dnes
Pátek - obcasny-dest
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
2°C
Praha přináší pro gaye a lesby svobodu i těžkosti, říká organizátorka Prague Pride
Z průvodu Prague Pride 2012. Foto: Jan Dvořák / www.praguepride.cz

Praha přináší pro gaye a lesby svobodu i těžkosti, říká organizátorka Prague Pride

V Praze je více gayů a leseb, proto je zde pro ně život jednodušší. Pro server Pražský patriot to uvedla jedna z organizátorek blížícího se festivalu Prague Pride Kateřina Saparová. Těžší ale pro ně může být v hlavním městě to, že se zde častěji stěhují, potkávají nové lidi, a tak svou orientaci musejí znovu a znovu někomu sdělovat.

V čem je život lesbických žen a gayů jednodušší v Praze než mimo ni?
Určitě v tom, že v hlavním městě je větší procento gayů a leseb. Jsme víc vidět. V Praze jsou na nás lidé zvyklejší na ulicích, v restauracích, v práci… Je to i proto, že hodně gayů a leseb z menších měst do Prahy přichází – právě proto, že je zde život jednodušší. A zůstávají tady.

A je to v něčem pro gaye a lesbické ženy v metropoli složitější?
Možná v tom, že na ulicích potkáváme více lidí než na malém městě. Na malém městě místní gaye a lesby všichni znají, a když jejich orientaci přijmou, není co víc řešit. V Praze ale častěji mění zaměstnání, častěji se stěhují, potkávají nové a nové lidi, takže pořád podstupují nový coming out (otevřené přihlášení se k homosexualitě – pozn. red.). Například při stěhování člověk neví, koho bude mít za sousedy…

Letošní ročník festivalu Prague Pride je věnován právě těm, kteří coming outem ještě neprošli. Mají to v tomto směru jednodušší lesbické ženy, nebo gayové?
To je různé. Určitě to má těžší jemnější muž, na kterém je jeho orientace vidět, než ten, na kterém to vidět není. Stejně tak to má těžší lesba, která působí drsně, než ta, na které orientace poznat není. Prostě to mají těžší lidé, kteří na první pohled „vybočují“. V rodině to ale mají těžší spíš holky – rodiče od nich čekají, že budou mít děti. Hodně leseb sice děti má, první reakce rodičů ale mnohdy bývá, že dcera dětí mít nebude…

Třetí ročník Prague Pride se uskuteční ve dnech 12. až 18. srpna. Vyvrcholí v sobotu 17. srpna, kdy Prahou projde karnevalový průvod. V čem se pražský festival liší od podobných, které se konají jinde v Evropě, třeba ve Vídni?
Hlavní rozdíl je v tom, že velké evropské pride se soustřeďují právě na průvod městem a následný koncert. Prague Pride je oproti tomu týdenní festival, začíná v pondělí, končí v neděli. Jsou do něj zahrnuty i debaty. Letos se třeba uskuteční debata i o coming out v politice. Dále umělecké výstavy, vzdělávací akce. Každý den bude nějaká párty, uskuteční se sportovní akce… Program je široký, celkem to je asi šedesát různých akcí.

katerina-saparova-lesba-nahled

Kateřina Saparová

Můžete přiblížit debatu o coming out v politice?
Bude to panelová diskuse, na kterou přijede několik politiků z Evropy – holandský poslanec, britský poslanec či radní z Německa, přijede také americký kongresman. Všichni jsou „vyoutovaní“ gayové. Budou mluvit o tom, jaký jejich coming out byl.

Bude tam i někdo z České republiky?
Za Českou republiku tam bude bývalý ministr dopravy Gustav Slamečka, který byl „vyoutován“ (proces, kdy člověk oznámí okolí, že je lesba nebo gay – pozn. red.) nedobrovolně. Dobrovolně totiž zatím nikdo v České politice „vyoutován“ nebyl.

Čeští politici tam tedy nebudou?
Účast přislíbili i zástupci politických stran, kteří budou diskutovat o tom, proč je v Česku tak těžké odlišnou orientaci zveřejnit. Jestli by to pro politiky bylo riziko, že ve stranické hierarchii nepostoupí dál, nebo jestli jsou jejich obavy nepodložené. Akce se uskuteční v úterý 13. srpna, bude jen na pozvánky, ale ostatní ji budou moci sledovat online na internetu.

Kateřina Saparová (1977)

Pochází z Českých Budějovic, žije v Praze.

Pracuje ve společnosti Člověk v tísni. 

Ve volném čase pomáhá organizovat Prague Pride.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru