Dnes Neděle - oblacno 14°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 8°C
Pondělí 12. 4. 2021
Svátek má Julius
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Koronavirus

Praha připomínkuje vládní plán očkování

Ministerstvo zdravotnictví v úterý představilo návrh Metodického pokynu k očkování. Hlavní město, stejně jako ostatní kraje, nyní materiál připomínkuje, finální verze by pak měla být vydána v pondělí 11. ledna. Některá pravidla však bude potřeba podle vedení metropole značně dopracovat a některé důležité části zde stále chybí. 

Hlavní město připravuje připomínky k vládnímu návrhu plánu očkování, který byl v úterý představen členům Asociace krajů ČR. Tento závazný pokyn má být podle informací Ministerstva zdravotnictví ČR dotažen do své finální podoby už tento víkend, aby jej vláda představila v pondělí 11. ledna veřejnosti.

„V Česku už se začalo očkovat, ale některé podstatné informace stále zoufale chybí. Nevíme především najisto, kdy může být na základě registrace v centrálním systému naočkován první senior z ohrožené skupiny nad 80 let,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Obavy má vedení města například ohledně zprovoznění centrálního rezervačního systému, jehož význam a nezbytnost jsou zcela zásadní. Bylo by mimo jiné důležité jeho funkčnost důkladně prověřit před zprovozněním, což je ale z časového hlediska těžké si představit, jelikož přes víkend má vláda dopracovat finální znění pokynu, v pondělí 11. ledna s ním seznámit veřejnost a už 15. ledna registrační systém naplno spustit do provozu.

„S ohledem na obavy o dodržení termínu spuštění centrálního registračního systému hledáme způsoby, jak ve spolupráci s městskými částmi a poskytovateli zdravotních služeb zajistit už během příštího týdne očkování seniorů nad osmdesát let i bez centrálního rezervačního systému,“ sdělila pražská radní pro oblast zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě).

Další podceněnou oblastí v plánu je podle vedení Prahy informování veřejnosti o skutečně podstatných věcech a komunikace s kraji. Plán očkování sice obsahuje část věnovanou mediální podpoře očkování, ale není v ní věnován dostatečný prostor oblasti vyvracení dezinformací, které přitom významně ovlivňují zájem veřejnosti o očkování.

V Praze očkování začalo nejen v nemocnicích, ale i v domovech seniorů. Na spuštění očkování jsou připraveny na prvním místě velké domovy pro seniory s vlastním zdravotnickým personálem, který by mohl vakcíny začít ihned aplikovat. Ostatním pomohou mobilní očkovací týmy hlavního města.

„V pondělí 11. ledna by v Praze měly začít fungovat mobilní očkovací týmy organizačně zajištěné Městskou poliklinikou Praha ve spolupráci s Českým červeným křížem, který poskytne své vozidlo i řidiče z řad dobrovolníků. Zdravotnický personál budou tvořit pediatři, kteří nabídli svou pomoc a budou zaměstnáni poliklinikou, stejně jako zdravotní sestry,“ doplnila radní Milena Johnová.

Ze zhruba sedmi tisíc osob v domovech seniorů dosud potvrdilo zájem o očkování přibližně 4 100 lidí z řad klientů a personálu. Předpokládá se, že toto číslo ještě naroste. Samotné očkování v domovech pro seniory chce město uskutečnit nejpozději do konce příštího týdne.


Podnikatelé sídlící v prostorách hl. m. Prahy mohou žádat o slevu na nájemném

Včera v 08:38

Pražští podnikatelé sídlící v objektech hlavního města mohou nově podat až do konce května elektronickou „Žádost na slevu z nájemného v prostorách hl. m. Prahy“. 

Praha 6 nabízí dětem šetrné testování

Včera v 08:01

První možnost testování před návratem dětí do školy již dnes odpoledne.

Zpravodaj k očkování do schránek Pražanů

10. dubna 2021 v 07:30

Magistrát v těchto dnech rozesílá všem obyvatelům metropole speciální zpravodaj s aktuálními informacemi k očkování proti onemocnění covid-19. Cílem je doručit skutečně všem Pražanům objektivní a ověřené informace o očkování.

Praha 9: Ochranné pomůcky pro seniory

8. dubna 2021 v 09:18

Praha 9 rozdává každé pondělí seniorům ochranné pomůcky proti covidu-19.

Praha 9 chce jít vlastní cestou testování

7. dubna 2021 v 18:31

Praha 9 vyzkoušela v pilotním projektu všechny dostupné antigenní testy pro potřeby škol a školek. Jedinou spolehlivou a zároveň ekonomicky přijatelnou metodou je takzvané poolováni, vyhodnocování pomocí kolektivního testování PCR. Spolupráce probíhala s renomovanou českou laboratoří, tak byla...

V úterý přibylo 465 případů koronaviru, nejméně ve všední den od poloviny prosince

7. dubna 2021 v 11:37

V metropoli v úterý přibylo 465 potvrzených případů koronaviru, je to nejnižší nárůst ve všední den od 14. prosince. Počet zemřelých s onemocněním covid-19 od začátku epidemie v hlavním městě stoupl na 2500, uvedla ČTK.

Praha 6: Roušky na poliklinice Pod Marjánkou

7. dubna 2021 v 09:53

Praha 6 opět vydává roušky na poliklinice Pod Marjánkou. 

Pražští sociální pracovníci pečující o potřebné budou očkováni

7. dubna 2021 v 07:08

Registrace sociálních pracovníků a dalších pečovatelů, kteří pomáhají ohroženým skupinám obyvatel v každodenním životě, bude spuštěna ve středu 7. dubna.

Nejméně případů covidu od Mikuláše

6. dubna 2021 v 11:27

Na Velikonoční pondělí přibylo v Praze 185 potvrzených případů onemocnění covid-19, je to o 69 méně než v neděli. Nižší denní nárůst zaznamenali hygienici v hlavním městě naposledy v neděli 6. prosince, uvedla ČTK.

Další články
Nahoru