Dnes Pondělí - jasno 8°C
Zítra Úterý - zatazeno 8°C
Pondělí 22. 4. 2024
Svátek má Evženie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha připravuje další vlnu výměny zastávek MHD, oceli je podle dodavatelské firmy dost
Zimní instalace nového přístřešku na autobusové zastávce Píškova v Praze 13. Foto: THMP

Praha připravuje další vlnu výměny zastávek MHD, oceli je podle dodavatelské firmy dost

Pražská městská firma Technologie hlavního města Prahy (THMP) připravuje další vlnu výměny přístřešků na zastávkách MHD, která by měla začít v červnu. ČTK to řekl ředitel firmy Tomáš Jílek. I když výměnu mírně zkomplikovala pandemie a válka na Ukrajině, dodavatelská firma Energovod CZ podle něj nemá problémy s dodávkami. To potvrdil i ředitel výroby firmy Lukáš Bejvl. Postup výměny dříve kritizovalo opoziční hnutí ANO.

Stovky přístřešků na zastávkách MHD dosud provozovala společnost JCDecaux na základě smlouvy z roku 1994. Výměnou za jejich zajištění a údržbu a nájem městu na nich mohla provozovat reklamu. Smlouva skončila koncem loňského června, vedení města už předtím rozhodlo o tom, že pořídí vlastní mobiliář. Výměna začala koncem loňského roku, THMP zatím vyměnily desítky kusů.

Původní harmonogram nabral zpoždění, podle Jílka nicméně projekt ohrožen není. „V tuhle chvíli máme v našem skladu na Praze 8 vyšší desítky přístřešků a plynule zásobujeme jednotlivá staveniště," řekl.

Firma podle něj kromě dodělávání zastávek z první vlny výměny připravuje vlnu druhou. „Masivní realizace nastane s počátkem června a bude vrcholit v prázdninových měsících," řekl a dodal, že takto to firma naplánovala i s ohledem na nižší dopravní provoz v letních měsících.

Podle Jílka nenastal větší problém ani s dodávkami materiálů. „Zatím jsme nezaznamenali ze strany dodavatelů ocelových konstrukcí ani skel žádné problémy v plynulém zásobování," uvedl s tím, že firma Energovod CZ má nakoupený materiál pokrývající výrobu až do letošního pozdního léta. Že je oceli zatím dostatek, ČTK potvrdil za dodavatelskou firmu i Bejvl.

Zpoždění při výměně přístřešků kritizoval šéf zastupitelského klubu ANO Ondřej Prokop, podle kterého město výměnu nezvládá a mělo by plán přehodnotit. Podle Jílka jsou komplikace dány externími faktory a nevyhnul by se jim nikdo, ani soukromá firma.

Ředitel na posledním jednání zastupitelů také řekl, že zdržení je dáno i pořizováním stavebních povolení, které je potřeba pro každý přístřešek. Stejným problémům podle něj čelí i firma JCDecaux při odstraňování samostatných reklamních ploch, které už měly zmizet, ale většina jich stále stojí. „Mají úplně stejný problém jako hlavní město, nezískali všechna povolení včas," řekl Jílek v březnu.

Podle radního Jana Chabra (TOP 09) není v tuto chvíli reálné, že by město plán výměny přehodnotilo. „Úplné zastavení projektu v tuhle chvíli technologicky ani funkčně možné není. My se bavíme i o tom, co je možné právně, protože podle původní právní analýzy nejde jen tak jednoduše prodloužit smlouvu s JCDecaux," řekl.

Přehodnocení původní dohody s francouzskou firmou tak podle něj v tuto chvíli není na stole a THMP se snaží mobiliář co nejlépe a nejrychleji vyměňovat a zajistit, aby žádná zastávka nezůstala delší dobu bez přístřešku.


Autor: ČTK

Škola a školka hledají školníka

Včera v 10:05

ZŠ a MŠ Praha 4, Sdružení 1080 přijme do svého kolektivu od 1. srpna na hlavní pracovní poměr školníka. Jeho úkoly budou zahrnovat běžné údržbářské a provozní práce ve škole a na školním pozemku.

Praha 14 uspořádala deváté setkání koordinátorů environmentální výchovy

Včera v 10:03

Praha 14 byla letos již podeváté hostitelem setkání koordinátorů environmentální výchovy v pražských mateřských, základních a středních školách. Na organizaci dubnové akce se vedle městské části i tentokrát podílely dvě stálice: „Ekoškola“ ZŠ Generála Janouška, vedená ředitelkou Jaroslavou...

Při výročí tísňové linky 112 se oceňovalo

Včera v 09:44

Před dvaceti lety, 20. dubna 2004, byl v Praze spuštěn provoz linky 112 v současné moderní podobě. Jedním z důvodů byl i světový šampionát v ledním hokeji, který se tehdy konal v Praze. Moderní technologie tísňové komunikace tak byly uvedeny do ostrého provozu.

Kvůli nehodě se na Pražském okruhu u Slivence zastavil provoz

20. dubna 2024 v 18:26

V sobotu kolem třinácté hodiny došlo k nehodě dodávky a osobního auta na Pražském okruhu u Slivence. Frekventovaná silnice byla kompletně uzavřena dvě a půl hodiny.

Praha 6: Jak řešit pěší propojení Kladenské a Africké ulice

20. dubna 2024 ve 12:09

Pokud se chcete zapojit do rozhodování, která ze tří uvažovaných variant má šanci na realizaci, přijměte pozvání na veřejné setkání v úterý 23. dubna v 17 hodin u trafačky za domem na adrese Kladenská 12.

Děti rozdají smajlíky a mračouny

20. dubna 2024 v 08:07

Akce Smajlík vrací do ulic Prahy 4. Dopravně preventivní akci pořádá radnice a Policie České republiky. Děti si opět připravily pro řidiče smajlíky a mračouny.

Další články
Nahoru