Dnes Čtvrtek - jasno 26°C
Zítra Pátek - polojasno 25°C
Čtvrtek 11. 8. 2022
Svátek má Zuzana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha připraví úpravy projektu Radlické radiály, radní schválili studie
Pohled na západní portály tunelu Radlice. Téměř tři kilometry radiály povedou pod zemí. Vizualizace: PUDIS & SATRA & ARTOO / mestskyokruh.info

Praha připraví úpravy projektu Radlické radiály, radní schválili studie

Investiční odbor pražského magistrátu připraví úpravy projektu chystané Radlické radiály, které zahrnují spojení Jinonického a Butovického tunelu, změny křižovatek u metra Jinonice a Nové Butovice nebo zakrytí silnice v oblasti sídliště Botanica. Radní města dnes schválili studie ke změnám a zadali odboru připravit podklady pro finální rozhodnutí o úpravách, které by mohlo padnout v příštím roce.

Asi 5,5 kilometru dlouhá radiála má propojit vnější a vnitřní okruh na jihozápadě metropole a svést dopravu ze stávajících přetížených silnic. Projekt nové silnice je nyní v územním řízení, které se kvůli velkému množství různých námitek výrazně protáhlo. „Už se táhne neuvěřitelných asi pět let," uvedl včera náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Radní města kvůli komplikacím při povolování koncem roku 2019 rozhodli o úpravách projektu. „Dnes jsme schválili výstupy prověření od projektantů," vysvětlil Scheinherr. Dodal, že na základě dnešního rozhodnutí vznikne finální materiál, který bude zahrnovat mimo jiné i finanční dopady změn. Ten by měl být hotov příští rok a pokud jej schválí nová rada, dá město pokyn projektantům k zahájení úprav. Územní řízení zároveň pokračuje a případné úpravy chce město řešit formou změn územního rozhodnutí po jeho vydání.

K plánovaným úpravám vzniklo od roku 2019 několik studií. První se zabývá spojení Jinonického a Butovického tunelu a podle dnes schváleného dokumentu prokázala jeho reálnost a prospěšnost. Scheinherr dodal, že kromě spojení tunelů je v plánu také jejich mírné prodloužení směrem na západ, které má ochránit obytnou zástavbu.

Další studie se týkala oblasti oblasti kolem stanice metra Jinonice, kde město z předložených variant podle dokumentu preferuje úpravu, která počítá s odlišným vedením dopravy mezi křížením s ulicemi U Trezorky a Puchmajerova. Úpravy by mohly čekat i křižovatku u metra Nové Butovice, která byla původně plánována jako mimoúrovňová.

„Nám se podařilo vymyslet řešení, které radiálu dostane na povrch," řekl Scheinherr a dodal, že nové řešení bude lepší jak pro řidiče, tak pro chodce a cyklisty.

Další studie je nejnovější a měla za úkol prověřit možnost zakrytí silnice na jejím západním konci od napojení na Rozvadovskou spojku po stanici metra Nové Butovice, kde má vést kolem obytných domů na sídlišti Botanica. Podle přijatého usnesení se město kloní ke střední variantě, která není klasickým tunelem a počítá se zakrytím na pěti místech, které budou střídat čtyři nezakryté úseky.

„Přesný rozsah zahloubení ještě bude definován," dodal Scheinherr. Doplnil, že úpravy čeká i Radlická ulice, která by se měla po výstavbě radiály změnit v městský bulvár.


Autor: ČTK

Vodítkem přivázal fenku k sedačce auta

28. července 2022 v 09:26

Když procházel mladý pár ulicí po Dvořákově nábřeží, všiml si na zadním platě kufru ležícího psa. Auto stálo na přímém slunci, venkovní teplota se blížila k 30 stupňům, všechna okna byla zavřená, proto zhruba po 15 minutách muž kontaktoval tísňovou linku...

Rekonstrukce křižovatky Poděbradská – Průmyslová – Kbelská začne 1. srpna

28. července 2022 v 07:04

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 1. srpna rozsáhlou rekonstrukci křižovatky Poděbradská – Průmyslová – Kbelská, díky které dojde ke zvýšení kapacity a bezpečnosti chodců i dopravy.

Na další části Strakonické vznikne nový jízdní pruh pro hromadnou dopravu a IZS

25. července 2022 v 10:14

Technická správa komunikací (TSK) zahájí ve středu 27. července další etapu rozšíření Strakonické v úseku od nadjezdu mimoúrovňové křižovatky Mezichuchelské ulice po autobusovou zastávku Malá Chuchle.

Dopravní omezení v Roztocké ulici

22. července 2022 v 11:31

Od 26. července do 8. srpna bude TSK Praha opravovat část Roztocké ulice v úseku od křižovatky V Podbabě ke kruhovému objezdu ve směru z centra.

Část Roztocké projde na přelomu července a srpna rekonstrukcí

21. července 2022 v 11:38

V období od 26. července do 8. srpna 2022 provede Technická správa komunikací (TSK) rekonstrukci části komunikace Roztocká, v úseku od křižovatky V Podbabě ke kruhovému objezdu ve směru z centra.

Pod Chlumeckou ulicí dojde k rekonstrukci podchodu

17. července 2022 ve 21:47

Pod Chlumeckou ulicí dojde v termínu od 18. července do 11. listopadu k rekonstrukci podchodu a tím k částečnému omezení provozu na pozemní komunikaci v Chlumecké ulici, v úseku Broumarská – Blatská v obou směrech.

Další články
Nahoru