikdo, ani soukromá firma.

Ředitel na posledním jednání zastupitelů také řekl, že zdržení je dáno i pořizováním stavebních povolení, které je potřeba pro každý přístřešek. Stejným problémům podle něj čelí i firma JCDecaux při odstraňování samostatných reklamních ploch, které už měly zmizet, ale většina jich stále stojí. „Mají úplně stejný problém jako hlavní město, nezískali všechna povolení včas," řekl Jílek v březnu.

Podle radního Jana Chabra (TOP 09) není v tuto chvíli reálné, že by město plán výměny přehodnotilo. „Úplné zastavení projektu v tuhle chvíli technologicky ani funkčně možné není. My se bavíme i o tom, co je možné právně, protože podle původní právní analýzy nejde jen tak jednoduše prodloužit smlouvu s JCDecaux," řekl.

Přehodnocení původní dohody s francouzskou firmou tak podle něj v tuto chvíli není na stole a THMP se snaží mobiliář co nejlépe a nejrychleji vyměňovat a zajistit, aby žádná zastávka nezůstala delší dobu bez přístřešku.


Autor: ČTK

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

V souvislosti s koncerty skupiny Rammstein připravila policie opatření

14. května 2022 v 07:10

V neděli 15. května a v pondělí 16. května se uskuteční dva koncerty skupiny Rammstein. Z důvodu zajištění veřejného pořádku a dopravy, připravila pražská policie adekvátní bezpečnostní opatření, na kterém se bude podílet několik desítek pražských policistů. Opatření se dotknou především...

Praha 5 převezme soukromou mateřskou školu a zajistí kapacity pro 50 dětí

13. května 2022 v 19:14

Soukromá mateřinka Korálek na Smíchově ukončí provoz ke konci letošního června. Po nezbytných stavebně technických úpravách převezme objekt školky městská část a zřídí zde odloučené pracoviště MŠ Podbělohorská.

Kvůli osobním a finančním problémům chtěla skočit ze Štefánikova mostu

13. května 2022 ve 14:39

Ve středu v noci, krátce po třiadvacáté hodině, přijal operační důstojník na lince 158 oznámení o ženě, která stojí na Štefánikově mostě v Praze 1 za zábradlím a chce spáchat sebevraždu. Tuto informaci okamžitě předal všem hlídkám v terénu a jako první byli na místě policisté pohotovostní...

Chatbot vylepšuje komunikaci s uprchlíky z Ukrajiny

12. května 2022 v 18:58

Praha jako první v rámci Evropské unie zavedla komunikační nástroj, který má za cíl pomoci uprchlíkům z Ukrajiny řešit jejich životní situaci. 

Nové zahrádky pro děti i revitalizace vnitrobloků podpoří radnice Prahy 2

12. května 2022 v 10:15

Praha 2 poskytne finanční podporu pro oblast životního prostředí na rok 2022 a první čtvrtletí roku 2023. Podporu konkrétních devíti projektů schválili radní na svém jednání, dotace od radnice bude 250 tisíc korun.

Další články
Nahoru