Dnes Středa - prehanky-dest 5°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 5°C
Středa 1. 2. 2023
Svátek má Hynek
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Praha připraví úpravy projektu Radlické radiály, radní schválili studie
Pohled na západní portály tunelu Radlice. Téměř tři kilometry radiály povedou pod zemí. Vizualizace: PUDIS & SATRA & ARTOO / mestskyokruh.info

Praha připraví úpravy projektu Radlické radiály, radní schválili studie

Investiční odbor pražského magistrátu připraví úpravy projektu chystané Radlické radiály, které zahrnují spojení Jinonického a Butovického tunelu, změny křižovatek u metra Jinonice a Nové Butovice nebo zakrytí silnice v oblasti sídliště Botanica. Radní města dnes schválili studie ke změnám a zadali odboru připravit podklady pro finální rozhodnutí o úpravách, které by mohlo padnout v příštím roce.

Asi 5,5 kilometru dlouhá radiála má propojit vnější a vnitřní okruh na jihozápadě metropole a svést dopravu ze stávajících přetížených silnic. Projekt nové silnice je nyní v územním řízení, které se kvůli velkému množství různých námitek výrazně protáhlo. „Už se táhne neuvěřitelných asi pět let," uvedl včera náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Radní města kvůli komplikacím při povolování koncem roku 2019 rozhodli o úpravách projektu. „Dnes jsme schválili výstupy prověření od projektantů," vysvětlil Scheinherr. Dodal, že na základě dnešního rozhodnutí vznikne finální materiál, který bude zahrnovat mimo jiné i finanční dopady změn. Ten by měl být hotov příští rok a pokud jej schválí nová rada, dá město pokyn projektantům k zahájení úprav. Územní řízení zároveň pokračuje a případné úpravy chce město řešit formou změn územního rozhodnutí po jeho vydání.

K plánovaným úpravám vzniklo od roku 2019 několik studií. První se zabývá spojení Jinonického a Butovického tunelu a podle dnes schváleného dokumentu prokázala jeho reálnost a prospěšnost. Scheinherr dodal, že kromě spojení tunelů je v plánu také jejich mírné prodloužení směrem na západ, které má ochránit obytnou zástavbu.

Další studie se týkala oblasti oblasti kolem stanice metra Jinonice, kde město z předložených variant podle dokumentu preferuje úpravu, která počítá s odlišným vedením dopravy mezi křížením s ulicemi U Trezorky a Puchmajerova. Úpravy by mohly čekat i křižovatku u metra Nové Butovice, která byla původně plánována jako mimoúrovňová.

„Nám se podařilo vymyslet řešení, které radiálu dostane na povrch," řekl Scheinherr a dodal, že nové řešení bude lepší jak pro řidiče, tak pro chodce a cyklisty.

Další studie je nejnovější a měla za úkol prověřit možnost zakrytí silnice na jejím západním konci od napojení na Rozvadovskou spojku po stanici metra Nové Butovice, kde má vést kolem obytných domů na sídlišti Botanica. Podle přijatého usnesení se město kloní ke střední variantě, která není klasickým tunelem a počítá se zakrytím na pěti místech, které budou střídat čtyři nezakryté úseky.

„Přesný rozsah zahloubení ještě bude definován," dodal Scheinherr. Doplnil, že úpravy čeká i Radlická ulice, která by se měla po výstavbě radiály změnit v městský bulvár.


Autor: ČTK

Další zastávky v Praze 4 získají nové přístřešky

25. ledna 2023 ve 12:25

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) pokračuje v Praze 4 v obměně přístřešků na tramvajových zastávkách. Během uplynulého víkendu byla vyměněna zastávka Palouček na Táborské ve směru k Nuselské radnici a příští víkend, 28. ledna, přijde na řadu zastávka ve směru Pražské...

TSK využila teplého počasí. Za první lednové týdny opravila přes sedm a půl tisíce výtluků

23. ledna 2023 v 10:55

Mrazivé počasí v první polovině prosince s následnou rychlou oblevou poškodilo na řadě míst vozovky tak, že by bez provizorní opravy musela být snižována rychlost nebo jinak omezována doprava, a to zejména na hlavních tazích, kde jezdí i MHD.

Samoobslužné bezhotovostní jízdenkové terminály jsou v provozu ve všech autobusech DPP

23. ledna 2023 v 10:14

Cestující na všech městských linkách provozovaných Dopravním podnikem hl. m. Prahy (DPP) si mohou zakoupit jízdenky bezhotovostně prostřednictvím samoobslužných terminálů. DPP jich od podzimu nainstaloval 1200 kusů do všech svých autobusů, elektrobusů a trolejbusů. 

Zlíchovský tunel bude ve středu uzavřen

22. ledna 2023 v 11:53

Od 25. ledna do 26. ledna bude v noci od 23 do 5 hodin uzavřen západní tubus A (směr Barrandovský most) a druhý tubus bude jednosměrný v původním směru.

Nehoda auta, tramvaje a sypače zablokovala Argentinskou

21. ledna 2023 ve 21:43

V sobotu 21. ledna po 13 hodině zasahovali hasiči u nehody osobního automobilu, tramvaje a posypového vozu v Argentinské ulici. Událost se obešla bez zranění a hasiči na místě provedli protipožární opatření.

Stavební údržba uzavře Těšnovský tunel

21. ledna 2023 v 09:03

Z důvodu stavební údržby bude Těšnovský tunel dvě noci uzavřen.

Radnice žádá doplnit chybějící zastávku na Červeném vrchu

19. ledna 2023 v 17:50

Když dochází k plánovaným výlukám provozu tramvají a nahrazují je autobusy, obyvatelé sídliště Červený vrch přicházejí o možnost vystoupit na sídlišti ve směru z centra. Radní Prahy 6 pro dopravu Ondřej Matěj Hrubeš (ODS) se proto z podnětu místních obrátil na Ladislava Urbánka, dopravního...

Praha 6 žádá více informací o tramvajové trati na Dědinu, DPP reaguje

19. ledna 2023 v 17:39

Radní Prahy 6 pro dopravu Ondřej Matěj Hrubeš (ODS) dopisem vyzval pražský dopravní podnik (DPP), aby zlepšil informovanost veřejnosti o výstavbě tramvajové trati z Divoké Šárky na Dědinu. „Na základě toho vedení dopravního podniku slíbilo více informací o projektu na svém webu,“ sdělil v tiskové...

Další články
Nahoru