dnes
Neděle - polojasno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih
0°C
Praha připravila rozpočet na rok 2014. Za co chtějí správci městské kasy příští rok utrácet?
Plánovaná podoba stanice metra Nové Dvory. Na přípravu trasy D vyčlenili radní na příští rok 345,5 milionu korun. Vizualizace: Metropojekt

Praha připravila rozpočet na rok 2014. Za co chtějí správci městské kasy příští rok utrácet?

Do pražského zastupitelstva putuje rozpočet s následujícími základními parametry: na straně příjmů je očekávaná částka 36,9 miliardy korun, na straně výdajů 48,3 miliardy korun. Z toho jsou kapitálové výdaje ve výši přes 10 miliard. Plánovaný schodek je krytý vlastními zdroji, kupříkladu prostředky převedenými z letošního roku. Vyplývá to z materiálů, které projednali pražští radní.

V prosinci se rozpočet dostane na stůl zastupitelům. Na kapitálové výdaje vyčlenilo město 5,98 miliardy korun. Dalších 4,29 miliardy se do investic přesune z letošního rozpočtu, většinou jde o peníze, které Praha nestihla vyčerpat na stavbu Blanky. Na problematickou stavbu by tak podle návrhu letos mělo dohromady jít kolem šesti miliard korun.

Na stavbu metra A pak bude 137 milionů, na přípravu stavby metra D 345,5 milionu, na přestavbu ústřední čistírny odpadních vod 400 milionů, vyplývá z návrhu. Náklady na běžné výdaje se oproti letošnímu roku zvýšily o zhruba 2,8 miliardy korun.

Navýšení je podle zástupkyně ředitele magistrátu Zdeny Javornické způsobeno tím, že se vedení Prahy rozhodlo pokrýt v rozpočtu všechny oblasti a nespoléhat na průběžné dofinancování během roku.

Praha zároveň přidá peníze například na údržbu komunikací – místo letošních 100 milionů to bude 500 milionů korun. Dalších 300 milionů vydá na odměny pro učitele základních a středních škol. Na dluhovou službu pak bude mít město zhruba 1,3 miliardy korun.

Novinkou proti letošnímu rozpočtu bude vytvoření rezervy 4,8 miliardy korun. Praha si v minulých letech rezervu vytvářela, za vlády exprimátora Pavla Béma (ODS) však od této praxe odstoupila. Část peněz do rezervy vezme město z letošních příjmů – jde o 300 milionů, které přesune z peněz vybraných na daních.


Další články
Nahoru