Dnes Pátek - zatazeno 18°C
Zítra Sobota - jasno 22°C
Pátek 29. 3. 2024
Svátek má Taťána
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha připravila na příští rok vyrovnaný rozpočet, opozice kritizuje růst běžných výdajů
Na opravu Barrandovského mostu má být v pražském rozpočtu na příští rok vyčleněno celkem 80 milionů korun. Foto: Chmee2 / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

Praha připravila na příští rok vyrovnaný rozpočet, opozice kritizuje růst běžných výdajů

Praha bude v příštím roce hospodařit s vyrovnaným rozpočtem, příjmy i výdaje mají činit 83,8 miliardy korun. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Návrh rozpočtu včera schválili pražští radní, následně jej projednají magistrátní výbory a v prosinci pražští zastupitelé. Opozice se k návrhu staví kriticky.

„Jde o zodpovědný a výhledově přebytkový rozpočet. Počítá s možným zpomalením ekonomiky, a tedy nižším růstem příjmů. S ohledem na první fázi zpomalení ekonomiky počítáme s růstem daňových výnosů jen 1,6 procenta, a to na rozdíl od státního rozpočtu, který pracuje s násobně vyšší částkou. Radou odsouhlasený rozpočet je vyrovnaný, výhledově pak může jít o přebytkový rozpočet, protože plánujeme výdaje nižší než reálné očekávané příjmy. Rozdíl jsme připraveni využít primárně pro rezervu na splácení dluhů města, případně na dodatečné investice města i městských částí, nebo jej ponechat v rezervách na velké investice, které nás v příštích letech čekají,“ popsal náměstek primátora pro oblast rozpočtu a financí Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

Dvě třetiny běžných výdajů jsou tvořeny třemi základními oblastmi. Na prvním místě je to doprava s objemem 21,6 miliardy korun. Z toho zhruba třetina půjde do veřejné dopravy. Druhou nejvyšší položkou je částka 17,7 miliardy korun na provoz školství. Městským částem bude rozděleno téměř sedm miliard korun. Další tři miliardy půjdou do sociální oblasti a zdravotnictví.

Náměstek současně upozornil, že nárůst běžných výdajů o 5,5 miliardy korun je důsledkem externích faktorů. Na prvním místě je to rozhodnutí státu o navýšení výdajů na školství a platy zaměstnanců ve veřejném sektoru. Z těchto důvodů výdaje vzrostly zhruba o tři miliardy.

Dále podle něj musí plánovaný rozpočet pokrýt rozhodnutí města z předchozích let. Jde o předfinancování projektů městských částí, které budou následně proplaceny z evropských fondů a také o zasmluvněný nárůst kompenzace nákladů pražského dopravního podniku. To představuje víc než dvě miliardy korun. Splácí se také dluhy z minulých desetiletí. Prostředky na pravidelné splátky dluhů budou 763 milionů korun, 1,2 miliardy půjde na tvorbu rezerv na splacení dluhopisů „2021“ a „2023“. O tom, že by si město půjčilo další peníze, vedení Prahy nyní nejedná. Podle Vyhnánka tak ale bude muset v budoucnu udělat kvůli investicícm do velkých staveb, například do dostavby Městského okruhu.

Na dopravu je určena nejvyšší částka také z celkového objemu investic, a to 5,38 miliardy korun. Z toho půjde například 140 milionů na obnovu zřícené trojské lávky, na stavbu parkoviště P+R na Černém Mostě 250 milionů a 80 milionů na opravu Barrandovského mostu. Na stavbu metra D bude v rozpočtu 1,444 miliardy.

V prvním pololetí letošního roku skončilo hospodaření Prahy přebytkem 8,66 miliardy korun. Příjmy dosáhly 48,2 miliardy a výdaje 39,53 miliardy korun. Vliv na hospodaření měly vyšší příjmy a nižší běžné a kapitálové výdaje. V pololetí loňského roku Praha hospodařila s přebytkem 9,7 miliardy korun.

Kritika opozice

Opozice je k návrhu rozpočtu kritická. Pražská ODS se k němu obšírněji vyjádří před prosincovým projednáním pražským zastupitelstvem a během něj, hnutí ANO přišlo s prvními komentáři již nyní. „Výsledná podoba rozpočtu je pak pro mě velkým zklamáním. Koalice se chvástala, jak bude seškrtávat běžné výdaje a ty místo toho v příštím roce o více jak 5,5 miliardy naopak stoupnou. Opačným trendem se zase vydaly prostředky na investice – meziročně klesají. Vnímám to tak, že současné vedení v podstatě rezignovalo jak na velké investice, tak na hledání úspor,“ reagoval na návrh rozpočtu předseda zastupitelského klubu hnutí ANO Patrik Nacher.

„Sestavit rozpočet, kde se běžné výdaje meziročně zvýší o 5,5 miliardy a kapitálové výdaje naopak o 1,5 miliardy klesnou, považuji za absolutní břídilství a nezodpovědnost. Vedení Prahy se k Pražanům chová opravdu pirátsky. Nejdříve jim peníze z kapes vytahá, a následně je prostě prožere,“ říká pražský zastupitel a bývalý ministr financí Ivan Pilný (ANO).

„Z rozpočtu je vidět, že peníze neprojídáme, ale vynakládáme tam, kde posouvají Prahu dál. V rámci běžných výdajů jsou to například peníze do školství, životního prostředí nebo oprav léta zanedbávaných komunikací,“ odmítl kritiku náměstek Pavel Vyhnánek.


Autor: red
Další články
Nahoru