Dnes Čtvrtek - polojasno 14°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 14°C
Čtvrtek 21. 9. 2023
Svátek má Matouš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha připraví záměr využití karlínských kasáren, které získá od státu
Objekt bývalých kasáren v Karlíně. Foto: Vladimír Lukovský

Praha připraví záměr využití karlínských kasáren, které získá od státu

Praha nechá připravit záměr dalšího využití kasáren v Karlíně, které má v nejbližších měsících získat od státu při schválených majetkových směnách. Mohla by v nich být škola, kulturní prostory, vědecko-technický park nebo studentské byty. ČTK to řekl radní pro majetek Adam Zábranský (Piráti). Dodal, že magistrát nyní čeká na poslední schválení majetkových směn vládou, po kterém by měl následovat převod majetku.

O velké směně majetku v hodnotě asi 1,7 miliardy korun jednal magistrát se státem několik let, zastupitelé ji definitivně schválili letos v dubnu. Město od státu získá výměnou za většinu areálu Fakultní nemocnice Bulovka mimo jiné právě kasárny v Karlíně nebo budovu v Hybernské ulici.

Radní by podle Zábranského měli v nejbližší době pověřit svoji příspěvkovou organizaci Pražská developerská společnost (PDS), aby ve spolupráci s památkáři zpracovala záměr využití rozsáhlého areálu.

Kromě už dříve zmiňovaných využití, jako je studentské bydlení, město podle radního uvažuje i o zřízení základní či střední školy. „Snažíme se hledat prostor pro školy, kde to jde," řekl a dodal, že s ohledem na velikost kasáren magistrát plánuje skutečně multifunkční využití objektu. Příprava rekonstrukce podle něj nicméně zabere i z důvodu památkové ochrany roky.

Obavy tak podle něj nemusí mít kulturní a společenské centrum, které na dvoře a v menších budovách kasáren několik let funguje. „Nedává mi žádný smysl současné nájemníky vyhánět, když z toho udělali atraktivní místo a lokální centrum," řekl radní. Dodal, že město zvažuje také pořádání pravidelných prohlídek kasáren.

Historický objekt karlínských kasáren pochází z 19. století, pro vojenské účely byl využíván v době Československa i České republiky. Budova je od roku 1958 památkově chráněná. Stát se v minulosti snažil areál opakovaně prodat, ale bez úspěchu.


Autor: ČTK

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

Dnes ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

Včera ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Praha 6 podpořila program Trenéři ve škole dotací 1,16 milionu korun

Včera v 08:34

Zastupitelé Prahy 6 na svém jednání tento týden podpořili program Trenéři ve škole dotací 1,16 mil. korun. Program je založen na zapojení proškolených sportovních trenérů do hodin tělocviku na 1. stupni základních škol, kde v pravidelné rotaci spolupracují s učiteli na správném a pestrém pohybovém...

Další články
Nahoru