Dnes Sobota - obcasny-dest 22°C
Zítra Neděle - polojasno 28°C
Sobota 25. 6. 2022
Svátek má Ivan
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Koronavirus

Praha připomínkuje vládní plán očkování

Ministerstvo zdravotnictví v úterý představilo návrh Metodického pokynu k očkování. Hlavní město, stejně jako ostatní kraje, nyní materiál připomínkuje, finální verze by pak měla být vydána v pondělí 11. ledna. Některá pravidla však bude potřeba podle vedení metropole značně dopracovat a některé důležité části zde stále chybí. 

Hlavní město připravuje připomínky k vládnímu návrhu plánu očkování, který byl v úterý představen členům Asociace krajů ČR. Tento závazný pokyn má být podle informací Ministerstva zdravotnictví ČR dotažen do své finální podoby už tento víkend, aby jej vláda představila v pondělí 11. ledna veřejnosti.

„V Česku už se začalo očkovat, ale některé podstatné informace stále zoufale chybí. Nevíme především najisto, kdy může být na základě registrace v centrálním systému naočkován první senior z ohrožené skupiny nad 80 let,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Obavy má vedení města například ohledně zprovoznění centrálního rezervačního systému, jehož význam a nezbytnost jsou zcela zásadní. Bylo by mimo jiné důležité jeho funkčnost důkladně prověřit před zprovozněním, což je ale z časového hlediska těžké si představit, jelikož přes víkend má vláda dopracovat finální znění pokynu, v pondělí 11. ledna s ním seznámit veřejnost a už 15. ledna registrační systém naplno spustit do provozu.

„S ohledem na obavy o dodržení termínu spuštění centrálního registračního systému hledáme způsoby, jak ve spolupráci s městskými částmi a poskytovateli zdravotních služeb zajistit už během příštího týdne očkování seniorů nad osmdesát let i bez centrálního rezervačního systému,“ sdělila pražská radní pro oblast zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě).

Další podceněnou oblastí v plánu je podle vedení Prahy informování veřejnosti o skutečně podstatných věcech a komunikace s kraji. Plán očkování sice obsahuje část věnovanou mediální podpoře očkování, ale není v ní věnován dostatečný prostor oblasti vyvracení dezinformací, které přitom významně ovlivňují zájem veřejnosti o očkování.

V Praze očkování začalo nejen v nemocnicích, ale i v domovech seniorů. Na spuštění očkování jsou připraveny na prvním místě velké domovy pro seniory s vlastním zdravotnickým personálem, který by mohl vakcíny začít ihned aplikovat. Ostatním pomohou mobilní očkovací týmy hlavního města.

„V pondělí 11. ledna by v Praze měly začít fungovat mobilní očkovací týmy organizačně zajištěné Městskou poliklinikou Praha ve spolupráci s Českým červeným křížem, který poskytne své vozidlo i řidiče z řad dobrovolníků. Zdravotnický personál budou tvořit pediatři, kteří nabídli svou pomoc a budou zaměstnáni poliklinikou, stejně jako zdravotní sestry,“ doplnila radní Milena Johnová.

Ze zhruba sedmi tisíc osob v domovech seniorů dosud potvrdilo zájem o očkování přibližně 4 100 lidí z řad klientů a personálu. Předpokládá se, že toto číslo ještě naroste. Samotné očkování v domovech pro seniory chce město uskutečnit nejpozději do konce příštího týdne.


Autor: red

Očkovací centrum na Chodově ukončilo provoz

28. února 2022 ve 13:40

Očkovací centrum v pražské obchodním domě na Chodově po sedmi měsících ukončilo provoz. Poslední zájemce o vakcínu proti covidu-19 naočkovalo včera večer v 19 hodin, od dnešního dne je centrum uzavřeno. Informoval o tom na twitteru Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), který centrum...

Další články
Nahoru