dnes
Neděle - zatazeno
0°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
3°C
Praha připomene výročí položení základního kamene Karlova mostu
Karlův most pohledem z Vltavy. Foto: archiv

Praha připomene výročí položení základního kamene Karlova mostu

Praha se rozhodla připomenout 660. výročí položení základního kamene Karlova mostu. Podle legend tak učinil český král a římský císař Karel IV. 9. července 1357. Mělo se tak stát v 5 hodin 31 minut, aby vznikla numerologicky zajímavá řada lichých čísel, která stoupá a pak klesá, a jde po sobě stejně při čtení zepředu i pozpátku: 135797531. Kvůli posunu času začnou nedělní oslavy v 6:31.

Začnou rozezněním fanfár trubačů z Malostranské mostecké věže a člen řádu křížovníků s červenou hvězdou Marek Pučalík požehná mostu. Pro zájemce jsou připravené komentované prohlídky Karlova mostu. V 10, 12, 14, 16 a 18 hodin se uskuteční prohlídky Karlova mostu z lodi. Všechny akce jsou pro veřejnost zdarma, je ale nezbytné se na ně registrovat na www.karluvmost660.cz a nebo na telefonním čísle 221 714 560.

Vedle Pražského hradu či Vyšehradu je Karlův most místem, na kterém vnímavý návštěvník snad nejsilněji procítí genius loci staré Prahy. Jeho kouzlo a mystiku nemůže narušit ani dennodenní tisícihlavý proud turistů.

Už od počátků provází Karlův most symbolika a tajemno. Okamžik položení základního kamene byl astrology a Karlem IV., který byl také zasvěceným mystikem, vybrán pečlivě. Z astrologického hlediska byly tehdy všechny známé planety nad obzorem a Slunce, Merkur a Saturn stály ve vzájemné konjunkci. Slunce se nacházelo v ascendentu znamení Lva, tedy heraldického symbolu Království českého. Zmíněná magická řada čísel 1, 3, 5, 7, 9, 7, 5, 3, 1 měla most chránit.

Jako katedrála na Pražském hradě je i Karlův most zasvěcen svatému Vítu. Obě památky jsou příkladem snah Karla IV. o astronomicko-astrologickou jednotu. V době letního Slunovratu totiž při pohledu ze Staroměstské mostecké věže zapadá Slunce za svatovítskou katedrálou.

Předtím projde za katedrální věží, která se vypíná nad kaplí patrona českých zemí svatého Václava. A svou pouť zakončí přímo nad místem s ostatky svatého Víta. Karel IV. tam prý oživil také tradici zašifrovanou v souznění jmen Vít a Svantovít (slovanský bůh Slunce, války a míru).

Sama Staroměstská mostecká věž, jež byla zamýšlena zároveň jako triumfální oblouk na Královské cestě mezi Pražským hradem a Vyšehradem, korunovační pouti českých králů, je plná symboliky. Její plastiky, počty a umístění zdobných prvků fasády mají kosmologický a astrologický význam odpovídající době vzniku.


Z ulic začínajá mizet neoprávněná reklama

Včera v 10:26

Odbor hospodaření s majetkem magistrátu dosáhl úspěchu v letitém soudním sporu s reklamní společností euroAWK a její sesterskou společností ORIS. Na základě platných exekučních příkazů vydaných v listopadu tohoto roku již započaly práce na odstranění neoprávněných reklamních zařízení těchto...

Další články
Nahoru